Objevte dechberoucí památky Washingtonu DC!
- Bílý dům: Symbol Ameriky
- Lincolnův památník: Hold osvoboditeli
- Washingtonský monument: Výhled na město
- Kapitol: Sídlo Kongresu USA
- Národní muzeum historie: Cesta časem
- Muzeum letectví a kosmonautiky: Dobývání nebe
- Národní galerie umění: Mistrovská díla zdarma
- Arlingtonský národní hřbitov: Pietní místo hrdinů
- Další památky ve Washingtonu, D.C.
- Muzeum amerických Indiánů: Kultura původních obyvatel
- Jeffersonův památník: Architekt demokracie
- Muzeum novinářství Newseum: Svoboda tisku
- Zoologická zahrada ve Washingtonu: Zvířata z celého světa
Bílý dům: Symbol Ameriky
Bílá budova s výraznými sloupy a trávníkem sahajícím až k cestě, to je obraz známý po celém světě. Bílý dům, sídlo amerických prezidentů, je symbolem moci, historie a amerického snu. Nachází se ve Washingtonu, D.C., městě, které dýchá politikou a kde na vás na každém kroku dýchne historie. Washington, D.C. je pokladnicí památek a Bílý dům je bezesporu jejím klenotem.
Při procházce National Mall, rozlehlým parkem, který se táhne středem města, narazíte na další významné památky. Monumentální Washingtonův památník se tyčí k nebi jako připomínka prvního prezidenta USA. Nedaleko se nachází Lincolnovo památník, místo proslovu Martina Luthera Kinga Jr. a symbol boje za rovnost. Jen pár kroků odtud najdete památník veteránů Vietnamské války, tiché místo k uctižení památky padlých.
Washington, D.C. je město kontrastů, kde se moderní architektura snoubí s historickými budovami. Kromě památek nabízí i mnoho muzeí, například světoznámé Smithsonian muzea, která vám přiblíží historii, umění i vědu. Ať už vás zajímá cokoliv, ve Washingtonu, D.C. to na sto procent najdete.
Lincolnův památník: Hold osvoboditeli
V srdci americké metropole, Washingtonu D.C., se tyčí monumentální stavba z bílého mramoru – Lincolnův památník. Tato impozantní památka vzdává hold Abrahamu Lincolnovi, 16. prezidentovi Spojených států, který je dodnes vnímán jako symbol svobody a jednoty. Památník, inspirovaný řeckým chrámem, byl slavnostně otevřen v roce 1922 a od té doby se stal nedílnou součástí panoramatu Washingtonu.
Památka | Výška | Rok dokončení | Architektonický styl |
---|---|---|---|
Washingtonův monument | 169 metrů | 1885 | Neoklasicistní |
Kapitol Spojených států amerických | 88 metrů | 1800 | Neoklasicistní |
Lincolnova pamětní síň | 30 metrů | 1922 | Neoklasicistní |
Uvnitř památníku se nachází monumentální socha sedícího Abrahama Lincolna, dílo sochaře Daniela Chestera Frenche. Jeho zasmušilý výraz a pevný pohled vtiskly památníku atmosféru pietní úcty a zamyšlení. Na stěnách památníku jsou vytesány Lincolnovy slavné projevy – Gettysburg Address a Druhá inaugurační řeč, které připomínají jeho neúnavný boj za zrušení otroctví a zachování jednoty národa.
Lincolnův památník je však mnohem více než jen stavbou z kamene. Je to místo s hlubokou symbolikou, které láká miliony návštěvníků z celého světa. Stojí na západním konci National Mall, rozsáhlého parku, který se táhne až ke Kapitolu, sídlu Kongresu Spojených států. Tato osa symbolizuje Lincolnovo úsilí o sjednocení země po zničující občanské válce. Z terasy památníku se otevírá úchvatný výhled na Reflecting Pool, dlouhé obdélníkové jezírko, na jehož opačném konci se tyčí Washingtonův monument.
Washingtonský monument: Výhled na město
Z vrcholu Washingtonského monumentu se otevírá úchvatný panoramatický výhled na město, který bere dech. Při pohledu na sever uvidíte rozlehlý National Mall, zelený pás táhnoucí se až ke Kapitolu Spojených států. Jeho bílá kopule září na slunci a tvoří nezaměnitelnou dominantu města. Po pravé straně Kapitolu se rozkládá budova Nejvyššího soudu, symbol americké justice.
