Nejlepší pláže v Česku

Když se řekne "dovolená", většině z nás se vybaví azurové moře, palmy a písečné pláže. Ale co když vám povím, že za tou pravou letní pohodou nemusíte zdolávat stovky kilometrů? Česká republika, ačkoliv se pyšní spíše malebnou horskou krajinou, ukrývá i klenoty v podobě pláží, které se s těmi mořskými směle můžou měřit.

Písečné oázy uprostřed Čech

Hledáte klidné zákoutí s průzračnou vodou a jemným pískem? Pak zamiřte na jezero Lhota u Prahy. Bývalá pískovna se proměnila v ráj pro milovníky koupání a opalování. Okolí lemují lesy, takže si tu užijete i klid a pohodu. Dalším tipem je jezero Most, které se pyšní nejdelší písčitou pláží v Čechách. Na své si tu přijdou i aktivnější jedinci, jelikož jezero nabízí široké možnosti vodních sportů.

Moravský Jadran a jeho kouzlo

Moravský kras je proslulý svými jeskyněmi a propadlinami, ale skrývá i vodní ráj v podobě Vranovské přehrady. Ta je s oblibou nazývána Moravský Jadran a není se čemu divit. Teplá voda, písčité pláže a pozvolný vstup do vody dělají z Vranovské přehrady ideální místo pro rodiny s dětmi.

Když se sever promění v jih

Máte chuť na exotickou atmosféru? Pak navštivte Kamencové jezero v Chomutově. Tyrkysová voda s obsahem minerálů a okouzlující skalní stěny vám navodí pocit, že jste se rázem ocitli v Karibiku. A když už budete na severu, nenechte si ujít Máchovo jezero. Jeho romantická krása inspirovala i Karla Hynka Máchu a dodnes uchvacuje turisty z celého světa.

Plážová zábava pro celou rodinu

Kromě koupání a opalování se na českých plážích nudit rozhodně nebudete. Mnoho z nich nabízí širokou škálu aktivit pro celou rodinu. Zahrát si volejbal, badminton, frisbee, nebo si jen tak zacvičit jógu na břehu jezera? Žádný problém! Pro menší děti jsou k dispozici hřiště a brouzdaliště. A co by to bylo za dovolenou bez dobrého jídla a pití? Na plážích najdete restaurace, bary i stánky s občerstvením, kde si pochutnáte na grilovaných specialitách, chlazené limonádě a zmrzlině.

Dovolená bez cestování

České pláže nabízí ideální možnost, jak si užít letní pohodu bez nutnosti zdolávat dlouhé trasy a utrácet za drahé letenky. Ať už hledáte klidné zákoutí pro relaxaci, nebo pláž plnou zábavy a aktivit, v České republice si zaručeně každý najde to své. Tak na co ještě čekáte? Vybavte se plavkami, opalovacím krémem a hurá za letním dobrodružstvím!

Tipy na závěr

  • Nezapomeňte si zkontrolovat kvalitu vody před koupáním. Informace o aktuálním stavu najdete na stránkách hygienické stanice.
  • Dodržujte základní pravidla slušného chování na pláži. Respektujte ostatní rekreanty a dbejte na čistotu.
  • Pokud se chystáte na pláž s dětmi, nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem a dostatek tekutin.
  • Večer si užijte grilování, táborák nebo si jen tak popovídejte s přáteli u sklenky vína.

Pokračování: Za hranice písku a opalování

České pláže sice nenabídnou šumění mořských vln, ale to neznamená, že by postrádaly dobrodružství. Pojďme se podívat na další možnosti, jak tyto vodní ráje využít.

Sportovní nadšenci, nastupte!

Pro milovníky adrenalinu jsou mnohá česká jezera rájem vodních sportů. Na Lipně si můžete vyzkoušet windsurfing, kitesurfing nebo jachting a pořádně si užít vítr v plachtách. Máte rádi něco klidnějšího? Pak je tu paddleboard, na kterém můžete brázdit hladinu a vychutnávat si okolní krajinu. A pro ty nejodvážnější je tu možnost wakeboardingu nebo wakeskatingu, kdy se za motorovým člunem necháte tahat po vodě na prkně.

