Objevte kouzlo Francie: Nejznámější památky, které musíte vidět

Nejznámější Památky Francie

Eiffelova věž: Symbol Paříže

Eiffelova věž, přezdívaná "Železná dáma", je bezpochyby nejznámějším symbolem Paříže a celé Francie. Tyčící se do výšky 330 metrů nad Champ de Mars, tato impozantní stavba z tepaného železa přitahuje miliony návštěvníků ročně. Postavena byla v roce 1889 u příležitosti Světové výstavy jako demonstrace francouzského inženýrského umu a technologického pokroku. Původně zamýšlena jako dočasná stavba, Eiffelova věž si brzy získala srdce Pařížanů i světa a stala se neodmyslitelnou součástí panoramatu města. Z jejích tří pater, propojených výtahy a schodišti, se otevírají úchvatné výhledy na Paříž. Návštěvníci mohou obdivovat dominanty jako katedrálu Notre-Dame, Vítězný oblouk, Louvre a další skvosty "Města světel". Večer se Eiffelova věž rozzáří tisíci světel, čímž vytváří magickou atmosféru a nezapomenutelný zážitek. Pro mnohé je Eiffelova věž symbolem romantiky a snem o Paříži. Není divu, že se stala dějištěm mnoha filmů, knih a uměleckých děl.

Louvre: Domov Mony Lisy

Louvre, původně středověká pevnost a později královský palác, je dnes jedním z nejvýznamnějších muzeí světa a neodmyslitelnou součástí pařížské scenérie. Jeho skleněná pyramida, moderní kontrast k historické architektuře, láká miliony návštěvníků ročně. Uvnitř se nachází ohromující sbírka umění, zahrnující díla z různých období a koutů světa. Mezi nejznámější památky Francie vystavené v Louvru bezesporu patří tajemná Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Její záhadný úsměv a mistrovské provedení z ní činí jeden z nejznámějších obrazů historie. Dalšími lákadly jsou Venuše Milská, sochařský skvost antického Řecka, a Niké Samothrácká, impozantní socha okřídlené bohyně vítězství. Louvre však není jen domovem slavných děl. Jeho rozsáhlé sbírky zahrnují egyptské artefakty, obrazy impresionistů, sochy z období renesance a mnoho dalšího. Procházka Louvrem je tak fascinující cestou historií umění a lidské civilizace.

Vítězný oblouk: Triumfální památník

Vítězný oblouk v Paříži je jedním z nejikoničtějších památek Francie a symbolem francouzského vítězství. Jeho monumentální krása a historický význam z něj dělají neodmyslitelnou součást panoramatu Paříže a magnet pro miliony turistů ročně. Oblouk byl postaven na příkaz Napoleona Bonaparte na počátku 19. století na oslavu vítězství jeho Grande Armée. Stavba trvala neuvěřitelných 30 let a byla dokončena v roce 1836 za vlády krále Ludvíka Filipa. Oblouk je zdoben reliéfy zobrazujícími klíčové bitvy a osobnosti revolučních a napoleonských válek, včetně slavného "Odchodu dobrovolníků" od Françoise Rudea. Pod obloukem se nachází hrob Neznámého vojína z první světové války s věčným plamenem, který je připomínkou obětí války. Každý večer se zde koná slavnostní ceremoniál zapalování plamene. Z vrcholu Vítězného oblouku se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Paříž, včetně třídy Champs-Élysées, Louvru a Eiffelovy věže.

Versailles: Královský palác

Versailles, symbol francouzské monarchie a jeden z nejnavštěvovanějších zámků světa, je synonymem pro opulentní životní styl francouzských králů. Nachází se jen kousek od Paříže a láká miliony turistů ročně, kteří se sem sjíždějí obdivovat jeho nádheru. Původně lovecký zámeček Ludvíka XIII. se pod rukama jeho syna, "Krále Slunce" Ludvíka XIV., proměnil v ohromující palác a symbol absolutní moci. Rozlehlé zahrady, navržené André Le Nôtrem, jsou mistrovským dílem francouzského zahradního umění s dokonale střiženými trávníky, fontánami a sochami. Uvnitř paláce ohromí návštěvníky Zrcadlový sál, dechberoucí galerie zdobená 357 zrcadly, která odrážejí světlo a vytvářejí iluzi nekonečného prostoru. Mezi další skvosty patří královské komnaty, kaple a opera. Versailles není jen palác, ale komplex budov, zahrad a parků, které vyprávějí příběh francouzské historie a kultury. Procházka Versailles je jako cesta časem, která vám umožní nahlédnout do světa francouzské monarchie a okusit atmosféru dávno minulých časů.

