Německo památky: Objevte skvosty historie!

Německo Památky

Braniborská brána: Ikona Berlína

Braniborská brána je jedním z nejznámějších symbolů Berlína a celého Německa. Tato impozantní stavba, stojící na náměstí Pariser Platz, je svědkem bohaté a často bouřlivé historie města.

Brána byla postavena v letech 1788 až 1791 podle návrhu architekta Carla Gottharda Langhanse. Jako vzor mu posloužila Propylaje, monumentální vstupní brána aténské Akropole. Braniborská brána je 26 metrů vysoká, 65,5 metru široká a 11 metrů hluboká. Její dominantou je Quadriga, sousoší bohyně vítězství Viktorie řídící čtyřspřeží, které vytvořil Johann Gottfried Schadow.

Během své existence byla Braniborská brána svědkem mnoha historických událostí. Procházela tudy Napoleonova vojska po dobytí Berlína v roce 1806. Později se stala symbolem rozdělení Německa, kdy se ocitla v zakázaném pásmu Berlínské zdi. Teprve po pádu zdi v roce 1989 se Braniborská brána stala symbolem sjednocení Německa a svobody.

Dnes je Braniborská brána jednou z nejnavštěvovanějších památek Berlína. Každoročně ji navštíví miliony turistů z celého světa. Je místem konání mnoha kulturních a společenských akcí, jako jsou například oslavy Silvestra nebo koncerty.

Pokud se chystáte do Berlína, určitě si nenechte ujít návštěvu Braniborské brány. Tato impozantní stavba vás ohromí svou krásou a historií.

Říšský sněm: Symbol demokracie

Říšský sněm v Berlíně, impozantní budova s ​​bohatou a pohnutou historií, je dnes jedním z nejvýznamnějších symbolů německé demokracie. Jeho znovusjednocení v roce 1990 po pádu Berlínské zdi se stalo symbolem sjednocení Německa a jeho návratu k demokratickým hodnotám.

Původní budova Říšského sněmu byla postavena v 19. století a sloužila jako sídlo parlamentu Německého císařství. Po svém poškození požárem v roce 1933 se stala nástrojem nacistické propagandy. Po druhé světové válce, kdy byl Berlín rozdělen, se Říšský sněm ocitl v západním Berlíně, v těsné blízkosti Berlínské zdi. Po znovusjednocení Německa prošel budova rozsáhlou rekonstrukcí, kterou vedl britský architekt Sir Norman Foster. Jeho moderní skleněná kopule, která nabízí panoramatický výhled na město, se stala symbolem transparentnosti a otevřenosti nové německé demokracie.

Dnes je Říšský sněm sídlem německého parlamentu, Bundestagu, a je přístupný veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout plenární sál, historické prostory a užít si výhled z kopule. Prohlídka Říšského sněmu je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do srdce německé demokracie a připomene vám důležitost svobody a jednoty.

Kolín nad Rýnem: Majestátní katedrála

Kolín nad Rýnem, město s bohatou historií a pulzující současností, se pyšní mnoha památkami. Jednou z nejvýznamnějších je bezpochyby Kolínská katedrála, která se tyčí nad městem jako strážný anděl. Tato gotická krása, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, láká každoročně miliony návštěvníků z celého světa.

Stavba katedrály, započatá v roce 1248, trvala neuvěřitelných 632 let. Dokončena byla až v roce 1880 a během staletí prošla mnoha peripetiemi, včetně požárů a válečných konfliktů. Její impozantní rozměry – 144 metrů na délku a 157 metrů na výšku – z ní dělají třetí největší gotickou katedrálu na světě.

Už z dálky vás uchvátí její majestátní silueta s dvěma věžemi, které se šplhají k nebi. Interiér katedrály je neméně působivý. Prostor zaplavuje světlo pronikající barevnými vitrážemi, které vyprávějí biblické příběhy. Mezi nejcennější památky uvnitř katedrály patří relikviář Tří králů, zlatý sarkofág zdobený drahokamy, a Geroův kříž, jeden z nejstarších dochovaných křížů na světě.

