Objevte dechberoucí Athény památky a zažijte antickou historii na vlastní kůži
- Starověké Athény čekají
- Akropolis: Ikona Řecka
- Parthenon: Chrám bohyně Athény
- Propylaje: Brána na Akropoli
- Erechtheion a jeho karyatidy
- Odeon Heroda Attika
- Starověká Agora: Srdce Athén
- Římské památky v Athénách
- Chrám Dia Olympského
- Hadriánova knihovna
- Panathénský stadion
- Athénská moderna
- Muzea plná historie
- Tipy pro cestovatele
- Athény: Nezapomenutelná cesta
Starověké Athény čekají
Procházka starobylými Athénami je jako cestování časem. Město oplývá památkami starověkého Řecka, které vám vyrazí dech. Na vrcholu kopce se tyčí majestátní Akropolis, symbol Athén a celé země. Projděte se chrámem Parthenon zasvěceným bohyni Athéně, obdivujte Erechtheion s jeho slavnými karyatidy a užijte si úchvatný výhled na město.
Nedaleko Akropole se nachází starověká Agora, centrum společenského a politického dění. Prozkoumejte ruiny chrámů, sto a divadla a představte si ruch a shon, který zde kdysi panoval. Za návštěvu stojí i zachovalý Hephaistův chrám a Stoa of Attalos, kde sídlí Muzeum starověké agory.
Vaše kroky by měly vést i k Diovu chrámu, jednomu z největších chrámů starověku. I když se z něj dochovalo jen několik sloupů, stále vyzařuje majestátnost a sílu. Nedaleko se nachází Panathénský stadion, kde se v roce 1896 konaly první moderní olympijské hry.
Ať už se vydáte kamkoli v Athénách, narazíte na stopy starověké historie. Prozkoumejte ruiny římské agory, projděte se starobylou čtvrtí Plaka s úzkými uličkami a malebnými tavernami, a nechte se unést atmosférou tohoto fascinujícího města.
Akropolis: Ikona Řecka
Akropolis v Aténách, tyčící se hrdě nad městem, je víc než jen starobylá zřícenina. Je to symbol Řecka, demokracie a západní civilizace. Tato majestátní stavba, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, láká miliony turistů z celého světa, kteří přicházejí obdivovat její architektonickou genialitu a historický význam.
Dominantou Akropole je bezesporu Parthenon, chrám zasvěcený bohyni Athéně. Jeho dokonalé proporce a impozantní sloupy z bílého mramoru uchvacují návštěvníky již po staletí. Kromě Parthenonu se na Akropoli nachází i Erechtheion s proslulou Síní karyatid, Propylaje, vstupní brána do areálu, a chrám Athény Niké.
Procházka po Akropoli je jako cesta časem. Z výšky se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Athény, s rušným centrem i vzdálenějšími kopci. Návštěvníci mohou obdivovat pozůstatky starověkého divadla Dionýsovo, Agoru, centrum společenského a politického dění, a mnoho dalších památek.
Akropolis je symbolem bohaté historie a kultury Řecka. Je to místo, které by měl navštívit každý, kdo se zajímá o historii, architekturu a umění.
Parthenon: Chrám bohyně Athény
Parthenón, tyčící se majestátně na vrcholu Akropole, je ikonickým symbolem Athén a jedním z nejvýznamnějších architektonických děl západní civilizace.
Jeho stavba, zahájená v roce 447 př. n. l. pod vedením Iktina a Kallikrata, byla součástí ambiciózního projektu Perikla, jehož cílem bylo proměnit Athény v centrum umění, kultury a moci.
Chrám byl zasvěcen bohyni Athéně, ochránkyni města, a sloužil jako místo pro uctívání a obětování. Uvnitř se nacházela kolosální socha Athény Parthenos, dílo slavného sochaře Feidia, vyrobená ze zlata a slonoviny. Dnes z ní bohužel zbyly jen fragmenty a popisy.
