Veselý Kopec

Technické zajímavosti

Olejna z Damašku u Pusté Rybné

Objekt Lopourovy olejny na Veselý kopec doputoval z Damašku u Pusté Rybné. V Damašku sloužil k výrobě oleje již od druhé poloviny 18. století, lisovalo se zde lněné semeno.

Vylisovaný olej využívali při vaření, jeho nevýhoda spočívala v krátké době trvanlivosti.
Nejen lněné semeno, ale i další rostliny používali k lisování (konopí, bukvice apod.).
Při výrobním procesu byla použita vodní síla. Dokonce ještě na začátku 20. století, kdy objekt olejny využívali původní majitelé k pohonu mlátičky, okružní pily či šrotovníku.

Náhon k olejně Náhon k olejně Olejna z Damašku Olejna z Damašku Pohled na olejnu Pohled na olejnu

Polygonální stodola ze Sádku

Stodola již na první pohled zaujme netypickým tvarem. Na Veselý Kopec přenesli tuto netradiční čtrnáctibokou stodolu za Sádku u Poličky, kde stávala již v roce 1680.

Vzácná je nejen pro své netradiční provedení bočních stran, ale také díky střešní krytině. Celý objekt pokrývá kvalitní sekaný šindel. Šindel patřil na Hlinecku k nejrozšířenějším střešním krytinám ještě na počátku 20. století. Dřevo se používalo většinou smrkové nebo jedlové, především stromy rostoucí uprostřed lesa (méně světla - delší doba růstu - hustší dřevo). Ve větším rozsahu byly ještě šindele vyráběny v 19. století a na počátku 20. století v nedalekém Herálci.

Stodola ze Sádku Stodola ze Sádku

Stupník na tříslo

Toto zajímavé technické zařízení přenesené na Veselý Kopec z Kleštic u Heřmanova Městce dnes můžete spatřit pouze v tomto skanzenu.

Stoupy drtily smrkovou nebo dubovou kůru pro potřeby koželuhů. Na jeho původním místě u Korábova mlýna prošel stupník vylepšením tím, že kůru nejprve rozřezaly kotoučové pily umístěné na půdě objektu. Stupníky zanikly v období mezi světovými válkami. Mnozí návštěvníci si jen těžko mohou představit, k čemu vlastně kdysi sloužily.

Stupník na tříslo Stupník na tříslo
Online Travel Solutions © Poděkování