Berlín památky: Co musíte vidět v německé metropoli?

Berlín Památky

Braniborská brána: Symbol německé historie

Braniborská brána je bezpochyby nejznámějším symbolem Berlína a jedním z nejvýznamnějších památníků německé historie. Stojí majestátně na náměstí Pariser Platz a je posledním dochovaným městským branám Berlína. Postavena byla v letech 1788 až 1791 podle návrhu Carla Gottharda Langhanse a inspirována je propylajemi athénské Akropole.

Brána je vysoká 26 metrů a široká 65,5 metru a zdobí ji šest dórských sloupů na každé straně. Na vrcholu brány se nachází Quadriga, bronzový vůz tažený čtyřmi koňmi, který řídí bohyně vítězství Viktoria. Během své existence byla Braniborská brána svědkem mnoha historických událostí. Stála zde během Napoleonských válek, první a druhé světové války a také během studené války, kdy se stala symbolem rozdělení Berlína a Německa.

Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala symbolem sjednocení Německa a dnes je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Berlíně. Každý rok ji navštíví miliony turistů z celého světa, aby si prohlédli tento impozantní monument a připomněli si bohatou a často pohnutou historii Německa.

Reichstag: Sídlo německého parlamentu

Reichstag je jednou z nejvýznamnějších památek Berlína a symbolem německé historie. Budova, která dnes slouží jako sídlo německého parlamentu, má za sebou pohnutou minulost. Byla postavena v roce 1894 a svědkem mnoha klíčových událostí, včetně vzestupu a pádu nacistického Německa. Během druhé světové války byla Reichstag těžce poškozena, ale po sjednocení Německa prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Dnes je Reichstag oblíbenou turistickou atrakcí. Návštěvníci si mohou prohlédnout plenární sál, kde zasedají němečtí poslanci, a užít si panoramatický výhled na město ze skleněné kopule. Prohlídky Reichstagu jsou zdarma, ale je nutné se na ně předem zaregistrovat.

Kromě Reichstagu nabízí Berlín mnoho dalších památek, které stojí za návštěvu. Mezi nejznámější patří Braniborská brána, symbol rozdělení a sjednocení Německa, East Side Gallery, zachovalá část Berlínské zdi, a Památník holocaustu, připomínající oběti nacistického režimu. Berlín je fascinující město s bohatou historií a kulturou, které má co nabídnout každému.

Památník Berlínské zdi: Pocta obětem rozdělení

Berlín, město s bohatou a často bouřlivou historií, je domovem mnoha památek, které připomínají minulost. Mezi nejnavštěvovanější patří bezesporu Památník Berlínské zdi na Bernauer Straße. Toto místo, kdysi symbol rozdělení a útlaku, se proměnilo v pietní prostor věnovaný obětem komunistického režimu a připomínku ceny svobody.

Na Bernauer Straße se návštěvníci mohou projít po původní trase zdi a prohlédnout si dochované strážní věže. Informační panely a audiovizuální expozice vyprávějí příběhy statečných lidí, kteří se pokusili o útěk na Západ, a připomínají ty, kteří při tom přišli o život.

Nedaleko památníku se nachází také Kaple smíření, postavená na místě bývalého hraničního pásma. Tato moderní stavba symbolizuje naději a usmíření a slouží jako místo pro tiché rozjímání. Památník Berlínské zdi není jen turistickou atrakcí, ale především místem pro reflexi a připomínkou toho, jak důležité je chránit svobodu a demokracii.

East Side Gallery je ikonická památka v Berlíně, která reprezentuje nejen historii města, ale i naději a svobodu. Tato nejdelší zachovalá část Berlínské zdi, táhnoucí se přes 1,3 kilometru podél řeky Sprévy, se stala největší světovou galerií pod širým nebem. Po pádu zdi v roce 1989 se na ní vyjádřilo přes 100 umělců z celého světa a proměnilo ji v symbol míru a sjednocení. Mezi nejznámější díla patří „Bratrský polibek“ od Dmitrije Vrubela, znázorňující polibek Leonida Brežněva a Ericha Honeckera, nebo „Trabant prorážející zeď“ od Birgit Kinder.

East Side Gallery je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek v Berlíně. Každoročně sem proudí miliony turistů, aby obdivovali umění, fotografovali se a reflektovali nad historií. Procházka podél galerie je jako procházka dějinami, která vám umožní nahlédnout do minulosti a zároveň se zamyslet nad budoucností.

