Istrii si zamilujete: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Istrie Dovolená

Doprava: Autem, letadlem, autobusem?

Istra, perla Jadranu, láká k návštěvě svými malebnými městečky, průzračným mořem a lahodnou kuchyní. Ať už se do této chorvatské krásky chystáte autem, letadlem nebo autobusem, máte na výběr z několika možností.

Cesta autem je ideální pro dobrodruhy, kteří si chtějí užít okolní krajinu a zastavit se na zajímavých místech. Nezapomeňte na platné doklady, dálniční známky a reflexní vesty. Cesta z Prahy trvá přibližně 10 hodin a vede přes Rakousko a Slovinsko.

Pokud preferujete rychlost a pohodlí, zvolte leteckou dopravu. Na Istrii se nachází několik letišť, například v Pule, Rijece nebo Záhřebu. Z Prahy se na tato letiště dostanete přibližně za hodinu a půl. Z letiště se pak do cílové destinace dopravíte autobusem, taxi nebo si můžete pronajmout auto.

Pro cestovatele s menším rozpočtem je tu možnost autobusové dopravy. Z Prahy a dalších českých měst jezdí do Istrie pravidelné autobusové linky. Cesta trvá déle než autem, ale je finančně dostupnější. Autobusy jsou klimatizované a vybavené wifi připojením.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, dovolená v Istrii bude nezapomenutelným zážitkem.

Dálnice v Chorvatsku: Poplatky a tipy

Plánujete dovolenou v Istrii a chcete se tam dopravit autem? Pak vás určitě zajímá, jak je to v Chorvatsku s dálničními poplatky. Dobrá zpráva je, že se nemusíte bát žádných dálničních známek. V Chorvatsku se platí mýtné za skutečně ujeté kilometry na dálnicích a některých úsecích rychlostních silnic. Poplatky se liší podle kategorie vozidla a ujeté vzdálenosti. Platit můžete v kunách, eurech nebo platební kartou. Pokud se chcete vyhnout frontám na mýtných branách, doporučujeme využít systém elektronického mýtného ENC. Ten vám umožní projet mýtnou bránou bez zastavení. Stačí si pořídit ENC krabičku a nabít si ji kreditem.

Při cestě do Istrie budete pravděpodobně využívat dálnici A1, která spojuje Záhřeb s Plodinama na hranicích se Slovinskem. Z dálnice pak můžete sjet na Istrii a pokračovat po rychlostních silnicích nebo místních komunikacích. Ceny mýtného se liší podle sezóny, v hlavní sezóně (červenec, srpen) počítejte s vyššími cenami. Pokud chcete ušetřit, zkuste se Istrii vyhnout v době největšího náporu turistů. Nejenže ušetříte na mýtném, ale vyhnete se i kolonám a naplněným plážím.

Cestování s dětmi: Tipy na hladký průběh

Istrované jsou na děti zvyklí a pohostinnost je tu na vysoké úrovni. Rodinná dovolená v Istrii tak bude nezapomenutelným zážitkem pro všechny. Plánujete dovolenou v Istrii s dětmi a chcete, aby vše proběhlo hladce? Žádný problém! S trochou plánování a těmito tipy si užijete bezstarostnou dovolenou plnou úsměvů.

Výběr ubytování: Hledejte ubytování s dětskými hřišti, bazény s pozvolným vstupem do vody nebo animačními programy. Apartmány s kuchyňkou vám poskytnou flexibilitu při přípravě jídla pro vaše ratolesti.

Plánování aktivit: Děti milují zábavu! Vyberte si z nepřeberného množství aktivit, které Istrie nabízí. Navštivte aquaparky, zoologické zahrady, jeskyně nebo se vydejte na lodní výlet. Nezapomeňte na pláže s pozvolným vstupem do moře, ideální pro stavění hradů z písku.

Jídlo: Chorvatská kuchyně je pestrá a nabízí i jídla, která si zamilují i ti nejmenší. Vyzkoušejte pizzu, těstoviny, ryby nebo mořské plody. Většina restaurací má dětské menu.

Cestování: Cesta do Istrie autem je pohodlná a umožňuje vám mít s sebou vše potřebné. Pokud cestujete letadlem, zvažte zapůjčení auta na místě pro větší flexibilitu.

Bezpečnost: Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin, zvláště v letních měsících. Mějte na paměti, že i když je Istrie bezpečná destinace, je důležité mít děti neustále pod dohledem.

