Cestovní pas: Jak dlouho vlastně platí?
Typy cestovních pasů
V České republice existují dva hlavní typy cestovních pasů: pas s biometrickými údaji a pas bez biometrických údajů. Pas s biometrickými údaji obsahuje elektronický čip s fotografií obličeje a otisky prstů držitele. Tento typ pasu je nutný pro cesty do zemí, které vyžadují biometrické údaje pro vstup. Pas bez biometrických údajů tento čip neobsahuje a je možné jej použít pro cesty do zemí, které biometrické údaje nevyžadují.
Doba platnosti cestovního pasu se liší v závislosti na věku držitele. Pro osoby starší 15 let je platnost pasu s biometrickými údaji 10 let, u pasu bez biometrických údajů je to 5 let. Pro děti do 15 let je platnost pasu s biometrickými údaji 5 let a u pasu bez biometrických údajů je to 2 roky. Je důležité si ověřit platnost cestovního pasu před cestou, protože cestování s neplatným dokladem může znemožnit vstup do cílové destinace.
Platnost pro dospělé
Pro dospělé osoby platí v České republice cestovní pas 10 let od data jeho vydání. Je však důležité si uvědomit, že některé země vyžadují, aby váš cestovní pas byl platný ještě určitou dobu po plánovaném datu vstupu, obvykle 3 až 6 měsíců. Před cestou si proto vždy ověřte specifické požadavky cílové destinace, abyste předešli komplikacím na hranicích. Informace o vízové povinnosti a platnosti cestovních dokladů pro jednotlivé země naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. V případě, že váš cestovní pas brzy expiruje, je nutné si včas zažádat o nový. Žádost o vydání nového cestovního pasu se podává na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Doba vyřízení žádosti je standardně 30 dní, ve zrychleném řízení pak 5 pracovních dní.
Cestovní pas je jako klíč od světa, ale i klíče se časem opotřebují. Pro dospělé platí 10 let, pro děti kratší dobu, aby držely krok s jejich rostoucími tvářemi.
Radka Vacková
Platnost pro děti
Platnost cestovního pasu se u dětí liší od platnosti pro dospělé. Zatímco pas pro dospělého má platnost až 10 let, u dětí je platnost kratší. U dětí do 5 let je platnost cestovního pasu 2 roky. Pro děti starší 5 let, ale mladší 15 let, je platnost pasu 5 let. Je důležité si platnost pasu u dětí hlídat, protože cestování s neplatným dokladem není možné. Před cestou do zahraničí je vždy nutné zkontrolovat datum platnosti všech cestovních dokladů, a to s dostatečným předstihem. Vyřízení nového pasu může trvat i několik týdnů.
Cestování mimo EU
Při plánování cesty mimo Evropskou unii je nezbytné věnovat pozornost platnosti vašeho cestovního pasu. Platnost pasu se liší v závislosti na cílové destinaci. Některé země vyžadují, aby váš pas byl platný ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu, zatímco jiné země akceptují pas platný pouze po dobu vašeho pobytu. Před cestou si proto vždy ověřte konkrétní požadavky cílové země na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na zastupitelském úřadě dané země. Doba vyřízení nového cestovního pasu se může lišit, proto je vhodné o něj zažádat s dostatečným předstihem, a to i v případě, že váš stávající pas je stále platný, ale jeho platnost brzy vyprší.
Obnova cestovního pasu
Pokud potřebujete nový cestovní pas, určitě vás zajímá, jak dlouho si na něj počkáte. Standardně trvá vyřízení žádosti o cestovní pas 30 dní. Pokud ale spěcháte, můžete si zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě. V takovém případě vám bude pas vydán do 5 pracovních dnů. Za zkrácené vyřízení si ale připlatíte. Nezapomeňte, že platnost cestovního pasu je omezená. Pro osoby starší 15 let je platnost 10 let, pro děti do 15 let pak 5 let. Před podáním žádosti si proto zkontrolujte platnost svého stávajícího cestovního dokladu.
Požadované dokumenty
K vyřízení žádosti o vydání cestovního pasu budete potřebovat několik dokumentů. Nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Pokud žádáte o pas pro dítě, budete potřebovat jeho rodný list a občanské průkazy obou rodičů. V případě ztráty nebo odcizení předchozího pasu, je nutné tuto skutečnost nahlásit a doložit příslušným potvrzením od policie. Doba platnosti cestovního pasu se liší v závislosti na věku žadatele. Pro osoby starší 15 let je platnost pasu 10 let, zatímco pro děti do 15 let je to 5 let. Před podáním žádosti si zkontrolujte platnost vašeho stávajícího cestovního dokladu. Pokud je jeho platnost kratší než 6 měsíců, některé země vám nemusí povolit vstup na své území. Včasné vyřízení nového cestovního pasu vám ušetří starosti a čas.