Návštěva Kolínské katedrály je nezapomenutelným zážitkem. Prohlídka vás zavede do útrob této architektonické perly a umožní vám obdivovat mistrovství středověkých stavitelů. Z jižní věže se vám navíc naskytne úchvatný panoramatický výhled na město a řeku Rýn. Ať už jste milovníci historie, umění nebo jen hledáte místo pro ztišení a rozjímání, Kolínská katedrála vás jistě okouzlí.

Zámek Neuschwanstein: Pohádkový hrad

Neuschwanstein, to je jméno, které v nás evokuje pohádky bratří Grimmů, romantické představy a krásu, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. Tento pohádkový hrad, tyčící se nad vesničkou Hohenschwangau v malebném Bavorsku, je jednou z nejnavštěvovanějších památek Německa a právem se řadí mezi nejkrásnější hrady světa.

Jeho historie sahá do 19. století, kdy si ho nechal postavit bavorský král Ludvík II. Jeho touhou nebylo vybudovat nedobytnou pevnost, ale spíše romantické útočiště inspirované středověkými rytířskými legendami a operami Richarda Wagnera. A tak se zrodil Neuschwanstein, s jeho věžičkami, cimbuřím a zdobenými fasádami, které jako by vystoupily z pohádkové knihy.

I když stavba hradu započala v roce 1869, nikdy nebyl plně dokončen. Ludvík II. na něm strávil pouhých 172 dní a v roce 1886, krátce před svou záhadnou smrtí, byl prohlášen za nesvéprávného. I přes to se Neuschwanstein stal symbolem jeho vizionářského ducha a romantické duše.

Dnes je hrad přístupný veřejnosti a každoročně láká miliony návštěvníků z celého světa. Prohlídka jeho interiérů, zdobených nádhernými freskami, mozaikami a bohatým nábytkem, je nezapomenutelným zážitkem. Z oken hradu se otevírají dechberoucí výhledy na okolní jezera a alpské vrcholky, které vás doslova uchvátí.

Návštěva Neuschwansteinu je jako cesta do pohádky. Je to místo, kde se snoubí krása architektury s nádhernou přírodou a kde se na chvíli můžete zasnít a nechat se unést kouzlem minulosti.

Černý les: Příroda a tradice

Černý les, to není jen název pro temný a tajemný les z pohádek. Je to skutečné pohoří v jihozápadním Německu, které okouzlí svou nespoutanou krásou a bohatou historií. Husté jehličnaté lesy, které daly Černému lesu jeho jméno, se táhnou přes kopce a údolí a vytváří tak scenérie jako z pohádky. Procházka tímto lesem je balzámem na duši, obzvlášť když narazíte na jednu z mnoha malebných vesniček, které leží rozeseté po krajině.

A že je v Černém lese co objevovat! Milovníci historie si přijdou na své v ruinách hradů, jako je například majestátní Heidelberg shlížející na stejnojmenné město, nebo mohutný Hohenzollern tyčící se na strmém kopci. Pro ty, kteří se rádi kochájí krásou architektury, je tu nepřeberné množství hrázděných domků s typickými dřevěnými trámy, které zdobí uličky měst jako Freiburg im Breisgau, Gengenbach nebo Schiltach.

Černý les ale není jen o památkách. Je to také ráj pro milovníky turistiky a cyklistiky. Protkávají ho kilometry značených stezek, které vás provedou kolem jezer, vodopádů a dechberoucích vyhlídek. Ať už se vydáte na nenáročnou procházku, nebo náročnější túru, Černý les vás okouzlí svou krásou.