S trochou přípravy si užijete dovolenou v Istrii naplno a bez zbytečných starostí. Užijte si společné chvíle s rodinou v nádherném prostředí chorvatského pobřeží.

Veřejná doprava: Autobusy a lodní trasy

Istra nabízí kromě úchvatných pláží a historických památek také efektivní a dostupnou síť veřejné dopravy, která vám umožní prozkoumat každý kout tohoto krásného poloostrova. Autobusy jsou páteří istrijské veřejné dopravy a spojují všechna hlavní města a turistické destinace. Hlavní autobusové nádraží v Pule je centrem sítě a nabízí spojení do Rijeky, Záhřebu a dalších destinací v Chorvatsku i mimo něj. Místní autobusové linky vás zavezou do menších měst a vesnic, kde můžete objevovat skryté klenoty a zažít autentickou atmosféru Istrie.

Pro ty, kteří touží po dobrodružství na moři, jsou tu lodní trasy. Trajekty spojují Istrii s okolními ostrovy, jako jsou Brijuni, Cres a Lošinj, a nabízejí úchvatné výhledy na pobřeží. Menší lodě a taxi čluny vás zavezou do odlehlých zátok a pláží, kde si můžete užít klid a soukromí. Nezapomeňte si ověřit jízdní řády a ceny jízdenek, které se liší v závislosti na trase a sezóně.

Půjčení auta: Na co si dát pozor?

Istra, se svými malebnými městečky a úchvatným pobřežím, přímo vybízí k prozkoumání autem. Než se ale vrhnete na rezervaci, věnujte pozornost pár důležitým bodům. V hlavní sezóně, tedy v červenci a srpnu, ceny prudce stoupají. Pokud je to možné, zkuste si dovolenou naplánovat na červen nebo září, kdy jsou ceny příznivější a na silnicích méně turistů. Při výběru auta zvažte, kolik lidí a zavazadel budete převážet. Pro rodiny s dětmi je ideální prostorné kombi, pro páry postačí i menší hatchback. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda má vámi vybraná autopůjčovna pobočku na letišti v Pule nebo v jiném městě, kam přilétáte. Důležité je také prověřit si podmínky pojištění. Většina autopůjčoven nabízí základní pojištění, ale je vhodné zvážit i připojištění, které kryje škody na sklech, pneumatikách a podvozku. Pamatujte, že v Chorvatsku se jezdí vpravo a platí zde nulová tolerance alkoholu v krvi. Dodržujte rychlostní limity a buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu.

Parkování: Tipy na bezproblémové stání

Istra je oblíbenou destinací pro dovolenou a s tím souvisí i zvýšený provoz a poptávka po parkovacích místech, obzvláště v hlavní sezóně. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu a pokutám, je dobré se s parkovacími možnostmi seznámit předem. Většina měst a obcí nabízí placená parkoviště, ať už venkovní nebo krytá. Ceny se liší v závislosti na lokalitě a sezóně. Doporučujeme využít mobilní aplikace pro platbu parkovného, které vám ušetří hledání mincí a umožní prodloužit parkování na dálku. Pokud plánujete výlety do přírody nebo na pláže, ověřte si předem, zda je v blízkosti dostupné parkování. Některé lokality mohou mít omezenou kapacitu parkovacích míst nebo zpoplatněný vjezd. V takovém případě zvažte alternativní možnosti dopravy, jako je kolo, autobus nebo taxi. Pamatujte, že parkování na nepovolených místech je přísně zakázáno a hrozí vám vysoké pokuty. Dodržujte dopravní předpisy a pokyny místních úřadů.

Cyklostezky: Objevujte Istrii na kole

Istrie, perla Jadranu, láká k objevování nejen svými malebnými městečky a azurovým mořem, ale také spletitou sítí cyklostezek. Dovolená v Istrii se tak stává ideální volbou pro milovníky cyklistiky všech úrovní. Ať už toužíte po náročných trasách s dechberoucími výhledy, nebo pohodových vyjížďkách podél pobřeží, Istrie vás nezklame. Pro rodiny s dětmi jsou jako stvořené nenáročné cyklostezky vedoucí vinicemi a olivovými háji, kde si na své přijdou i ti nejmenší. Pokročilejší cyklisté ocení trasy protínající horské hřebeny s panoramatickými výhledy na moře a okolní ostrovy. Ať už se vydáte kamkoli, čeká vás nezapomenutelný zážitek. Po dni stráveném v sedle kola si pak můžete dopřát zasloužený odpočinek v některé z útulných istrijských restaurací a vychutnat si speciality místní kuchyně. Dovolená v Istrii na kole je zkrátka zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Lodní výlety: Krásy pobřeží z paluby

Istrojská dovolená nabízí mnohem víc než jen opalování na pláži. Prozkoumejte krásy Istrijského poloostrova z paluby lodi a užijte si nezapomenutelný lodní výlet. Možností je nespočet, od romantických plaveb při západu slunce po adrenalinové výlety za delfíny.