Poplatky za pas
Výše poplatku za vydání cestovního pasu se liší v závislosti na spěšnosti vyřízení a věku žadatele. Pokud si o nový pas zažádáte na úřadě obce s rozšířenou působností, zaplatíte 600 Kč, pokud jste starší 15 let, a 100 Kč, pokud je vám méně než 15 let. V případě ztráty, odcizení nebo poškození cestovního dokladu je nutné počítat s vyšším poplatkem.
Důležitou informací je také platnost cestovního pasu. Pro dospělé je platnost 10 let, pro děti do 15 let pak 5 let. Pokud plánujete cestu do zahraničí, vždy si před cestou zkontrolujte datum platnosti vašeho cestovního dokladu. V případě, že se blíží konec jeho platnosti, je nutné zažádat o nový. Vyhnete se tak nepříjemnostem a komplikacím při cestování.
Doba vyřízení
Standardní doba vyřízení žádosti o cestovní pas je 30 dní. V některých případech, například při podání žádosti v zahraničí nebo v exponovaných termínech, se lhůta může prodloužit. Pro urychlení procesu je možné využít možnosti expresního vydání do 10 pracovních dnů za příplatek. Je však důležité mít na paměti, že i expresní vydání má své zákonné lhůty a nelze jej zaručit v řádu hodin.
Před podáním žádosti o nový cestovní pas je vždy vhodné zkontrolovat jeho platnost. Cestovní pas s ukončenou platností je neplatný a nelze s ním cestovat. Informace o platnosti cestovního pasu naleznete na stránce s identifikačními údaji. Pro cestování do některých zemí může být vyžadována delší platnost pasu, obvykle 6 měsíců po plánovaném návratu. Proto je vhodné si před cestou ověřit specifické požadavky cílové destinace.
Nouzový cestovní doklad
Nouzový cestovní doklad slouží k jednorázové cestě do České republiky, pokud se v cizině ocitnete bez platného cestovního dokladu, například z důvodu ztráty či odcizení. Na rozdíl od standardního pasu, jehož vyřízení trvá obvykle 30 dní, je nouzový cestovní doklad vystaven ve zkrácené lhůtě, a to zpravidla do 24 hodin. Je důležité si uvědomit, že nouzový cestovní doklad má omezenou platnost, a to pouze 6 měsíců od data vydání. Po návratu do České republiky je nutné co nejdříve požádat o vydání nového cestovního pasu, jelikož nouzový cestovní doklad nelze prodloužit. Informace o platnosti vašeho cestovního dokladu, ať už standardního či nouzového, naleznete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.
Tipy pro cestování s pasem
Před cestou do zahraničí je zásadní zkontrolovat platnost vašeho cestovního pasu. Platnost pasu pro dospělé je 10 let, pro děti do 5 let 2 roky. Některé země vyžadují, aby váš pas byl platný ještě několik měsíců po plánovaném datu návratu, obvykle 3 až 6 měsíců. Doporučuje se ověřit si konkrétní požadavky cílové země na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na ambasádě dané země. Pokud potřebujete nový pas, počítejte s dobou vyřízení žádosti, která je standardně 30 dní. V urgentních případech je možné požádat o zrychlené vydání do 15 dnů, za příplatek.
Typ pasu | Platnost |
---|---|
Pas pro dospělé | 10 let |
Pas pro dítě do 5 let | 2 roky |
Pas pro dítě od 5 do 15 let | 5 let |
Kontaktní informace
Pro zodpovězení vašich dotazů ohledně doby vyřízení pasu nebo informací o jeho platnosti se prosím obraťte na příslušný úřad. Můžete kontaktovat Ministerstvo vnitra České republiky, které má na starosti pasovou agendu. Další možností je obrátit se na místně příslušný úřad obce s rozšířenou působností. Nezapomeňte, že lhůty pro vyřízení pasu se mohou lišit v závislosti na aktuální vytíženosti úřadů. Doporučujeme ověřit si aktuální informace na webových stránkách příslušného úřadu nebo telefonicky.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: cestování