Dovolená Island Cena: Tipy, jak procestovat Island levně

Dovolená Island Cena

Letenka na Island: Cena a tipy

Island, země ohně a ledu, láká cestovatele svými gejzíry, sopkami a ledovcovými laguna. Ale jaká je cena za tuto nádheru? Cena letenky na Island se liší v závislosti na ročním období a také na tom, s jakým předstihem letenku kupujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy od října do dubna. Pokud si letenku zarezervujete s dostatečným předstihem, můžete narazit na akční nabídky a ušetřit.

Cena dovolené na Islandu je obecně vyšší než v jiných evropských destinacích. Záleží však na vašem stylu cestování. Ubytování v hostelech a kempování jsou levnější varianty, zatímco hotely a penziony jsou dražší. Jídlo v restauracích je poměrně drahé, ale vaření ve vlastní režii vám ušetří peníze. Doprava po Islandu je také nákladnější, ať už si půjčíte auto, nebo využijete autobusovou dopravu.

Pro ty, kteří chtějí zažít Island s omezeným rozpočtem, existuje několik tipů, jak ušetřit. Například: cestujte mimo hlavní sezónu, zvažte ubytování v hostelech nebo kempování, vařte si vlastní jídlo, nakupujte v supermarketech, využijte slevy a akce. S trochou plánování a chytrým hospodařením si můžete užít nezapomenutelnou dovolenou na Islandu i s menším rozpočtem.

Ubytování na Islandu: Rozmanité možnosti

Islandem hýbe turismus a s ním i ceny ubytování. Plánujete-li dovolenou na Islandu, cena ubytování bude pravděpodobně největší položkou vašeho rozpočtu. Naštěstí existuje několik možností, jak ušetřit.

Nejlevnější variantou je stanování. Kempování je na Islandu velmi populární a najdete tu kempy různé úrovně. Za noc ve stanu pro dva počítejte s cenou od 1 500 ISK.

Další možností je ubytování v hostelech. Za noc v hostelu zaplatíte od 3 000 ISK za osobu. Pokud preferujete soukromí, můžete si pronajmout pokoj nebo apartmán. Ceny začínají na 8 000 ISK za noc.

Luxusnější variantou je pak ubytování v hotelu. Ceny začínají na 15 000 ISK za noc.

Při plánování dovolené na Islandu nezapomeňte, že ceny ubytování se liší v závislosti na lokalitě a ročním období. V hlavní sezóně (červenec a srpen) a v okolí turistických atrakcí ceny ubytování stoupají. Pokud chcete ušetřit, zkuste cestovat mimo sezónu nebo se ubytovat v méně turistických oblastech.

Jídlo na Islandu: Ceny v restauracích

Jídlo v restauracích na Islandu je dražší než v České republice. Ceny se liší v závislosti na typu restaurace a lokalitě. Obecně platí, že restaurace v Reykjavíku a turistických oblastech jsou dražší než restaurace v menších městech a na venkově.

Za hlavní chod v levnější restauraci zaplatíte od 2 000 ISK, v restauraci střední třídy od 3 500 ISK a v luxusní restauraci od 6 000 ISK. Pivo (0,5 l) vás bude stát od 800 ISK, cappuccino od 500 ISK a láhev vody (0,33 l) od 300 ISK. Pokud si chcete dopřát tradiční islandskou kuchyni, připravte se na vyšší ceny.

Ušetřit můžete vařením ve vlastním ubytování. Většina apartmánů a penzionů má kuchyňku. Potraviny nakoupíte v supermarketech, kde jsou ceny srovnatelné s Českou republikou. Levnější variantou jsou také fast foody a pouliční stánky s jídlem.

Při plánování dovolené na Islandu je důležité počítat s vyššími cenami za jídlo. Doporučujeme si předem zjistit ceny v restauracích a nastavit si rozpočet na stravování.

Půjčení auta na Islandu: Cena a tipy

Půjčení auta na Islandu se může zdát jako drahá záležitost, ale ve skutečnosti to může být jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak prozkoumat tento krásný ostrov. Cena pronájmu auta se liší v závislosti na ročním období, typu auta a délce pronájmu. Obecně platí, že nejlevnější období pro pronájem auta je mimo hlavní sezónu, tedy od října do dubna. V hlavní sezóně, od května do září, ceny stoupají kvůli větší poptávce.

