Veselý Kopec

Hlinecký Betlém

Hlinecký Betlém není jako ten vánoční, s Ježíšem a zvířaty. Je to soubor roubených a zděných domků, součást Souboru lidových staveb Vysočina. Návštěvníkům stavby připomenou chaloupku z knížky Babičky od B. Němcové.


Soubor těchto domečků je možná méně známý než skanzen na Veselém Kopci, historická hodnota je však srovnatelná. Domečky roubené i zděné si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci. Dnes můžete nahlédnout do jejich příbytků a poznat způsob jejich života.


Roubenky najdete nedaleko středu města. Jednotlivé objekty prošly opravami, některé z nich byly dovezeny i z jiných míst a postupně restaurovány a skládány jako stavebnice.


Díky nadšencům byl v roce 1993 zpřístupněn prvním návštěvníkům, o dva roky později vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Tato rezervace žije, důkazem je celá řada různých aktivit, které zde probíhají nejen o Velikonocích a Vánocích. Akce s ukázkami výroby šperků, přípravy lidových pokrmů a výroby lidových oděvů patří k vyhledávaným mezi návštěvníky. V jednom z objektů najdeme prodejnu s drobnými upomínkovými předměty, keramikou a bylinkami. Každoročně to tu ožívá na konci prázdnin, pořádají zde Adámkovy folklórní slavnosti. Přijíždí sem řada souborů z České republiky, ale i ze zahraničí, na slavnostech vystupují i místní soubory „Vysočinek“ a „Vysočan“.


Online Travel Solutions © Poděkování