Klokočí: Objevte skryté krásy moravské vesničky

Klokoci

Poloha a dostupnost

Obec Klokočí se nachází v malebné krajině Olomouckého kraje, konkrétně v okrese Přerov. Leží na úpatí Nízkého Jeseníku, asi 10 kilometrů severně od města Přerova. Díky své poloze v údolí obklopeném zalesněnými kopci je Klokočí ideálním místem pro milovníky klidu, turistiky a cykloturistiky.

Do Klokočí se lze dostat autem po silnici číslo 47 z Přerova směrem na Olomouc. Obec má také dobré autobusové spojení s okolními městy a obcemi. Nejbližší vlaková stanice se nachází v Přerově, odkud jezdí pravidelné autobusové spoje do Klokočí.

Pro turisty a cyklisty je k dispozici hustá síť značených turistických tras a cyklostezek, které vedou krásnou okolní přírodou. V blízkosti obce se nachází několik zajímavých turistických cílů, jako je například zřícenina hradu Helfštýn, Javoříčské jeskyně nebo přírodní park Sobeč.

Dominantní Klokočské skály

Klokočí je malebná vesnička ležící v malebném údolí pod majestátními Klokočskými skalami. Tyto impozantní pískovcové útvary se tyčí do výšky až 666 metrů nad mořem a vytváří tak nezaměnitelnou dominantu celého okolí. Klokočské skály jsou protkány sítí turistických tras, které vás zavedou na dechberoucí vyhlídky, odkud se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na malebnou krajinu Českého ráje.

Samotná obec Klokočí je pak ideálním výchozím bodem pro poznávání krás Českého ráje. Najdete zde útulné restaurace s nabídkou tradičních českých specialit, penziony a další ubytovací kapacity. Klokočí je také skvělým místem pro milovníky cyklistiky a pěší turistiky. Vydat se můžete například na nedaleký hrad Rotštejn, zříceninu hradu Valdštejn nebo k půvabným skalním útvarům Prachovských skal. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, Klokočí a jeho okolí vám zaručeně učarují svou krásou a klidem.

Pískovcové útvary a lezení

Klokočí a jeho okolí je rájem pro milovníky pískovcových skal. Obec leží v srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je proslulá svými bizarními skalními útvary, věžemi, kaňony a jeskyněmi. Právě pískovec dal vzniknout tomuto unikátnímu krajinnému rázu, který láká turisty i horolezce z celého světa.

V okolí Klokočí naleznete nespočet horolezeckých terénů všech obtížností. Od krátkých cvičných skal vhodných pro začátečníky a rodiny s dětmi až po náročné vícedélkové cesty, které prověří i zkušené lezce. Mezi nejznámější lezecké oblasti patří například Prachovské skály, Hruboskalsko, Betlémské skály nebo Příhrazské skály. Všechny tyto oblasti jsou snadno dostupné z Klokočí autem, na kole nebo i pěšky.

Lezení na pískovcových skalách má v Českém ráji dlouholetou tradici a je neodmyslitelnou součástí zdejšího života. Místní horolezecké spolky se starají o údržbu skal a značení cest. Pro turisty jsou zde k dispozici informační tabule a naučné stezky, které je seznámí s historií horolezectví v regionu a s geologií pískovcových skal.

Vyhlídky do kraje

Obec Klokočí se může pochlubit nejen bohatou historií, ale i malebným okolím. Právě zdejší krajina, protkána lesy, loukami a skalními útvary, nabízí nespočet možností k výletům a aktivnímu odpočinku. Z vyhlídkových bodů v okolí Klokočí se otevírají úchvatné panoramatické výhledy do širokého okolí. Mezi nejoblíbenější cíle turistů patří vrch Lovos, odkud se naskýtá dechberoucí pohled na krajinu Českého ráje. Za návštěvu stojí také zřícenina hradu Rotštejn, která se tyčí na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Jizery. Z hradních zdí se otevírá fascinující pohled na okolní lesy a skalní město. Milovníci pěší turistiky ocení hustou síť značených turistických tras, které vedou malebnou krajinou Českého ráje. Na své si přijdou i cyklisté, pro které jsou v okolí Klokočí k dispozici cyklostezky různých obtížností. Ať už se vydáte na delší túru, nebo jen na krátkou procházku, krása zdejší krajiny vás jistě okouzlí.

Turistické trasy a značení

Obec Klokočí a její okolí skýtají nejedno lákadlo pro milovníky turistiky. Protkávané jsou hustou sítí značených turistických tras, které vás provedou malebnou krajinou. Na své si přijdou jak rodiny s dětmi, tak zkušení turisté hledající náročnější terény.

Základní orientaci v terénu usnadňuje systém turistického značení Klubu českých turistů. Narazíte zde na červenou, modrou, zelenou a žlutou turistickou značku, které vás bezpečně dovedou do vašeho cíle. Informační tabule na vybraných místech pak poskytnou doplňující informace o okolí, přírodních zajímavostech nebo historii obce.

Nezapomeňte na vhodné vybavení do terénu, zejména pevnou turistickou obuv a dostatek tekutin. Před cestou se vždy informujte o aktuálním počasí a zvolte trasu odpovídající vaší fyzické kondici.