Pohled na západ nás zavede k Lincolnovu památníku, monumentální stavbě z bílého mramoru, která připomíná 16. prezidenta USA. Za ním se třpytí hladina Reflecting Poolu, kde se odráží majestátní Washingtonův monument. Směrem na jih se nachází Jeffersonův památník, kruhová stavba inspirovaná římským Pantheonem, zasvěcená Thomasi Jeffersonovi, hlavnímu autorovi Deklarace nezávislosti.
Východní směr nabízí pohled na budovu muzea National Air and Space Museum, kde si můžete prohlédnout sbírky letadel a vesmírných lodí. V dálce se pak rýsují obrysy řeky Potomac a zelené plochy parku East Potomac Park. Návštěva Washingtonského monumentu a výhled z jeho vrcholu je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní vychutnat si krásu a majestátnost hlavního města Spojených států.
Kapitol: Sídlo Kongresu USA
Impozantní budova Kapitolu, tyčící se na vrcholu Capitol Hill, je nepřehlédnutelnou dominantou Washingtonu D.C. a symbolem americké demokracie. Její ikonická bílá kopule, inspirovaná římským Pantheonem, je viditelná z mnoha míst ve městě a láká miliony turistů ročně. Kapitol je sídlem Kongresu Spojených států, kde se schází Sněmovna reprezentantů a Senát, aby zde přijímaly zákony a rozhodovaly o budoucnosti země.
Návštěvníci si mohou prohlédnout honosné prostory Kapitolu, včetně rotundy s uměleckými díly zachycujícími historii USA, sochařské sbírky National Statuary Hall a historické sněmovní síně. Prohlídky s průvodcem jsou zdarma, ale je nutné si je rezervovat předem. Z terasy Kapitolu se otevírá úchvatný panoramatický výhled na National Mall s jeho monumenty a památníky, od Lincolnova památníku až po Washingtonův monument.
Kapitol není jen symbolem politické moci, ale také architektonickým skvostem a důležitým kulturním dědictvím Spojených států. Jeho krása a význam z něj činí jednu z nejnavštěvovanějších památek ve Washingtonu D.C. a povinnou zastávku pro každého, kdo se chce seznámit s historií a kulturou Spojených států.
Národní muzeum historie: Cesta časem
Washington, D.C., hlavní město Spojených států amerických, je mnohem více než jen sídlem politické moci. Je to město s bohatou historií a kulturou, plné ikonických památek, které vyprávějí příběh amerického národa. Procházka centrem Washingtonu je jako cesta časem, od Deklarace nezávislosti po boj za občanská práva. Mezi nejznámější památky patří Bílý dům, sídlo amerického prezidenta, a Kapitol, kde sídlí Kongres Spojených států. Lincolnský památník, mohutná stavba z bílého mramoru, připomíná 16. prezidenta USA, Abrahama Lincolna, a jeho boj za zrušení otroctví. Na National Mall, rozlehlém parku táhnoucím se středem města, se nachází také Washingtonův památník, impozantní obelisk tyčící se do výšky 169 metrů. Nedaleko se nachází také muzea patřící do komplexu Smithsonian Institution, která nabízejí fascinující pohled do historie, umění a vědy. Mezi nejnavštěvovanější patří Národní muzeum americké historie, Národní muzeum přírodní historie a Národní letecké a kosmické muzeum.
Muzeum letectví a kosmonautiky: Dobývání nebe
V srdci Washingtonu, D.C., mezi monumenty a památníky oslavujícími americkou historii, se nachází poklad pro milovníky aviatiky a kosmonautiky – Národní muzeum letectví a kosmonautiky. Tato pobočka Smithsonova institutu, známá také jako „největší letecké muzeum světa“, nabízí fascinující cestu historií lidského dobývání nebe a vesmíru.
