Bosna a Hercegovina měna: Co potřebujete vědět před cestou

Bosna A Hercegovina Měna

Oficiální měna: Konvertibilní marka (BAM)

Konvertibilní marka (BAM) je oficiální měnou Bosny a Hercegoviny od roku 1998. Dělí se na 100 feniků a její kurz je pevně svázán s eurem v poměru 1 EUR = 1,95583 BAM. Tato vazba, zavedená v roce 1997, zajišťuje měnovou stabilitu a usnadňuje obchodní transakce se zeměmi eurozóny, které jsou pro Bosnu a Hercegovinu klíčovým obchodním partnerem.

Ačkoliv je euro v Bosně a Hercegovině široce akceptováno, je důležité si uvědomit, že platba v eurech není ze zákona povinná. Obchodníci mohou, ale nemusí eura přijímat a kurz, za který je směňují, se může lišit. Pro cestovatele je proto vhodné směňovat si peníze v oficiálních směnárnách nebo vybírat hotovost z bankomatů, aby se vyhnuli nepříznivým kurzům.

Kurz konvertibilní marky

Konvertibilní marka (BAM) je oficiální měnou Bosny a Hercegoviny od roku 1998. Název "konvertibilní" odkazuje na pevný směnný kurz marky k euru, který je stanoven na 1 EUR = 1,95583 BAM. Tato fixace zajišťuje měnovou stabilitu a usnadňuje obchodování se zeměmi eurozóny, což je pro bosenskou ekonomiku klíčové.

Před zavedením konvertibilní marky prošla Bosna a Hercegovina složitým obdobím s několika měnami v oběhu. Po rozpadu Jugoslávie se používal jugoslávský dinár, který byl brzy nahrazen dinárem bosenských Srbů a chorvatskou kunou. Konvertibilní marka sjednotila měnový systém a pomohla stabilizovat ekonomiku po válce.

Ačkoliv má konvertibilní marka pevný kurz k euru, nejedná se o eurozónu a Bosna a Hercegovina nevydává vlastní euromince. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 konvertibilních marek a mince v hodnotách 5, 10, 20 a 50 feniků (1 marka = 100 feniků).

Platba eurem v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina má zajímavý vztah k euru. Oficiální měnou země je konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázána na euro v poměru 1 EUR = 1,95583 BAM. Tato fixace existuje od roku 1997 a zajišťuje měnovou stabilitu. I když Bosna a Hercegovina není členem eurozóny, euro se v zemi běžně používá. Mnoho obchodů, restaurací a hotelů akceptuje platby v eurech, a to zejména v turistických oblastech. Ceny se často uvádějí v eurech i v konvertibilních markách.

Je však důležité si uvědomit, že platba eurem v Bosně a Hercegovině není zákonnou povinností. Obchodníci nejsou povinni přijímat eura a mohou si účtovat poplatky za směnu. Vždy je vhodné se předem zeptat, zda je možné platit eurem a jaký je směnný kurz. Pro nejlepší směnný kurz se doporučuje směnit eura na konvertibilní marky v bankách nebo směnárnách.

bosna a hercegovina měna

Směnárny v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině narazíte na specifickou měnovou situaci. Oficiální měnou je konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázaná na euro. To znamená, že kurz se prakticky nemění a pohybuje se okolo 1 EUR = 1,96 BAM. Většina směnáren vám bez problémů vymění eura, americké dolary i další běžné měny.

Směnárny v Bosně a Hercegovině najdete prakticky na každém rohu, a to zejména ve větších městech a turistických destinacích. Doporučujeme srovnat kurzy v několika směnárnách, abyste získali co nejvýhodnější kurz. Některé směnárny si účtují poplatky za směnu, proto se vždy předem informujte o celkové ceně.

I když je konvertibilní marka oficiální měnou, v některých oblastech, zejména v Republice Srpské, se můžete setkat s tím, že akceptují i ​​eura.