Parthenón, postavený z pentelického mramoru, je mistrovským dílem dórského řádu. Jeho dokonalé proporce, optické klamy a bohatá sochařská výzdoba, z níž se dochovaly jen fragmenty, z něj činí vrchol klasického řeckého umění.
Během staletí prošel Parthenón mnoha zkouškami. Byl přeměněn na kostel, mešitu a dokonce i na sklad střelného prachu, což vedlo k jeho částečnému zničení. Dnes je Parthenón pod ochranou UNESCO a probíhají zde rozsáhlé rekonstrukční práce, jejichž cílem je zachovat tuto památku pro budoucí generace. Návštěva Parthenónu je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní dotknout se historie a obdivovat krásu a genialitu starověkých Řeků.
Propylaje: Brána na Akropoli
Propylaje na Akropoli v Aténách jsou monumentální bránou, která sloužila jako hlavní vstup do posvátného okrsku. Tyčí se na západním konci Akropole a tvoří impozantní dominantu s výhledem na město. Postaveny byly v letech 437 až 432 př. n. l. architektem Mnesiklem a představují vrcholné dílo klasické řecké architektury.
Stavba Propylají byla součástí ambiciózního stavebního programu perikleovské Athény, jehož cílem bylo obnovit a zvelebit město po ničivých perských válkách. Brána byla postavena z bílého pentelského mramoru a její architektura je kombinací dórského a iónského slohu. Centrální část Propylají tvoří monumentální průčelí s šesti dórskými sloupy, které rozdělují prostor do pěti průchodů. Po stranách centrální části se nacházejí dvě křídla, která sloužila jako obrazové galerie.
Propylaje byly po staletí vystaveny zubu času a přírodním živlům. V byzantském období sloužily jako sídlo biskupa a později jako sídlo tureckého velitele. V 17. století byla stavba vážně poškozena výbuchem skladu střelného prachu a v 19. století byly některé její části rozebrány a odvezeny do zahraničí. Na konci 19. století začaly rozsáhlé rekonstrukční práce, které trvaly až do poloviny 20. století. Díky nim se podařilo obnovit značnou část původní krásy Propylají, které dnes patří k nejvýznamnějším památkám Athén a celého Řecka.
Procházet se ruinami Akropole, dotýkat se sluncem vyběleného mramoru starého tisíciletí, je jako by se vám otevírala brána do duše dávno zaniklé civilizace, jež nám dodnes svými myšlenkami a uměním promlouvá do duše.
Jindřich Král
Erechtheion a jeho karyatidy
Na Akropoli v Athénách, mezi chrámem Parthenon a chrámem Athény Niké, se nachází architektonický skvost – Erechtheion. Tato svatyně, zasvěcená bohu Poseidonovi a králi Erechtheovi, je proslulá svou asymetrií a unikátními karyatidami.
Erechtheion byl postaven v letech 421 až 406 př. n. l. a sloužil k uctívání několika bohů a mytologických postav. Jeho stavba je příkladem iónského slohu a vyznačuje se elegancí a jemností detailů. Nejznámějším prvkem Erechtheionu je Síň karyatid, kde šest dívčích postav, karyatid, podpírá strop. Tyto sochy, vysoké přes 2 metry, působí neuvěřitelně živým dojmem a dodávají stavbě jedinečnou atmosféru.
Bohužel, originály karyatid byly z důvodu ochrany přeneseny do muzea Akropole. Na jejich místě dnes stojí kopie, které ale i tak dokáží ohromit svou krásou a propracovaností. Návštěva Erechtheionu je tak nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo se zajímá o antickou architekturu a umění.
Odeon Heroda Attika
Odeon Heroda Attika je impozantní antické divadlo nacházející se na jihozápadním svahu Akropole v Athénách. Postaven byl v roce 161 n. l. bohatým aténským občanem Herodem Attikem na památku jeho ženy Aspasie Anny Regilly. Odeon byl původně zastřešený dřevěnou střechou z libanonského cedru, ale ta se bohužel nedochovala. Divadlo pojmulo až 5 000 diváků a sloužilo k pořádání hudebních a divadelních představení, ale i k politickým shromážděním.