Co se týče typu auta, nejlevnější variantou jsou malé hatchbacky, zatímco větší SUV a auta s pohonem všech kol jsou dražší. Pokud plánujete cestovat po Islandu mimo hlavní silnice, je nutné si pronajmout auto s pohonem všech kol.

Při kalkulaci ceny dovolené na Islandu nezapomeňte započítat i cenu benzínu, která je na Islandu vyšší než v České republice. Také si nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše cestovní pojištění pokrývá i pronájem auta v zahraničí.

Půjčení auta na Islandu vám dává svobodu a flexibilitu prozkoumat vše, co tento ostrov nabízí, vlastním tempem. Můžete se vydat na proslulou okružní silnici Ring Road, nebo se vydat do odlehlých oblastí a objevovat skryté vodopády, ledovce a geotermální oblasti.

Veřejná doprava na Islandu: Cena a trasy

Island, země ohně a ledu, láká cestovatele svou nespoutanou krásou. Mnozí se ptají: "Kolik stojí dovolená na Islandu?". Cena se odvíjí od preferencí, ale doprava hraje roli. Veřejná doprava na Islandu je sice funkční, ale omezená. Autobusy pokrývají hlavní tahy a spojují města i vesnice. Cena jízdenky se liší dle vzdálenosti. Prozkoumávání odlehlých oblastí s gejzíry a sopkami může být náročnější. Pro flexibilitu a svobodu je ideální pronájem auta. Cena za pronájem se liší dle sezóny a typu vozu. Plánování dopravy je klčem k hladkému průběhu dovolené na Islandu.

Vstupy do atrakcí: Ceny a slevy

Islandem se prohání vítr, který s cenami vstupů do atrakcí dělá divy. Než vám spadne čelist úžasem nad cenovkou u Modré laguny, vězte, že existují způsoby, jak ušetřit. Plánujete dovolenou na Islandu a cena je pro vás důležitá? Pak čtěte dál!

Zaprvé, zvažte koupi turistické karty. Tyto karty, jako je například Reykjavík City Card, vám umožní vstup do mnoha muzeí a galerií zdarma nebo se slevou. Navíc často zahrnují i MHD, což se v Reykjavíku obzvlášť hodí.

Zadruhé, hledejte slevy online. Mnoho atrakcí nabízí slevy na vstupenky zakoupené předem na jejich webových stránkách. Stačí pár kliknutí a vaše dovolená na Islandu, respektive její cena, bude zase o něco příznivější.

Nezapomeňte ani na studentské a seniorské slevy. Pokud na ně máte nárok, nezapomeňte si s sebou vzít relevantní doklady. Ať už se chystáte obdivovat gejzíry, ledovcové laguny nebo si chcete užít Reykjavík, s trochou plánování a hledání můžete cenu dovolené na Islandu udržet na uzdě.

Kempování na Islandu: Cena a pravidla

Island, země ohně a ledu, láká cestovatele svou nespoutanou krásou. Dobrodružství pod širým nebem slibuje nezapomenutelné zážitky, ať už sníte o sledování velryb, túrách k vodopádům, nebo o objevování gejzírů. Dovolená na Islandu ale nepatří k nejlevnějším. Cena se odvíjí od délky pobytu, typu ubytování a aktivit, které plánujete. Letenky se dají sehnat už od pár tisíc korun, ale počítejte s tím, že ubytování a stravování vyjde dráž než v České republice.

Kempování je skvělá volba pro ty, kteří chtějí ušetřit a užít si islandskou přírodu naplno. Ceny kempů se liší podle lokality a vybavení, ale obecně se pohybují od 1 000 do 2 500 ISK (islandských korun) za noc pro dva lidi. Většina kempů nabízí základní zázemí, jako jsou toalety, sprchy a místo pro vaření. Některé kempy mají i kuchyňky, prádelny a wifi.

Při kempování na Islandu je důležité dodržovat určitá pravidla. Kempovat je povoleno pouze ve vyhrazených kempech. Je zakázáno rozdělávat oheň mimo vyhrazená ohniště. Odpadky si odnášejte s sebou nebo je tříďte do určených kontejnerů. Počasí na Islandu se může rychle měnit, proto je důležité být připraven na všechny eventuality. Nezapomeňte na teplé a nepromokavé oblečení, pevnou obuv a dostatek jídla a pití.

Plánujete-li dovolenou na Islandu a hledáte cenově dostupnou variantu, kempování je skvělou volbou. Umožní vám zažít krásu islandské přírody na vlastní kůži a užít si nezapomenutelné dobrodružství.