Bankomaty a výběry z bankomatů

V Bosně a Hercegovině narazíte na specifickou měnovou situaci. Oficiální měnou je konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázaná na euro. Jeden konvertibilní marka se dělí na 100 feniků. Bankomaty jsou v Bosně a Hercegovině běžné, a to zejména ve větších městech a turistických oblastech. Většina bankomatů vydává konvertibilní marky. Při výběru z bankomatu si dejte pozor na poplatky, které si vaše banka může účtovat za výběr v zahraničí. Kromě konvertibilních marek je v některých oblastech možné platit i eurem, obzvláště v blízkosti hranic s Chorvatskem a Černou Horou. Doporučuje se však platit v konvertibilních markách, abyste předešli nepříznivému směnnému kurzu. Směnárny najdete ve městech, na letištích a v turistických centrech. Před výměnou peněz si vždy ověřte aktuální směnný kurz a případné poplatky.

Srovnání konvertibilní marky (BAM)
Měna Kód Kurz k CZK (přibližný)
Konvertibilní marka BAM 12,50 CZK
Euro EUR 25 CZK
Americký dolar USD 22 CZK

Platba kartou v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině se platí konvertibilní markou (BAM), která je pevně navázána na euro. Platba kartou je v zemi poměrně rozšířená, a to zejména ve větších městech a turistických oblastech. Většina obchodů, restaurací a hotelů akceptuje běžné platební karty jako Visa a Mastercard. Platit kartou je obecně bezpečné, ale je vhodné se vždy ujistit, že obchodník používá zabezpečený platební terminál.

bosna a hercegovina měna

I když je platba kartou v Bosně a Hercegovině běžná, je vhodné mít u sebe i hotovost v konvertibilních markách. Ne všechny obchody, a to zejména ty menší nebo na venkově, akceptují platbu kartou. Hotovost se vám bude hodit i na drobné nákupy, spropitné nebo v případě, že narazíte na obchod, který nemá platební terminál.

Spropitné v Bosně a Hercegovině

V Bosně a Hercegovině se oficiálně používá bosenská konvertibilní marka (BAM), která je pevně navázána na euro. Pro turisty to znamená zjednodušení, protože kurz je víceméně stabilní a pohybuje se okolo 1 EUR = 1,96 BAM. Většina obchodů a restaurací akceptuje i eura, ale počítejte s tím, že vám nejspíš vrátí drobné v konvertibilních markách.

A jak je to se spropitným? Většinou se pohybuje okolo 10 % z celkové ceny, podobně jako u nás. Samozřejmě záleží na vaší spokojenosti s poskytnutými službami. V restauracích je běžné nechávat drobné na stole, případně částku zaokrouhlit nahoru. V taxících se spropitné nedává, ale můžete řidiči nechat drobné z ceny za jízdu.

Tipy pro platby v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina, země s bohatou historií a kulturou, láká čím dál více turistů. Před cestou je dobré se seznámit s místní měnou a platebními zvyklostmi, abyste předešli nepříjemným překvapením. Oficiální měnou Bosny a Hercegoviny je konvertibilní marka (KM), která se dělí na 100 feniků. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 KM a mince v hodnotách 5, 10, 20 a 50 feniků a 1, 2 a 5 KM.

Ačkoliv je konvertibilní marka oficiální měnou, v některých oblastech, zejména v Republice Srbské, se můžete setkat s používáním euro (EUR). Platba eurem je zde běžně akceptována, nicméně kurz nemusí být vždy výhodný. Doporučuje se proto platit v konvertibilních markách, které získáte výměnou v bankách, směnárnách nebo na poště.

Při výběru hotovosti z bankomatu dbejte na poplatky, které si banka účtuje za výběr v zahraničí. Většina obchodů a restaurací akceptuje platební karty, avšak je vhodné se předem informovat o možnosti platby kartou, a to zejména v menších provozovnách.

Publikováno: 09. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: bosna a hercegovina měna | měna používaná v bosně a hercegovině