A co by to bylo za návštěvu Černého lesa bez ochutnání místních specialit? Černý les je proslulý svými dorty, šunkou a pálenkou. Dopřejte si kousek pravé Schwarzwald Kirschtorte s višněmi a šlehačkou, ochutnejte tradiční Schwarzwaldskou šunku, nebo si dejte sklenku pravé pálenky z místních zdrojů.

Černý les je zkrátka oblast, která má co nabídnout každému. Ať už hledáte odpočinek v přírodě, poznání historie, nebo jen chcete ochutnat něco dobrého, v Černém lese si přijdete na své.

Drážďany: Barokní skvost na Labi

Drážďany, město přezdívané „Florencie na Labi“, uchvacují návštěvníky z celého světa svou barokní architekturou a bohatou historií. Procházka historickým centrem Drážďan je jako cesta časem, lemovaná skvosty německé architektury.

Dominantou drážďanského panoramatu je bezesporu Zwinger, barokní komplex budov s nádhernými zahradami. Původně sloužil jako oranžerie a dějiště slavností saských kurfiřtů, dnes v sobě ukrývá světoznámé sbírky, například Galerii starých mistrů s Raffaelovou „Sixtinskou Madonou“.

Nedaleko Zwingeru se tyčí další symbol Drážďan – kostel Frauenkirche. Tento evangelický chrám s unikátní kamennou kopulí byl během druhé světové války téměř zničen. Jeho rekonstrukce, dokončená v roce 2005, se stala symbolem smíření a naděje.

Za návštěvu rozhodně stojí i Rezidenční zámek, sídlo saských kurfiřtů a králů. V jeho zdech se psaly dějiny Saska a dodnes ohromuje svou monumentálností a bohatou výzdobou. V současnosti zámek slouží jako muzejní komplex, kde se můžete seznámit s historií Saska a obdivovat umělecké sbírky.

Pro milovníky umění je Drážďany doslova rájem. Kromě již zmíněných muzeí se zde nachází například Galerie Neue Meister s díly impresionistů a expresionistů, Albertinum s kolekcí soch od středověku po současnost nebo Muzeum porcelánu s unikátními exponáty z celého světa.

Drážďany ale nejsou jen architekturou a uměním. Město žije bohatým kulturním životem, konají se zde koncerty, divadelní představení a festivaly. Návštěvníci si mohou užít procházku po nábřeží Labe, posezení v některé z kaváren s výhledem na město nebo projížďku lodí po řece.

Ať už vás do Drážďan zavedou jakékoli důvody, jedno je jisté – toto město si vás získá svou krásou, historií a neopakovatelnou atmosférou.

Hamburk: Přístavní město s historií

Hamburk, to je synonymum pro rušné přístaviště, námořní historii a fascinující architekturu. Toto severoněmecké město, rozkládající se na březích Labe, láká návštěvníky z celého světa svými památkami a jedinečnou atmosférou. Historické sklady Speicherstadt, zapsané na seznamu UNESCO, vás přenesou do časů obchodních lodí a exotického zboží. Projděte se úzkými uličkami mezi cihlovými budovami a nasajte atmosféru minulých století. Nedaleko se tyčí ikonický Elbphilharmonie, moderní koncertní hala s dechberoucí vyhlídkou na město a přístav.

Hamburk je také městem kostelů. Dominantou je kostel svatého Michala, z jehož věže se otevírá panoramatický výhled na celé město. Za návštěvu stojí i kostel svatého Jakuba s gotickými klenbami a vzácným oltářem. Milovníci historie by si neměli nechat ujít Miniatur Wunderland, největší modelovou železnici na světě, kde na vás čekají detailně zpracované miniatury německých a světových památek.

Procházka po hamburském přístavu je nezapomenutelným zážitkem. Nechte se unést atmosférou rušného dění, obdivujte majestátní zaoceánské lodě a vychutnejte si čerstvý mořský vzduch. Večer se vydejte do čtvrti St. Pauli, která je proslulá svým nočním životem a zábavou. Hamburk je město, které vás okouzlí svou rozmanitostí a krásou.