Nákupy na Islandu: Ceny suvenýrů

Island, země ohně a ledu, láká cestovatele svou nespoutanou přírodou a jedinečnou atmosférou. Ale co taková krása stojí? A co když si chceme z Islandu přivézt i kousek té krásy domů v podobě suvenýrů? Ceny na Islandu obecně patří k těm vyšším v Evropě a suvenýry nejsou výjimkou.

Typické islandské suvenýry odrážejí drsnou krásu ostrova. Oblíbené jsou výrobky z vlny islandských ovcí, jako jsou svetry, čepice nebo rukavice. Ceny za svetr se pohybují od 5 000 Kč výše, menší pletené doplňky pořídíte od 1 000 Kč. Island je také známý svými sopkami a lávou, suvenýry z lávových kamenů, jako jsou šperky nebo dekorace, seženete od pár set korun.

Pro milovníky islandské kultury jsou tu knihy o islandských ságách a hudba. Kniha vás vyjde na 1 000 Kč a více, CD s hudbou pořídíte od 500 Kč. A co jedlé suvenýry? Typickou islandskou pochoutkou je skyr, jogurtový výrobek, který seženete v supermarketech už od 50 Kč.

Při nákupech na Islandu nezapomeňte, že ceny jsou uvedeny včetně DPH a že si můžete nechat vrátit DPH z nákupů nad určitou hodnotu.

Tipy na levnější dovolenou na Islandu

Islandem hýbe cestovní ruch a ceny tomu odpovídají. Existují ale způsoby, jak si užít krásy ostrova i s omezeným rozpočtem. Letenky se dají sehnat levněji mimo sezónu, tedy na jaře nebo na podzim. Ubytování v kempech je dostupnější než hotely a umožňuje blízký kontakt s přírodou. Vařit si sám je další způsob, jak ušetřit. Místní supermarkety nabízejí dostupné potraviny. Využijte přírodní krásy Islandu, které jsou zdarma. Túry, procházky, koupání v horkých pramenech - to vše si užijete bez placení vstupného. Místo drahých restaurací si dopřejte jídlo z pouličních stánků. Ochutnáte tak autentickou islandskou kuchyni za zlomek ceny. Plánujte dopředu a využijte slevy na ubytování, letenky a aktivity. Mnoho společností nabízí výhodné balíčky, které vám ušetří peníze. Dovolená na Islandu nemusí zruinovat vaši peněženku. S trochou plánování a kreativity si užijete nezapomenutelný zážitek i s omezeným rozpočtem.

Celková cena dovolené na Islandu: Příklad

Pojďme si ukázat příklad ceny dvoutýdenní dovolené na Islandu pro dva cestovatele, kteří preferují střední cenovou kategorii:

Letenka: Zpáteční letenka z Prahy na Island s nízkonákladovou společností vyjde zhruba na 10 000 Kč na osobu, celkem tedy 20 000 Kč.

Ubytování: Ubytování v hostelu nebo penzionu vyjde zhruba na 1 500 Kč za noc pro dva, celkem tedy 21 000 Kč za 14 nocí. Můžete zvolit i komfortnější ubytování v hotelu, cena se pak ale pohybuje od 3 000 Kč za noc výše.

Autopůjčovna: Půjčení auta na 14 dní vyjde zhruba na 20 000 Kč, v závislosti na typu auta a sezóně.

Jídlo: Jídlo na Islandu je dražší než u nás. Počítejte s cenou zhruba 600 Kč na osobu a den, celkem tedy 16 800 Kč za 14 dní.

Vstupy a aktivity: Island nabízí nespočet přírodních krás, za které se ale často platí vstupné. Počítejte s cenou zhruba 500 Kč na osobu a den, celkem tedy 14 000 Kč za 14 dní.

Celkem: Celková cena dvoutýdenní dovolené na Islandu pro dva cestovatele se tak pohybuje okolo 91 800 Kč.

Pamatujte, že se jedná pouze o orientační ceny. Konečná cena se bude lišit v závislosti na vašich preferencích a zvoleném termínu. Pokud budete cestovat mimo sezónu a budete si vařit sami, můžete ušetřit nemalé peníze. Naopak pokud si budete dopřávat luxusnější ubytování a stravování, cena dovolené se může vyšplhat i nad 100 000 Kč.