Objevte skryté zátoky s křišťálově čistou vodou, kam se autem nedostanete. Vydejte se na ostrovy Brijuni, národní park s bohatou historií a exotickou faunou a flórou. Prozkoumejte malebná přímořská městečka z jiné perspektivy a nechte se okouzlit jejich krásou.

Lodní výlety jsou ideální aktivitou pro rodiny s dětmi, romantické duše i dobrodruhy. Mnoho lodí nabízí občerstvení na palubě, takže si můžete vychutnat plavbu s osvěžujícím nápojem v ruce. Rezervujte si svůj lodní výlet včas a užijte si dovolenou v Istrii naplno!

Výlety do okolí: Benátky, Slovinsko, Pula

Istra, perla Jadranu, láká k prozkoumání nejen svých krásných pláží a malebných městeček, ale také k dobrodružným výletům do okolí. Ať už toužíte po romantické procházce historickými uličkami, ochutnávce lahodných vín nebo po dni stráveném na slunci u moře, možnosti jsou nekonečné.

Jen krátkou plavbou lodí se z istrijského pobřeží dostanete do magických Benátek. Projděte se po ikonickém náměstí svatého Marka, nechte se svézt gondolou po romantických kanálech a pokochejte se architektonickými skvosty, které vás přenesou v čase.

Pokud dáváte přednost zeleni a horám, vydejte se do nedalekého Slovinska. Navštivte malebné jezero Bled s pohádkovým ostrůvkem uprostřed a majestátním hradem tyčícím se na skále. Milovníci aktivní dovolené si užijí pěší turistiku v Julských Alpách s dechberoucími výhledy na okolní vrcholky.

Na jižním cípu istrijského poloostrova leží chorvatské město Pula, které vás okouzlí svou bohatou historií a antickými památkami. Navštivte impozantní římský amfiteátr, jeden z nejzachovalejších na světě, projděte se starobylým centrem s Augustovým chrámem a nechte se unést atmosférou dávných časů.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, Istra a její okolí vám zaručí nezapomenutelné zážitky.

Dokumenty: Co si vzít s sebou?

Při balení na dovolenou do Istrie se ujistěte, že máte s sebou všechny důležité dokumenty. Nezapomeňte na platný cestovní pas nebo občanský průkaz, pokud cestujete z členského státu EU. I když Chorvatsko je součástí EU, není součástí Schengenského prostoru, proto je nutné mít u sebe platný doklad totožnosti. Dále si s sebou vezměte kartičku pojištěnce pro případ nehody nebo nemoci. Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění, které pokryje i případné náklady na lékařské ošetření. Pokud cestujete autem, nezapomeňte na řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Pro klidnou dovolenou si s sebou vezměte také kopie všech důležitých dokumentů, které si uložíte odděleně od originálů. V případě ztráty nebo krádeže vám kopie usnadní vyřizování formalit. Užitečné je mít dokumenty naskenované i v mobilním telefonu nebo tabletu.

Bezpečnost: Užitečné rady a kontakty

Istra je obecně velmi bezpečná destinace pro dovolenou, ale jako vždy, je dobré být připraven a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Před cestou si zkontrolujte platnost cestovního dokladu a sjednejte si cestovní pojištění, které zahrnuje i lékařskou péči. Mějte na paměti, že v Chorvatsku se platí eurem.

Během pobytu v Istrii dbejte na své osobní věci, zejména na plážích a v turistických oblastech. Nenechávejte cennosti bez dozoru v autě a v ubytování využívejte trezor. V případě krádeže kontaktujte místní policii.

Při koupání v moři dbejte pokynů plavčíků a nevstupujte do vody, pokud je vztyčena červená vlajka. Dávejte pozor na mořské proudy a nepodceňujte sílu slunce – používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a pijte dostatek tekutin.