Cyklostezky pro rodiny

Obec Klokočí a její okolí skýtá mnoho možností pro cyklovýlety s celou rodinou. Malebná krajina Nízkého Jeseníku a přilehlé oblasti Oderských vrchů nabízí trasy pro nenáročné vyjížďky i pro zkušenější cyklisty.

Tipy na rodinné cyklovýlety:

  • Klokočí - Fulnek: Nenáročná cyklostezka vhodná i pro cyklovozíky. Cestou dětské hřiště a možnost návštěvy zámku ve Fulneku.
  • Klokočí - Hradec nad Moravicí: Delší a náročnější trasa s nádhernými výhledy a možností návštěvy hradu.

V Klokočí a okolí najdete i další značené cyklotrasy. Pro plánování využijte mapové portály nebo turistické informační centrum v Klokočí.

Historie obce a památky

Klokočí leží v malebném údolí řeky Opavy, obklopené zalesněnými kopci Nízkého Jeseníku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377, kdy patřila k panství hradu Vikštejna. V průběhu staletí se zde vystřídalo několik šlechtických rodů, mezi nejvýznamnější patřili páni z Vrbna a Žerotínové. Obyvatelstvo se živilo převážně zemědělstvím, lesnictvím a později i tkalcovstvím.

Dominantou obce je kostel svatého Ondřeje, jehož počátky sahají do 14. století. Původně gotická stavba prošla v 18. století barokní přestavbou. Uvnitř se nachází cenné nástěnné malby a dřevěný kazetový strop. V obci se dochovalo i několik roubených chalup z 18. a 19. století, které připomínají tradiční lidovou architekturu. Za pozornost stojí také kamenný kříž z roku 1777 a socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1750. Klokočí a jeho okolí láká k turistickým procházkám a cyklovýletům. V blízkosti se nachází zřícenina hradu Vikštejn, rozhledna na vrchu Zlatý Chlum a přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek.

Ubytování a restaurace

Klokočí je malebná vesnička, která sice neoplývá širokou nabídkou ubytovacích kapacit a restaurací přímo v obci, ale i tak si zde přijdou na své milovníci klidu a přírody. V Klokočí a jeho blízkém okolí naleznete spíše menší penziony a apartmány s rodinnou atmosférou. Tyto možnosti ubytování jsou ideální pro ty, kteří hledají klidnou dovolenou v přírodě a zároveň ocení osobní přístup majitelů.

Pokud toužíte po větším komfortu a širší nabídce služeb, můžete se ubytovat v některém z hotelů v nedalekém městě. Například [název města] nabízí hned několik hotelů různé cenové kategorie, které jsou od Klokočí vzdáleny jen pár kilometrů.

Co se týče stravování, v Klokočí se nachází [počet] menších restaurací a hospůdek, kde si můžete pochutnat na tradiční české kuchyni. Místní speciality určitě stojí za ochutnání! V letních měsících láká k posezení také několik zahrádek s příjemnou atmosférou. Pokud byste zatoužili po větším výběru restaurací a kaváren, i v tomto případě vám doporučujeme zavítat do [název města].

Tipy na výlety do okolí

Obec Klokočí leží v nádherné krajině Českého ráje a nabízí spoustu možností k výletům do okolí. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu hradu Kost, jednoho z nejzachovalejších středověkých hradů v České republice. Pro ty, kteří dávají přednost spíše přírodním krásám, je tu možnost podniknout túru na Trosky, dominantu Českého ráje s charakteristickými dvěma věžemi. Vydat se můžete také k nedalekému hradu Valdštejn, který je obklopen romantickým skalním městem. Za návštěvu stojí i zámek Hrubý Rohozec, který se pyšní krásnou zahradou a expozicí historického nábytku. Pokud toužíte po relaxaci, můžete se vydat k některému z malebných rybníků v okolí, jako je například Komárovský rybník nebo Vidlák. V létě se zde můžete vykoupat a v zimě si zabruslit. Klokočí a jeho okolí zkrátka nabízí nepřeberné množství výletních cílů pro všechny věkové kategorie a zájmy.

Doporučení pro návštěvníky

Obec Klokočí a její okolí skýtá mnoho možností pro trávení volného času. Díky své poloze na okraji CHKO Kokořínsko – Máchův kraj je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku a cykloturistiku. Vydejte se po značených turistických trasách a objevte krásu pískovcových skal, hlubokých lesů a malebných údolí. Nezapomeňte navštívit dominantu obce – zříceninu hradu Klokoč, odkud se vám naskytne nádherný výhled do kraje. V obci se nachází informační centrum, kde získáte tipy na výlety a další užitečné informace. Pro milovníky historie je k dispozici muzeum s expozicí o historii obce a okolí. V letních měsících se můžete vykoupat v přírodním koupališti nebo si zarybařit v řece Ploučnici. V obci se nachází restaurace a obchod s potravinami. Ubytování je možné v penzionech a chatových osadách v okolí. Při návštěvě Klokočí a jeho okolí dbejte na ochranu přírody a chovejte se ohleduplně k místním obyvatelům.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: klokoci | informace o obci klokoci