Muzejní ostrov: Pět muzeí světového formátu

Muzejní ostrov, to je perla mezi berlínskými památkami. Pět muzeí světového formátu na jednom malém ostrově uprostřed řeky Sprévy. Nenajdete tu jen slavný Pergamonský oltář, ale i bustu Nefertiti, Ištařskou bránu, sbírky umění od starověku po 19. století a fascinující expozice o historii Německa. Projděte se po stopách historie v Novém muzeu, pokochejte se antickými skvosty v Pergamonu, obdivujte islámské umění v Muzeu islámského umění nebo se ponořte do světa Staré národní galerie. A pokud vás zajímá historie Berlína, nesmíte minout Bodeho muzeum. Muzejní ostrov je zkrátka povinnou zastávkou pro každého milovníka umění, historie a kultury.

Památky v Berlíně: Braniborská brána, Reichstag, Památník Berlínské zdi, East Side Gallery, Checkpoint Charlie, Židovský památník, Televizní věž, Charlottenburský palác, Gendarmenmarkt, Potsdamer Platz.

Charlottenburgský palác: Barokní skvost Berlína

Charlottenburgský palác, to je prostě pojem. Nachází se v noblesní čtvrti Charlottenburg a patří k nejnavštěvovanějším památkám Berlína. Není se čemu divit. Už z dálky vás ohromí svou monumentální krásou a rozlehlými zahradami. Jeho historie sahá až do 17. století, kdy ho nechal postavit kurfiřt Fridrich III. pro svou milovanou manželku Žofii Charlottu. Původně se jednalo o menší letní sídlo, ale postupem času se palác rozrůstal a přibývaly další a další budovy. Dnes je Charlottenburgský palác impozantní komplex s bohatě zdobenými sály, kaplí a muzeem.

Projděte se honosnými komnatami, kde se odehrávaly královské plesy a hostiny. Obdivujte sbírky porcelánu, stříbra a obrazů starých mistrů. Nezapomeňte ani na procházku rozlehlým parkem s fontánami, sochami a romantickými zákoutími. Charlottenburgský palác je zkrátka místo, kde se na chvíli zastaví čas a vy se můžete ponořit do atmosféry dávných časů. Ať už jste milovníci historie, architektury nebo jen hledáte příjemné místo k odpočinku, Charlottenburgský palác vás zaručeně okouzlí.

Televizní věž: Nejvyšší stavba Německa

Dominantou berlínské panoramy je bezpochyby televizní věž, s impozantní výškou 368 metrů nejvyšší stavba Německa. Tato ikonická památka, postavená v letech 1965 až 1969 v bývalém Východním Berlíně, se stala symbolem města a vyhledávaným cílem turistů z celého světa. Výstup na vyhlídkovou plošinu ve výšce 203 metrů nabízí dechberoucí panoramatický výhled na Berlín a jeho okolí. Za jasného počasí je vidět až do vzdálenosti 40 kilometrů. Návštěvníci zde naleznou také otočnou restauraci, která se otočí o 360 stupňů za 30 minut. Televizní věž je snadno dostupná metrem, autobusem i pěšky z mnoha částí Berlína. Vstupenky je možné zakoupit online nebo přímo na místě. Prohlídka věže je nezapomenutelným zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Berlína. Kromě televizní věže nabízí Berlín mnoho dalších památek, jako je Braniborská brána, Reichstag, muzejní ostrov a East Side Gallery. Berlín je město s bohatou historií a kulturou, které má co nabídnout každému.

Židovský památník: Památka na holocaust

V srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, se rozkládá Památník zavražděným Židům Evropy, známý také jako Židovský památník. Toto impozantní dílo architekta Petera Eisenmana je věnováno památce šesti milionů Židů zavražděných během holocaustu. Památník tvoří 2 711 betonových stél různé výšky, rozmístěných na ploše 19 000 metrů čtverečních. Procházka mezi těmito stélami je silným zážitkem, který v nás vyvolává pocity úzkosti, ztráty a nejistoty. Symbolizuje to ztrátu identity a individuality, kterou Židé zažívali během nacistické perzekuce.