Odeon Heroda Attika prošel v průběhu staletí několika rekonstrukcemi. Nejvýznamnější z nich proběhla ve 20. století a navrátila divadlu jeho původní krásu a funkčnost. Dnes je Odeon Heroda Attika jednou z nejvýznamnějších památek Athén a vyhledávaným turistickým cílem. Každé léto se zde koná Athénský festival, v jehož rámci se v Odeonu odehrávají operní, baletní a divadelní představení pod širým nebem. Návštěva představení v tomto historickém prostředí je nezapomenutelným zážitkem.
Při návštěvě Athén byste si Odeon Heroda Attika neměli nechat ujít. Je to místo s neopakovatelnou atmosférou, kde se snoubí antická historie s moderní kulturou.
Starověká Agora: Srdce Athén
Agora, rozkládající se na severozápad od Akropole, byla centrem společenského, politického a obchodního života starověkých Athén. Dnes je to fascinující archeologická lokalita, která umožňuje nahlédnout do rušného srdce starověkého města. Procházejte se mezi ruinami kdysi honosných staveb, jako je Héfaistův chrám, jeden z nejzachovalejších řeckých chrámů, nebo Attalova stoa, rekonstruovaná stavba, která dává představu o původní kráse Agory.
Obdivujte Tholos, kruhovou budovu, kde se scházeli úředníci, a představte si shon a ruch na tržišti, kde se prodávalo vše od potravin po keramiku. Navštivte muzeum Agory, které ukrývá artefakty nalezené během vykopávek, a prohlédněte si sochy, keramiku a další předměty denní potřeby, které ilustrují život v Athénách před tisíci lety. Procházka Agorou je jako cesta časem, která vám umožní ponořit se do historie a kultury jednoho z nejvýznamnějších měst starověkého světa.
Římské památky v Athénách
Ačkoliv je Athény spojovány především s antickým Řeckem, nesou v sobě i stopy římské nadvlády. Římané, okouzleni řeckou kulturou, si Athény podmanili a zanechali zde své vlastní architektonické skvosty.
Dominantou římské Athény byl bezesporu Hadriánův oblouk, monumentální brána z pentelského mramoru, postavená na počest císaře Hadriána. Oblouk rozděloval město na starou a novou část a dodnes slouží jako symbolická brána do čtvrti Plaka.
Nedaleko Akropole se nachází Hadriánova knihovna, impozantní komplex, který sloužil jako centrum vzdělanosti. Zachovaly se zde mohutné zdi a sloupy, které dávají tušit původní velkolepost stavby.
Římský odkaz v Athénách však nespočívá jen v monumentálních stavbách. Všudypřítomné jsou i menší památky, jako jsou zbytky římské agory, tržiště, které bylo centrem obchodu a společenského života. Zachovaly se zde základy obchodů a stánků, stejně jako věž větrů, pozoruhodná stavba sloužící jako hodiny a meteorologická stanice.
Procházka Athénami je tak fascinující cestou časem, která odhaluje nejen slávu antického Řecka, ale i stopy římské éry, jež dodávají tomuto historickému městu další rozměr.
Chrám Dia Olympského
V samém srdci Athén, nedaleko Akropole a rušného náměstí Syntagma, se nacházejí ruiny chrámu Dia Olympského, známého také jako Olympieion. Tato monumentální stavba, započatá v 6. století př. n. l. Peisistratem, měla být největším chrámem v celém Řecku. Dokončena však byla až za vlády římského císaře Hadriána v 2. století n. l., tedy po více než 600 letech.
Památka | Přibližný věk (let) | Vstupné (€) |
---|---|---|
Akropolis | 2500 | 20 |
Římská Agora | 2000 | 8 |
Chrám Dia Olympského | 2050 | 6 |
Chrám byl zasvěcen Diovi, vládci olympských bohů, a jeho rozměry byly impozantní. Původně se pyšnil 104 mohutnými korintskými sloupy, z nichž se do dnešní doby dochovalo pouze 15. Každý sloup dosahoval výšky 17 metrů a průměru 2 metrů. Chrám byl postaven z pentelského mramoru, stejného materiálu, který zdobí i nedalekou Akropoli.