Výlety do okolí pro zvědavce

České pláže jsou často skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí. Z pláží Máchova jezera se můžete vydat na hrad Bezděz, který kdysi nechal postavit král Karel IV. Až budete u Vranovské přehrady, zajeďte se podívat na překrásný renesanční zámek Vranov nad Dyjí. A milovníci historie si zase přijdou na své u Lipna, kde se nachází hrad Rožmberk, který patří k nejstarším šlechtickým sídlům v Čechách.

Romantika pod hvězdami

Až se letní den pomalu překlene v noc, české pláže nabídnou jedinečnou možnost romantického zážitku. Pozorování hvězdné oblohy daleko od světelného ruchu města je nezapomenutelným zážitkem. Můžete si vzít deku, piknikový koš a dopřát si společné chvíle s partnerem pod třpytivou clonou hvězd. Nebo si s přáteli u táboráku vyprávějte historky a opékejte marshmallows.

Když počasí nepřeje

Někdy počasí prostě nepřeje a na koupání to není. Ale ani v takovém případě nemusí být výlet k českým plážím zkažený. Mnohé z nich mají vybudované cyklostezky, které jsou ideální pro projížďku na kole a kochání se okolní krajinou. Ať už jedete s rodinou nebo s partou přátel, cyklovýlet kolem pláží je skvělý způsob, jak strávit den aktivně a na čerstvém vzduchu.

A co dál?

České pláže skýtají mnohem víc než jen možnost opalování a koupání. Stačí jen trochu plánování a kreativity a můžete tu prožít nezapomenutelnou dovolenou plnou zážitků. Ať už jste sportovec, milovník historie, nebo jen hledáte relax u vody, české pláže mají co nabídnout opravdu všem. Tak sbalte si věci a vydejte se objevovat krásy českých vodních rájů!

Chlór nebo přírodní voda?

Teď už asi máte jasno, že české pláže nabízejí spoustu možností, jak strávit volný čas. Ale možná váháte, jestli je lepší vyrazit k pískovnám a lomům s upravenými plážemi, nebo zkusit spíš přírodní koupaliště. Pojďme si shrnout výhody obou variant.

Pískový ráj s občerstvením:

Upravené pláže často disponují veškerým komfortem, na který jste zvyklí z dovolené u moře. Toalety, sprchy, převlékárny a hlavně – občerstvení! Restaurace, bary a stánky s rychlým občerstvením jsou na většině pláží u pískoven a lomů samozřejmostí. Nemusíte se tak tahat jídlo a pití s sebou celý den.

Písčité pláže jsou ideální pro rodiny s malými dětmi. Děti si můžou stavět hrady a dovádět se v písku, zatímco rodiče relaxují na lehátkách.

Pozvolný vstup do vody je častý u písčitých pláží, což je skvělé pro ty, kteří neumí moc dobře plavat, nebo mají s sebou malé děti.

Přírodní koupání pro otužilce:

Přírodní koupaliště jsou ideální volbou pro milovníky přírody. Čistá voda, často obklopená lesy, nabízí osvěžení a pocit relaxace na lůně přírody.

Vstup na většinu přírodních koupališť je zdarma, což může být oproti placeným vstupům na upravené pláže příjemná úspora.

Na přírodních koupalištích většinou nenarazíte na velké davy lidí, takže si tu užijete klid a pohodu.

Ať už si vyberete písčitou pláž s občerstvením nebo přírodní koupaliště, jedno je jisté - české pláže vás překvapí svou pestrostí a nabídkou aktivit. Tak neváhejte a vydejte se za letním dobrodružstvím!

Publikováno: 01. 04. 2024

Kategorie: dovolená

Autor: RomanSkop