Součástí památníku je i podzemní informační centrum, které dokumentuje osudy obětí holocaustu. Návštěvníci zde najdou fotografie, dopisy, deníky a další dokumenty, které vypovídají o hrůzách nacistického režimu. Židovský památník je místem tiché vzpomínky a varováním před nebezpečím antisemitismu a nesnášenlivosti. Je to místo, které by měl navštívit každý, kdo se zajímá o historii 20. století a chce vzdát hold obětem nacistické zvůle.

Checkpoint Charlie: Slavný hraniční přechod

Checkpoint Charlie je jedním z nejznámějších symbolů studené války a rozdělení Berlína. Nachází se v centru města, na Friedrichstrasse, a sloužil jako hlavní hraniční přechod mezi východním a západním Berlínem pro cizince, diplomaty a vojenský personál.

Dnes je Checkpoint Charlie oblíbenou turistickou atrakcí, kde si návštěvníci mohou prohlédnout repliku původní kontrolní budky, fotografie z doby studené války a informační panely o historii hraničního přechodu a rozdělení Berlína. V blízkosti se nachází také muzeum Checkpoint Charlie Museum, které podrobně dokumentuje historii studené války a berlínské zdi.

Pro mnoho lidí je Checkpoint Charlie symbolem útlaku a rozdělení, ale také symbolem svobody a naděje. Místo, kde se Východ a Západ setkávaly tváří v tvář, a kde se odehrály mnohé dramatické události.

Návštěva Checkpointu Charlie je tak nejenom cestou do minulosti, ale i připomínkou důležitosti svobody a demokracie.

Potsdamer Platz: Moderní centrum Berlína

Potsdamer Platz, kdysi pulzující srdce Berlína, se po druhé světové válce proměnil v pustinu rozdělenou Berlínskou zdí. Dnes je to moderní centrum plné života, obchodů, zábavy a architektury. Najdete tu mrakodrapy s kancelářemi, luxusní hotely i multikina. Za zmínku stojí Sony Center s impozantní kopulí, která v noci září tisíci barvami.

Potsdamer Platz je také domovem řady kulturních institucí. Můžete navštívit Muzeum filmové a televizní tvorby, kde se dozvíte o historii německého filmu, nebo se ponořit do světa hudby v hudebním divadle Stage Theater.

Pro milovníky umění je tu Gemäldegalerie, galerie obrazů s díly starých mistrů, a Neue Nationalgalerie, která se zaměřuje na umění 20. a 21. století. Potsdamer Platz je zkrátka místem, kde se snoubí historie s modernou a kde si každý najde to své.

Památník zavražděných Židů Evropy: Místo pro zamyšlení

V samém srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, se rozkládá monumentální památník, který nám nedovolí zapomenout na temnou kapitolu lidských dějin. Památník zavražděných Židů Evropy, známý také jako Holocaust-Mahnmal, je místem ticha a zamyšlení nad hrůzami holocaustu.

Procházka mezi 2711 betonovými stélami různých výšek je silným zážitkem. Stély, uspořádané do pravidelné mřížky na mírně zvlněném terénu, vytvářejí labyrint, který v nás evokuje pocity nejistoty a klaustrofobie. Symbolizují tak osudy milionů Židů, kteří byli během druhé světové války pronásledováni a zavražděni nacistickým režimem.

Součástí památníku je i podzemní informační centrum, kde se návštěvníci mohou seznámit s osudy obětí holocaustu prostřednictvím fotografií, dopisů a dalších dokumentů. Památník zavražděných Židů Evropy je místem, které by měl navštívit každý, kdo se zajímá o historii a chce vzdát hold obětem nacistické zvůle.

Braniborské muzeum: Cesta dějinami Brandenburk

Braniborské muzeum, které se nachází v samém srdci Postupimi, je fascinující zastávkou pro každého, kdo se zajímá o historii Brandenburska. Muzeum sídlí v impozantním barokním paláci, který sám o sobě představuje významnou památku. Expozice vás provede tisíciletou historií regionu od prvních slovanských osadníků přes období Hohenzollernů až po moderní dějiny.

Objevte archeologické nálezy z doby bronzové, prohlédněte si dobové zbraně a brnění, obdivujte nádherné obrazy a sochy. Muzeum se pyšní také rozsáhlou sbírkou porcelánu a keramiky. Projděte si interaktivní expozice, které vám přiblíží život v minulých stoletích. Dozvíte se více o důležitých událostech, které formovaly nejen Brandenburg, ale i celé Německo.