Dnes je Olympieion oblíbeným cílem turistů z celého světa. Procházka mezi jeho mohutnými sloupy umožňuje nahlédnout do velkoleposti starověkých Athén a představit si, jak monumentální musela být tato stavba v době své největší slávy. V blízkosti chrámu se nachází také Hadriánův oblouk, další významná památka z římského období.
Hadriánova knihovna
V samém srdci rušných Athén, jen kousek od ikonické Agory, se nachází fascinující památka z římské éry – Hadriánova knihovna. Tato impozantní stavba, postavená v roce 132 n. l. římským císařem Hadriánem, sloužila jako centrum vzdělanosti a kultury. Knihovna se pyšnila rozsáhlou sbírkou svitků, studovnami a přednáškovými sály, které lákaly učence a filozofy z celého Řecka.
Dnes z původní monumentální budovy zbývá jen zlomek, přesto Hadriánova knihovna stále uchvacuje svou majestátností. Zachoval se vstupní portál s korintskými sloupy, který dává tušit původní velkolepost stavby. Vnitřní nádvoří, obklopené ruinami zdí a sloupů, vyzařuje klidnou atmosféru a vybízí k zamyšlení nad slávou antického světa.
Hadriánova knihovna je svědkem bohaté historie Athén a připomínkou římského vlivu na řeckou kulturu. Procházka mezi starobylými ruinami je fascinující cestou časem a umožňuje nahlédnout do každodenního života v antickém Řecku. Návštěva Hadriánovy knihovny je tak nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie i architektury.
Panathénský stadion
Je jediným stadionem na světě postaveným výhradně z bílého mramoru z nedalekého pohoří Pentelikón. Jeho historie sahá až do 4. století př. n. l., kdy sloužil k pořádání atletických soutěží během Panathénajských slavností na počest bohyně Athény. V roce 330 n. l. nechal římský císař Hadrián stadion zrekonstruovat a rozšířit, aby pojal až 50 000 diváků.
Po pádu Římské říše stadion chátral, ale jeho sláva byla obnovena v 19. století, kdy se stal dějištěm prvních novodobých olympijských her v roce 1896. Pro tuto příležitost byl stadion kompletně zrekonstruován a jeho kapacita byla zvýšena na 80 000 diváků.
Dnes je Panathénský stadion jednou z nejvýznamnějších památek Athén a oblíbeným cílem turistů. Návštěvníci si mohou prohlédnout jeho impozantní mramorové tribuny, projít se po běžecké dráze, kde závodili první olympionici, a pokochat se krásným výhledem na město. Stadion je také dějištěm různých kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadelní představení.
Athénská moderna
Atény, kolébka demokracie a západní civilizace, se pyšní nejen starověkými památkami, ale i pozoruhodnou moderní architekturou. Zatímco Akropolis a Parthenon právem přitahují davy turistů, stojí za to věnovat pozornost i stavbám z 19. a 20. století, které odrážejí proměnu Athén v moderní metropoli.
Po získaní nezávislosti na Osmanské říši v roce 1830 se Athény staly hlavním městem nově vzniklého řeckého státu. Nastalo období intenzivní výstavby, kdy se město rozrůstalo a formovalo svůj nový vzhled. Vznikaly honosné budovy v neoklasicistním stylu, inspirované antickou architekturou. Příkladem je budova Řeckého parlamentu, Aténská akademie a Národní knihovna, které tvoří tzv. "Athénskou trilogii" na Panepistimiu Avenue.
Moderní architektura se v Athénách začala prosazovat ve 20. století. Po druhé světové válce prošlo město dynamickým rozvojem, který se odrazil i v jeho architektonické podobě. Vznikaly funkcionalistické stavby, jako například budova Fix Brewery od architekta Tektonas, která je dnes kulturním centrem.
