Veselý Kopec

Ležáky

Památník osady Ležáky leží severně od města Hlinska, v údolí potoku Ležák, 1 km od obce Miřetice. V místě vypálené vesnice se tyčí památník. Domy, které tu kdysi stály, připomínají jen pomníčky a z trávy vyčnívající kamenné obruby.

Celé místo působí tajemně. Čas se tu zastavil dne 24.6.1942.


Ležáky bývala malá vesnice s osmi domky kolem mlýna. Bydleli v nich převážně kameníci a drobní chalupníci.

Pardubické gestapo osadu plánovaně přepadlo. Domy srovnalo se zemí. Ženy a muži byli zatčeni a ještě tentýž den zastřeleni před pardubickým zámkem. Děti byly převezeny do pražského Rasového a osídlovacího úřadu, poté do Lodže, ještě totéž léto zahynuly v plynových komorách. Dvě děti byly poslány k poněmčení a pod cizími jmény odvezeny do německých rodin.

Proč byly Ležáky vypáleny?

Dne 27. září 1941 se ujal moci říšský protektor R. Hendrich. Čechám nastaly kruté časy. Z Londýna k nám byly vyslány tři skupiny parašutistů s úkolem provést atentát na říšského protektora. Akce se zkomplikovala, nastaly různé předem neočekávané situace, během kterých se parašutisté museli na našem území ukrývat. Parašutisté působili na více místech v Čechách, podávali informace pomocí vysílačky>Libuše„ přímo do Londýna. Atentát provedli 27. května 1942. V Čechách bylo vyhlášeno stanné právo.

Začalo bouřlivé vyšetřování, všichni spolupracovníci parašutistů byli již předem odsouzeni k smrti. Němci vypátrali úkryty. Jedno z mnoha míst odhalili v nedalekém lomu Hluboká u Dachova a ve Švandově mlýně v Ležákách.

Obec srovnali se zemí, neušetřili ani rybník, koryto tekoucí kolem mlýna také odsunuli.

Návštěva Ležák

V památníku v Ležákách můžete zhlédnout přibližně 30 minutový dokument o celé tragedii, včetně svědectví lidí, kteří v této době žili. Zdařilé zpracování dokumentu vám celou tragedii přiblíží. K vidění jsou i písemné doklady o lidech, kteří zde žili, záznamy o jejich životních osudech. Pietní místo vybízí k zamyšlení nad podstatou života, staví před člověka otázky a nutí ho přemýšlet o životních hodnotách.


Kontakt

Památník v Ležákách
Tel.: +420 469 344 179

Otevírací doba

květen - září
úterý – neděle9:00 -17:00
říjen - duben
Pouze na základě telefonické objednávky ( min. 2 dny před plánovanou návštěvou ) - telefon 739 335 734

Vstupné

dospělí10,- Kč
Děti do 15ti let, studenti (ISIC), osoby starší 65ti let, osoby zdravotně postižené, držitelé průkazů IYTC, ITIC5,- Kč
Držitelé průkazů AMGzdarma

Doprava

Z Hlinska jedou do Miřetic autobusy. Cesta trvá 15 min. Spoj nejezdí o víkendech.
Autem jedete z Hlinska po silnici č. 355, v obci Louka odbočíte na Miřetice. Trasa je dlouhá 13 km.

mapa okolí Mapa okolí Zdroj: supermapy.centrum.cz

Online Travel Solutions © Poděkování