Mnichov: Pivo, auta a umění

Mnichov, hlavní město Bavorska, je město, které má co nabídnout každému. Pro milovníky piva je tu samozřejmě světoznámý Oktoberfest a nespočet pivnic, kde se čepuje lahodný mok. Fanoušci aut zase ocení BMW muzeum a továrnu, kde se tyto luxusní vozy vyrábějí. A co se týče umění, Mnichov se pyšní řadou muzeí a galerií, včetně Staré a Nové pinakotéky s díly starých mistrů a Pinakotéky moderního umění.

Při procházce historickým centrem Mnichova narazíte na řadu památek. Dominantou je bezpochyby Mariánský sloup na Marienplatz, náměstí, které je srdcem města. Z věže kostela sv. Petra si pak můžete vychutnat nádherný výhled na celé město. Za návštěvu stojí i rezidence mnichovských vévodů a králů, která patří k nejvýznamnějším památkám německého manýrismu.

Mnichov je zkrátka město, které má co nabídnout. Ať už vás zajímají památky, umění, pivo nebo auta, v Mnichově si přijdete na své.

Romantická cesta: Pohádková trasa Německem

Německo, země básníků a myslitelů, skrývá nepřeberné množství romantických zákoutí. Vydejte se s námi po stopách pohádek a legend a objevte pohádkovou tvář Německa. Naše cesta začíná na majestátním zámku Neuschwanstein, který se tyčí nad malebným městečkem Füssen v Bavorsku. Tento pohádkový zámek, postavený králem Ludvíkem II., inspiroval Walta Disneye k vytvoření loga pro jeho slavné filmové studio. Pokračovat budeme do romantického údolí řeky Rýn, lemovaného vinicemi a desítkami hradů a zřícenin. Navštívíme malebná městečka s hrázděnými domy, jako je například Rothenburg ob der Tauber, které vypadá, jako by vypadlo z pohádkové knihy.

Naše cesta nás zavede i do Černého lesa, opředeného legendami o hejkalech a vílách. Projdeme se hlubokými lesy, navštívíme malebná jezera a ochutnáme tradiční německé speciality. Zažijeme atmosféru starých časů v historických městech, jako je Heidelberg s jeho slavným hradem a romantickým mostem, nebo Drážďany s barokní architekturou a nádhernými zahradami. Naše pohádková trasa Německem by nebyla úplná bez návštěvy Berlína, pulzující metropole s bohatou historií a kulturou. Projdeme se po slavné Braniborské bráně, navštívíme Reichstag a připomeneme si historii u památníku Berlínské zdi.

Ať už se vydáte kamkoli, Německo vás okouzlí svou krásou, historií a pohostinností.

Berlín: Historie, kultura a umění

Berlín, hlavní město Německa, je pulzující metropolí s bohatou historií a kulturou. Město je doslova protkáno památkami, které vyprávějí příběhy minulých staletí. Od ikonické Braniborské brány, symbolu sjednocení Německa, po majestátní budovu Říšského sněmu, sídla německého parlamentu, Berlín nabízí fascinující pohled do německé historie.

Pro milovníky umění je Berlín skutečným rájem. Na Muzejním ostrově, zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází pět světoznámých muzeí, včetně Pergamonského muzea s úchvatnou sbírkou antických památek. Milovníci moderního umění by si neměli nechat ujít návštěvu galerie East Side Gallery, kde se na zbytcích Berlínské zdi nachází největší galerie pod širým nebem na světě.

Berlín je také domovem mnoha divadel, koncertních síní a operních domů. Za zmínku stojí Státní opera v Berlíně, která patří k nejvýznamnějším operním scénám na světě.

Ať už vás zajímá historie, umění, nebo jen chcete zažít atmosféru pulzujícího velkoměsta, Berlín vás jistě nezklame.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: německo památky | památky v německu