Braniborské muzeum je skvělým místem pro rodiny s dětmi. Pro ty nejmenší je připravena řada interaktivních her a aktivit. Po prohlídce muzea si odpočiňte v příjemné kavárně s výhledem do zámecké zahrady. Nezapomeňte navštívit také muzejní obchod, kde si můžete zakoupit suvenýry a publikace o historii Brandenburska.

Gendarmenmarkt: Náměstí s francouzským šarmem

Gendarmenmarkt se právem řadí mezi nejkrásnější náměstí Berlína. Jeho půvab tkví v harmonické souhře architektury, historie a atmosféry. Náměstí leží v samém srdci historického centra Berlína, nedaleko Ostrova muzeí a Braniborské brány. Jeho dominantou jsou tři impozantní stavby – Francouzský a Německý dóm a Konzerthaus (Koncertní dům).

Náměstí nechal vybudovat na konci 17. století kurfiřt Fridrich Vilém I. Původně sloužilo jako tržiště a jeho název odkazuje na jezdecký pluk, který zde sídlil. Francouzský a Německý dóm, postavené na počátku 18. století, dodávají náměstí jedinečný francouzský šarm. Konzerthaus, postavený o století později, pak dotváří architektonickou harmonii náměstí.

Dnes je Gendarmenmarkt oblíbeným místem setkávání Berlíňanů i turistů. V létě se zde konají koncerty pod širým nebem a v prosinci se náměstí promění v kouzelné vánoční trhy. Ať už sem zavítáte v kteroukoli roční dobu, Gendarmenmarkt vás okouzlí svou krásou a atmosférou.

Kurfürstendamm: Slavná nákupní třída

Kurfürstendamm, zkráceně Ku'damm, je synonymem pro luxusní nakupování v Berlíně. Tato ikonická třída, táhnoucí se přes 3,5 km západním Berlínem, je domovem nespočtu obchodů, od světoznámých značek jako Chanel a Dior po menší butiky s lokální módou. Procházka po Ku'dammu je zážitkem sama o sobě, ať už si chcete dopřát luxusní nákupy, nebo jen nasát atmosféru pulzujícího velkoměsta.

Kromě obchodů na vás na Ku'dammu čekají i další lákadla. Najdete tu slavný kostel Pamětní kostel císaře Viléma, jehož poškozená věž slouží jako připomínka na hrůzy války. V jeho blízkosti se nachází Zoologická zahrada Berlín, jedna z nejstarších a nejrozsáhlejších zoologických zahrad v Evropě. Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Obrazárny Brücke, která se pyšní rozsáhlou sbírkou expresionistického umění.

Ať už vás na Kurfürstendamm zlákají nákupy, památky, nebo jen touha zažít atmosféru jednoho z nejznámějších bulvárů světa, tato ikonická třída vás rozhodně nezklame.

Tiergarten: Zelené srdce Berlína

Rozkládající se na ploše přes 200 hektarů je Tiergarten jednou z největších městských zelených ploch na světě a představuje vítaný únik z ruchu velkoměsta. Původně lovecký revír, park byl v 18. století přeměněn na veřejný prostor a od té doby slouží jako oblíbené místo pro odpočinek a rekreaci Berlíňanů i návštěvníků. Projděte se po malebných stezkách lemovaných stromy, odpočiňte si u jezera Neuer See nebo si užijte piknik na rozlehlých loukách.

V srdci Tiergarten se tyčí Vítězný sloup, impozantní památník připomínající pruská vítězství v 19. století. Nedaleko se nachází budova Reichstagu, sídlo německého parlamentu, s ikonickou skleněnou kupolí nabízející panoramatické výhledy na město. Na okraji parku najdete Braniborskou bránu, symbol sjednocení Německa a jednu z nejznámějších památek Berlína.

Tiergarten je mnohem více než jen park – je to živoucí muzeum pod širým nebem, které odráží bohatou historii a kulturu Berlína. Objevte skryté památky, sochy a fontány, užijte si pouliční umělce a vychutnejte si jedinečnou atmosféru tohoto zeleného klenotu v srdci německé metropole.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: berlín památky | památky v berlíně