Nejlepší čas na cestu na Island

Island, země ohně a ledu, láká svými přírodními krásami turisty z celého světa. Kdy je ale ten nejlepší čas na návštěvu a jak se to promítne do ceny dovolené?

Obecně platí, že hlavní sezóna na Islandu trvá od června do srpna, kdy si užijete nejvíce slunečního svitu a nejdelší dny. Právě v létě se otevírají některé turistické stezky a atrakce, které jsou v zimě nepřístupné. Nicméně, letní měsíce jsou také nejdražší, ať už se jedná o letenky, ubytování nebo pronájem auta.

Pokud chcete ušetřit a nevadí vám chladnější počasí, zvažte cestu na jaře nebo na podzim. V dubnu a květnu, případně v září a říjnu, se ceny letenek a ubytování snižují a turistů je méně. Můžete si tak užít islandskou přírodu v klidu a s menším dopadem na vaši peněženku.

Zimní měsíce, od listopadu do března, jsou ideální pro milovníky zimních sportů a pozorování polární záře. Ceny letenek a ubytování jsou v tomto období nejnižší, ale je potřeba počítat s kratšími dny a méně předvídatelným počasím.

Nezapomeňte, že cena dovolené na Islandu se odvíjí i od délky pobytu, typu ubytování a aktivit, které plánujete. Doporučujeme si proto předem porovnat ceny letenek, ubytování a pronájmu auta a naplánovat si rozpočet.

Nutné cestovní dokumenty a pojištění

Před cestou na Island si nezapomeňte zkontrolovat platnost vašeho cestovního dokladu. Občané České republiky mohou na Island cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. I když Island není součástí Schengenského prostoru, je součástí Schengenské informační databáze. Pro vstup na Island nepotřebujete vízum. Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění, které pokryje náklady na lékařskou péči, repatriaci a případné další nepředvídané události. Cena cestovního pojištění se liší v závislosti na délce pobytu a rozsahu krytí. Island je známý svou krásnou, ale drsnou přírodou a počasí se může rychle měnit. Nezapomeňte si s sebou vzít teplé a nepromokavé oblečení, pevnou obuv a opalovací krém.

Bezpečnost na Islandu: Tipy a rady

Islandem se prohání drsná krása, ale i přes ní je to jedna z nejbezpečnějších zemí světa s nízkou kriminalitou. Přesto je ostražitost na místě, zvlášť v odlehlých oblastech. Cena dovolené na Islandu může být vyšší, ale investice do bezpečí se vždy vyplatí. Před cestou si zkontrolujte předpověď počasí, islandské počasí je vrtkavé a může se rychle měnit. Informujte se o stavu silnic, zvlášť pokud se chystáte na road trip. Mnoho krás Islandu se skrývá mimo zpevněné cesty, ale prozkoumávat byste je měli jen s terénním autem a patřičnou výbavou. Nepodceňujte sílu islandské přírody. Dodržujte pokyny a upozornění, ať už se jedná o varování před vlnami na pláži Reynisfjara nebo před vstupem do jeskyní. I když je Island bezpečnou zemí, nezapomínejte na základní pravidla bezpečnosti. Cenné věci si uschovejte v hotelovém sejfu a nenechávejte je bez dozoru v autě. Při turistice do hor informujte někoho o své trase a předpokládaném čase návratu. V případě nouze volejte 112.

Užitečné fráze v islandštině

Plánujete dovolenou na Islandu a děsí vás představa, že byste měli mluvit jen anglicky? Nebojte se, Islanďané jsou velmi přátelští a vstřícní a určitě ocení, když se pokusíte o pár slov v jejich jazyce. Navíc, znalost pár základních frází vám může ušetřit peníze, například při smlouvání na trhu nebo v obchodě.

Začněme s pozdravy. "Góðan daginn" znamená dobrý den a "Takk fyrir" znamená děkuji. Pokud se chcete zeptat na cenu, použijte frázi "Hvað kostar þetta?". Pro zjednodušení můžete říct jen "Hvað kostar?". Až budete odcházet z obchodu, nezapomeňte na "Bless", což znamená nashledanou.

Nebojte se experimentovat a zkoušet nové fráze. I když neřeknete vše perfektně, Islanďané vaši snahu určitě ocení. A kdo ví, třeba se vám podaří usmlouvat si lepší cenu na suvenýry!

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: dovolená island cena | cena dovolené na islandu