Veselý Kopec

Turistické trasy po Hlinecku

Charakteristický ráz krajiny okouzlil mnoho malířů, i vy můžete pěšky a na kole objevovat krásy tohoto kraje, drsného i malebného zároveň. Na turistických trasách jsou k vidění tradiční roubené chaloupky, kostely, pramen řeky Chrudimky a další zajímavosti.


Turistická trasa krajem žulových lomů

Hlinsko, Vítanov, Králova Pila, Veselý Kopec, Dřevíkov, Svobodné Hamry, Velká Kamenice, Petrkov, Srní, Hlinsko. Celková délka trasy 18 km.

Výchozím bodem trasy je město Hlinsko, odkud postupujeme na jihozápad do Vítanova, dále přes obec Stan do Královy Pily. Zde cesta vede po louce až na Veselý Kopec. Dále pokračujete severně přes Dřevíkov, Svobodné Hamry až do Velké Kamenice. Odtud již směřujete přes Petrkov, Srní a Babákov zpět do Hlinska. Po cestě potkáváme celou řadu památných a zajímavých míst - soubor lidových staveb Vysočina, renesanční zámeček, železný hamr nebo roubený dům z roku 1794. Přímo v Hlinsku čeká na návštěvníky Betlém. Trasa je vhodná na celodenní výlet, prochází územím žulových lomů, které spolu s okolní přírodou vytvářejí zajímavý obraz krajiny.

Turistická trasa krajem žulových lomů zdroj: SHOCART

Turistická trasa po oblíbených místech malířů Vysočiny

Hlinsko, Rataje, Dědová, Kameničky, Lány, Hamry, Hlinsko. Celková délka trasy 17 km.

Výchozím místem této trasy je opět Hlinsko, ovšem vycházíme jihozápadním směrem na Rataje, pokračujeme do Dědové, odtud směrem na jih do Kameniček, kde odbočujeme a míříme do obce Hamry. Z Hamru se vracíme zpět do Hlinska. Po cestě procházíme kolem kostela Nejsvětější Trojice. Zajímavostí je výstavní síň A. Slavíčka.

Turistická trasa po oblíbených místech malířů Vysočiny zdroj: SHOCART

Turistická trasa kolem Filipovského pramene řeky Chrudimky

Čachnov, Filipovský pramen Chrudimky, Paseky, Filipov, Kameničky, Chlumětín, Svratka, Svratouch, Rychnov. Celková délka trasy 19,5 km.

Výchozí místo této trasy je poněkud vzdálenější od města Hlinska, začíná v obci Čachnov, kde pokračuje kolem Filipovského pramene řeky Chrudimky do obce Paseky, odtud přes Filipov do Kameniček. Zde na vás čeká stoupání do Chlumětína. V Chlumětíně máme v nohách přibližně 12 km. Dále cesta vede do Svratky, následuje Svratouch a přes les se vracíte zpět do Čachnova. Zajímavostí je kostel Nejsvětější trojice s výstavní síní A. Slavíčka, budova meteorologické stanice. Přírodní zajímavostí je Volákův kopec.

Turistická trasa kolem Filipovského pramene řeky Chrudimky zdroj: SHOCART

Turistická trasa kolem Klokočské lípy

Horní Bradlo, Lipka, Modletín, Klokočov, Na Pilce, Mladiny – Paseky, Horní Bradlo.

Celková délka trasy 13 km.

Začátek trasy je v Horním Bradle, odtud dále pokračujete přes obci Lipka do Modletína. Zde na vás čeká stoupání do Klokočova. Po zdolání stoupání si nezapomeňte prohlédnout Klokočskou lípu. Odtud směřujte k obci Mladina. Odtud vede cesta zpět do Horního Bradla. Trasa je zdejší poměry nenáročná a vede pěknou přírodou.


Online Travel Solutions © Poděkování