Dnes Athény nabízejí fascinující mix starověkých památek a moderní architektury. Procházka městem se tak stává i architektonickou exkurzí napříč staletími.
Muzea plná historie
Atény, kolébka západní civilizace, se pyšní nejen úchvatnými památkami pod širým nebem, ale i fascinujícími muzei, která ukrývají poklady minulosti. Pro milovníky historie a umění je návštěva těchto muzeí v Athénách stejně důležitá jako procházka po Akropoli.
Národní archeologické muzeum, jedno z nejvýznamnějších muzeí v Řecku, vám představí bohatou sbírku artefaktů od prehistorické doby až po římskou éru. Obdivovat zde můžete slavné sochy, keramiku, šperky a další nálezy z Mykén, Olympie a dalších archeologických nalezišť.
Muzeum Akropole, nacházející se na úpatí posvátného pahorku, se zaměřuje na historii a umění Akropole. Uvidíte zde originály soch z Parthenonu, Erechtheionu a dalších staveb, které vám umožní nahlédnout do slávy starověkých Atén.
Pro milovníky umění je zde Benakiho muzeum s rozsáhlou sbírkou řeckého umění od byzantské doby až po 20. století. Najdete zde ikony, obrazy, sochy, keramiku a další artefakty, které dokumentují vývoj řecké kultury.
Atény nabízejí i řadu menších, specializovaných muzeí, jako je Numismatické muzeum s unikátní sbírkou mincí, Epigrafické muzeum s nápisy z antického Řecka, nebo Muzeum kykladského umění s fascinujícími artefakty z kykladské civilizace.
Tipy pro cestovatele
Ať už se chystáte do Atén na prodloužený víkend nebo na delší dovolenou, naplánujte si itinerář předem. Atény jsou plné památek a zajímavých míst, a proto je dobré mít alespoň hrubou představu o tom, co chcete vidět. Mezi nejznámější památky patří Akropolis s Parthenonem, chrám Dia Olympského, starověká Agora a Římské agora. Nezapomeňte ani na návštěvu některého z athénských muzeí, jako je Národní archeologické muzeum, Muzeum Akropole nebo Benaki Museum.
Při plánování cesty do Atén zvažte i roční období. Letní měsíce (červenec a srpen) jsou velmi horké a suché, teploty se pohybují okolo 35 °C. Naopak zima je mírná a deštivá. Nejpříjemnější období pro návštěvu Atén je jaro (duben až červen) a podzim (září a říjen), kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální.
Využijte MHD, která je v Aténách velmi dobře organizovaná a cenově dostupná. Metro je nejrychlejším způsobem dopravy, autobusy a trolejbusy vás zavezou do všech koutů města. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, vydejte se k památkám brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože vás čeká hodně chození.
Athény: Nezapomenutelná cesta
Procházka historickým centrem Atén je jako putování časem. Dominantou je bezesporu Akropolis, posvátný vrch s ikonickým Parthenonem, chrámem zasvěceným bohyni Athéně. Z jeho výšky se otevírá úchvatný panoramatický výhled na celé město, starověké ruiny i moderní čtvrti. Nedaleko Akropole se nachází starověká Agora, centrum společenského a politického dění. Projděte se mezi ruinami chrámů, prozkoumejte zachovalé sloupoví Attalovy stoy a představte si ruch a shon, který zde panoval před tisíci lety.
Atény ale nejsou jen starověk. Za návštěvu stojí i malebná čtvrť Plaka s úzkými uličkami, tavernami a obchůdky se suvenýry. Pro milovníky umění je tu muzeum Benaki s bohatou sbírkou řeckého umění od starověku po 20. století. A pokud toužíte po odpočinku, zamiřte do Národní zahrady, zelené oázy klidu uprostřed rušného města. Atény nabízejí nezapomenutelný zážitek pro každého.
Publikováno: 17. 08. 2024
Kategorie: cestování