Od prvních pokusů o let s bratry Wrightovými až po nejmodernější vesmírné technologie, muzeum vypráví příběh lidské vynalézavosti a touhy po poznání neznáma. Návštěvníci se zde mohou kochat legendárním letadlem Spirit of St. Louis, ve kterém Charles Lindbergh uskutečnil první sólový let přes Atlantik, nebo se postavit tváří v tvář velitelskému modulu Apolla 11, který dopravil první lidi na Měsíc.
Muzeum ale není jen statickou expozicí. Interaktivní exponáty, simulátory a vzdělávací programy zvou návštěvníky všech věkových kategorií k prozkoumání světa letectví a kosmonautiky. Od aerodynamiky po raketovou vědu, muzeum nabízí poutavý a přístupný pohled na vědu a technologii, které nám umožňují překonávat hranice gravitace.
Národní galerie umění: Mistrovská díla zdarma
Washington, D.C., je město, které dýchá historií a kulturou. Mezi jeho klenoty patří i Národní galerie umění, která nabízí úžasnou sbírku mistrovských děl světového formátu, a to zcela zdarma. Ano, slyšíte správně, vstup do Národní galerie umění je zdarma pro všechny návštěvníky.
Národní galerie umění se skládá ze dvou budov - Západní budovy a Východní budovy, které jsou propojeny podzemní chodbou. V Západní budově, postavené z mramoru v neoklasicistním stylu, najdete evropské umění od středověku do konce 19. století. Obdivovat zde můžete díla mistrů jako Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Claude Monet nebo Vincent van Gogh. Východní budova, modernější stavba s geometrickými tvary, je domovem moderního a současného umění. Najdete zde díla Pabla Picassa, Henri Matisse, Jacksona Pollocka a mnoha dalších.
Návštěva Národní galerie umění je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky umění i pro ty, kteří se o umění teprve začínají zajímat. Díky bezplatnému vstupu si můžete dopřát krásu a inspiraci, aniž byste museli sahat hluboko do kapsy.
Arlingtonský národní hřbitov: Pietní místo hrdinů
Arlingtonský národní hřbitov leží ve Virginii na břehu řeky Potomac a nabízí impozantní výhled na hlavní město USA. S více než 400 000 hroby amerických veteránů z každé války v historii USA je to místo tiché krásy a hluboké úcty. Mezi slavné památníky na hřbitově patří Hrob neznámých vojáků, Věčný plamen u hrobu Johna F. Kennedyho a památník Iwodžima. Procházka po Arlingtonském národním hřbitově je dojemnou připomínkou obětí, které američtí vojáci přinesli pro svou zemi.
Další památky ve Washingtonu, D.C.
Kromě Arlingtonského národního hřbitova nabízí Washington, D.C. nepřeberné množství dalších památek. Mezi nejnavštěvovanější patří:
- Bílý dům: Sídlo amerického prezidenta a symbol americké demokracie.
- Kapitol: Budova Kongresu Spojených států amerických, kde se schází Senát a Sněmovna reprezentantů.
- Washingtonský monument: Impozantní obelisk postavený na počest prvního amerického prezidenta George Washingtona.
- Lincolnov památník: Památník na 16. prezidenta USA Abrahama Lincolna, známého pro své vedení během americké občanské války.
- Národní muzeum americké historie: Muzeum mapující historii Spojených států amerických od jejich vzniku až po současnost.
Washington, D.C. je město plné historie a kultury. Jeho památky a muzea nabízejí fascinující pohled na minulost i současnost Spojených států amerických.
Muzeum amerických Indiánů: Kultura původních obyvatel
Washington, D.C. se pyšní mnoha muzei světové úrovně a mezi nimi zaujímá zvláštní místo Muzeum amerických Indiánů. Toto muzeum, spravované Smithsonovým institutem, nabízí fascinující pohled na bohatou historii, kulturu a umění původních obyvatel Ameriky.
Muzeum se nachází v impozantní budově z roku 2004, která sama o sobě je architektonickým skvostem. Její zakřivené linie a použití přírodních materiálů odrážejí indiánské tradice a spojení s přírodou. Uvnitř muzea na vás čekají rozsáhlé sbírky artefaktů, od keramiky a textilu po zbraně a rituální předměty. Expozice jsou interaktivní a poutavé, s využitím audiovizuálních prvků a příběhů původních obyvatel.
