Národní parky Česka poznejte pěkně od A až do Z

Příroda je tím, co spoustu lidí láká čím dál více. A není se čemu divit. Klid, pestrá flóra, fauna a mnohé zajímavosti. Jestliže si chcete užívat jedinečných krajinných rázů a podobných věcí, zaměřte se na národní parky Česka. Na našem území se nachází čtyři takové lokality, s nimiž Vás podrobněji seznámíme. K vidění je toho více než dost.

  • Krkonošský národní park
  • Národní park České Švýcarsko
  • NP Podyjí
  • Národní park Šumava

Vznik českých národních parků

Ještě, než Vám prozradíme, jaké zajímavosti přináší národní parky Česka, zaměříme se na jinou věc. A tou je jejich období vzniku. Prostřednictvím níže prezentované tabulky si můžete udělat představu o tom, jak staré jsou české národní parky.

Národní parkDatum vzniku
Krkonoše17. května 1963
České Švýcarsko1. ledna 2000
Podyjí1. července 1991
Šumava20. března 1991
Kdy byly založeny národní parky Česka?

Zmínka by pochopitelně měla padnout také o velikosti národních parků. Tím největším je bezpochyby Národní park Šumava s rozlohou 69 030 hektarů. Hned za ním je Krkonošský národní park, Národní park České Švýcarsko a v neposlední řadě Národní park Podyjí.

Národní parky Česka pod drobnohledem

Pojďme se nejprve zaměřit na krásy Krkonošského národního parku, který je velice často označován zkratkou KRNAP. Zde je tou největší dominantou a lákadlem pro turisty Sněžka. Nejvyšší vrchol České republiky. Dále je to pramen řeky Labe, Mumlavský vodopád, Labský vodopád a rozhledna Štepánka. Pokud jde o Národní park Šumava, zavítejte k Jezerní slati, Tříjezerní slati, na Obří hrad, Kvildu nebo na nejdeštivějším místo v ČR zvané Březník.

Národní park České Švýcarsko si Vás naopak podmaní Edmundovou stezkou, Rudolfovým kamenem a Dolským mlýnem. Zajímavá je i Mariinina skála, kde se nachází pověstná chatka. Pokud jde o Národní park Podyjí, oslní Vás zde především místní fauna a flóra obecně. Proto neotálejte a zahrňte národní parky Česka do svého cestovatelského itineráře. Určitě budete nadmíru spokojeni s tím, co můžete na našem území vidět.