V případě jakýchkoli zdravotních potíží vyhledejte lékařskou pomoc. V turistických oblastech je k dispozici mnoho lékáren a zdravotnických zařízení.

Už si užívejte vaši dovolenou v nádherné Istrii!

Měna a platby: Kuna a platební karty

Většina obchodů, restaurací a hotelů v Istrii přijímá platby v eurech. Je to dáno tím, že Chorvatsko se od 1. ledna 2023 stalo součástí eurozóny. Oficiální měnou je tedy euro. Přesto je dobré mít u sebe i nějakou hotovost v eurech, a to zejména pro menší obchody, trhy a restaurace v odlehlejších oblastech. Bankomaty jsou v turistických destinacích snadno dostupné a většinou akceptují mezinárodní platební karty jako Visa a Mastercard.

Při výběru z bankomatu si vždy zkontrolujte poplatky účtované vaší bankou za výběry v zahraničí. Některé banky mohou účtovat fixní poplatek za výběr, jiné procento z vybírané částky. Doporučuje se informovat se o těchto poplatcích u vaší banky před odjezdem. Většina obchodníků v turistických oblastech akceptuje platby platebními kartami. Pro jistotu se ale vždy informujte předem, zda je možné platit kartou, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Jazyk: Domluvíte se česky?

Většina obyvatel Istrie mluví chorvatsky, ale nemusíte se bát jazykové bariéry. V turistických oblastech se domluvíte bez problémů česky. V restauracích, obchodech a hotelech běžně narazíte na Čechy a Slováky, ať už mezi personálem nebo ostatními turisty. Chorvatština a čeština mají navíc společné slovanské kořeny, takže některým slovům a frázím budete rozumět i bez znalosti jazyka. Pro základní konverzaci vám postačí pár naučených frází a úsměv. Pokud si chcete užít dovolenou naplno a poznat i méně turistická místa, doporučujeme se naučit alespoň pár základních chorvatských frází. Místní obyvatelé vaši snahu určitě ocení a rádi vám pomohou.

Internet: Dostupnost a ceny dat

Při plánování dovolené v Istrii se nemusíte bát ztráty kontaktu s online světem. Internet je v této oblasti široce dostupný a ceny dat jsou srovnatelné s českými. Většina hotelů, apartmánů a kempů nabízí svým hostům bezplatné Wi-Fi připojení, ať už na pokojích nebo ve společných prostorách. Rychlost a stabilita připojení se liší v závislosti na ubytování, ale obecně je dostatečná pro běžné používání internetu, jako je prohlížení webových stránek, kontrola e-mailů nebo sdílení fotek na sociálních sítích. Pokud potřebujete spolehlivější a rychlejší připojení, můžete využít mobilní data. V Istrii fungují všichni hlavní čeští operátoři a ceny roamingu se v posledních letech výrazně snížily. Před odjezdem se informujte u svého operátora o aktuálních tarifech a balíčcích dat v roamingu. Další možností je zakoupení SIM karty místního operátora po příjezdu do Istrie. Místní SIM karty s datovým tarifem jsou k dostání v trafikách, supermarketech a na letištích. Pro aktivaci SIM karty budete potřebovat cestovní pas. Bez ohledu na to, jakou možnost zvolíte, internet v Istrii vám umožní zůstat ve spojení a sdílet své zážitky s blízkými.

Užitečné aplikace: Usnadněte si cestování

Plánujete dovolenou v Istrii a chcete mít vše po ruce? Stáhněte si užitečné aplikace, které vám usnadní cestování po tomto nádherném chorvatském poloostrově. Navigace po Istrii je hračka s aplikacemi jako Google Maps nebo Waze. Offline mapy pak přijdou vhod v místech bez signálu. Nezapomeňte na aplikace s předpovědí počasí, ať vás nezastihne déšť u moře. Doporučujeme Windy nebo AccuWeather. Jste-li milovníky gastronomie, stáhněte si Tripadvisor nebo Zomato a objevte nejlepší restaurace v okolí. Aplikace vám zobrazí recenze, fotografie jídel a otevírací dobu. Chcete se dozvědět více o historii a památkách Istrie? Aplikace Culture Trip neboizi.TRAVEL vám poskytnou užitečné informace a tipy na výlety. Prozkoumejte Istrii s lehkostí a využijte chytré aplikace, které vám zpříjemní dovolenou.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: istrie dovolená | dovolená v istrii