Muzeum amerických Indiánů je nejen místem vzdělávání, ale také oslavou rozmanitosti a odolnosti původních kultur. Pravidelně se zde konají kulturní akce, workshopy a představení, které návštěvníkům umožňují hlouběji se ponořit do světa indiánských tradic. Návštěva muzea je nezapomenutelným zážitkem pro všechny věkové kategorie a nabízí jedinečnou příležitost k poznání a pochopení historie a kultury původních obyvatel Ameriky.
Jeffersonův památník: Architekt demokracie
Stojí hrdě na břehu Tidal Basin, majestátní mramorová svatyně zasvěcená Thomasi Jeffersonovi, třetímu prezidentovi Spojených států. Jeffersonův památník, jedna z nejikoničtějších památek ve Washingtonu, D.C., je poctou muži, který je považován za "architekta demokracie".
Památník, navržený ve stylu neoklasicistní architektury, připomíná římský panteon, odrážející Jeffersonův obdiv k římské architektuře a republikánským ideálům. Stavba památníku začala v roce 1939 a trvala pět let. Uvnitř památníku se tyčí impozantní bronzová socha Jeffersona, dílo sochaře Rudulpha Evanse. Na stěnách památníku jsou vytesány úryvky z Jeffersonových spisů, které připomínají jeho myšlenky o svobodě, rovnosti a vládě lidu.
Jeffersonův památník je místem, kde se Američané scházejí, aby si připomněli odkaz jednoho ze svých nejvýznamnějších otců zakladatelů. Každý rok památník přitahuje miliony návštěvníků z celého světa, kteří přicházejí obdivovat jeho krásu a rozjímat nad principy, na nichž byly Spojené státy založeny.
Muzeum novinářství Newseum: Svoboda tisku
V srdci Washingtonu, D.C., mezi památníky věnovaným americké historii a demokracii, stálo kdysi muzeum zasvěcené žurnalistice a svobodě tisku – Newseum. Toto interaktivní muzeum, otevřené v roce 1997, nabízelo návštěvníkům fascinující pohled do světa médií, od historie tisku až po moderní digitální žurnalistiku.
Newseum se pyšnilo impozantní sbírkou artefaktů, fotografií a interaktivních expozic. Návštěvníci zde mohli obdivovat kus Berlínské zdi, prohlédnout si Pulitzer Prize-winning fotografie nebo se vžít do role televizního reportéra ve studiu. Muzeum se zaměřovalo na klíčové momenty historie žurnalistiky, včetně role médií v období studené války, boje za občanská práva a teroristických útoků 11. září.
Ačkoliv Newseum již bohužel není v provozu, jeho odkaz jakožto instituce propagující svobodu tisku a důležitost objektivního zpravodajství přetrvává. Jeho sbírky a exponáty slouží jako připomínka síly a zodpovědnosti médií v demokratické společnosti.
Zoologická zahrada ve Washingtonu: Zvířata z celého světa
Zoologická zahrada ve Washingtonu, D.C., oficiálně známá jako Národní zoologická zahrada Smithsonova institutu, je skutečným klenotem mezi památkami ve Washingtonu, D.C. Nachází se v malebném prostředí Rock Creek Parku a je domovem pro více než 2 000 zvířat reprezentujících přes 400 druhů z celého světa. Od majestátních lvů a tygrů po hravé vydry a pandy, zoo nabízí fascinující pohled do rozmanitosti živočišné říše.
Návštěvníci se mohou těšit na procházku po rozlehlých výbězích, které napodobují přirozené prostředí zvířat. Mohou obdivovat slony v jejich rozlehlém prostředí, pozorovat gorily v hustém lese a žasnout nad hravými tučňáky v jejich chladném domově. Zoo se také pyšní působivou sbírkou ptáků, od drobných kolibříků po majestátní orly.
Kromě samotných zvířat nabízí zoo i řadu vzdělávacích programů a aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií. Děti si užijí interaktivní exponáty v ZOO pro děti, zatímco dospělí se mohou dozvědět více o ochraně přírody a výzkumu zvířat. Zoologická zahrada ve Washingtonu není jen zábavním parkem, ale také důležitým centrem pro ochranu a vzdělávání.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: cestování