Mont Saint-Michel: Ostrovní klášter

Dramaticky se tyčící z moře u pobřeží Normandie, Mont Saint-Michel je jedním z nejúchvatnějších a nejnavštěvovanějších památek Francie. Tato "pyramida moře", jak se jí někdy přezdívá, je domovem starobylého benediktinského opatství a okouzlující vesničky s úzkými uličkami a kamennými domy. Historie Mont Saint-Michel sahá až do 8. století, kdy se zde podle legendy zjevil archanděl Michael biskupovi Avranches. Opatství, postavené na vrcholu žulového ostrůvku, se stalo důležitým poutním místem a centrem vzdělanosti. Během staletí prošlo mnoha přestavbami a dnes se pyšní nádhernou směsicí architektonických stylů, od románského po gotiku. Procházka po hradbách nabízí dechberoucí výhledy na okolní zátoku, která je známá svými extrémními přílivy a odlivy. Při odlivu se moře stahuje až 15 kilometrů od břehu a odkrývá tak písečné dno, po kterém se dá dojít až k ostrovu. Při přílivu se ale voda vrací s neuvěřitelnou rychlostí a Mont Saint-Michel se opět stává ostrovem. Návštěva Mont Saint-Michel je nezapomenutelným zážitkem, který vás přenese do dob rytířů a mnichů.

Údolí Loiry: Pohádkové zámky

Údolí Loiry, často nazývané „Zahradou Francie“, je oblastí proslulou svou krásou a bohatou historií. Právě zde se nachází fascinující koncentrace nejznámějších památek Francie, velkolepých zámků, které jako by vystoupily z pohádky. Tyto architektonické skvosty, odrážející francouzskou renesanci a gotiku, byly kdysi domovem králů a šlechticů. Mezi nejznámější památky ve Francii, nacházející se v údolí Loiry, patří zámek Chambord s jeho impozantní architekturou a více než 400 pokoji, zámek Chenonceau, elegantně se klenoucí nad řekou Cher, a zámek Villandry, proslulý svými nádhernými zahradami. Každý z těchto zámků má svůj vlastní příběh, opředený legendami a intrikami, a nabízí fascinující pohled do minulosti Francie. Návštěva údolí Loiry je jako cesta časem, která vás zavede do světa elegance, luxusu a královské vznešenosti.

Gorges du Verdon: Francouzský Grand Canyon

Kaňon Verdon, často přezdívaný "Francouzský Grand Canyon", je úchvatným přírodním skvostem a jednou z nejnavštěvovanějších památek Francie. Nachází se v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur a táhne se v délce 25 kilometrů. Jeho strmé vápencové stěny, tyčící se až do výšky 700 metrů nad tyrkysově modrou vodou řeky Verdon, vytváří nezapomenutelnou podívanou.

Aktivity v Kaňonu Verdon

Oblast je rájem pro milovníky outdoorových aktivit. Turistika, horolezectví, kayaking, paddleboarding a plavba na loďce patří mezi nejoblíbenější. Pro ty, kteří preferují spíše klidnější aktivity, se nabízí projížďky autem s úchvatnými vyhlídkami na kaňon. Mezi nejznámější vyhlídky patří Point Sublime a Balcons de la Mescla.

Okolní vesničky

V okolí kaňonu se nachází také několik malebných vesniček, které stojí za návštěvu. Například Moustiers-Sainte-Marie, často označovaná za jednu z nejkrásnějších vesnic Francie, okouzlí návštěvníky svou tradiční architekturou a keramikou. Další zajímavou zastávkou může být vesnice Castellane s dominantní skálou, na jejímž vrcholu se tyčí kaple Notre-Dame du Roc.

Lavender Fields: Fialová krása Provence

Provensálská levandulová pole jsou stejně ikonická jako Eiffelova věž nebo Louvre, i když je nenajdete v žádném muzeu. Tato fialová moře kvetoucí krásy jsou symbolem Provence a každoročně lákají miliony návštěvníků. Od konce června do srpna se krajina zahalí do fialové barvy a vzduch se naplní omamnou vůní levandule.

Nejkrásnější výhledy na levandulová pole najdete v oblasti Plateau de Valensole a v okolí městečka Sault, které je považováno za hlavní město levandule. Zdejší krajina je posetá malebnými vesničkami s kamennými domky a úzkými uličkami, které jako by vypadly z pohádky.

Procházka mezi řádky levandule je nezapomenutelným zážitkem. Vůně květů uklidňuje mysl a uklidňuje smysly. Mnoho farem nabízí prohlídky s průvodcem, kde se dozvíte více o pěstování levandule a jejím využití v kosmetice, gastronomii a medicíně. Nezapomeňte si odvézt domů suvenýr v podobě levandulového oleje, mýdla nebo voňavého sáčku, který vám bude připomínat vaši cestu do Provence.

Carcassonne: Středověké opevnění

Carcassonne, město v regionu Occitanie na jihu Francie, se pyšní jednou z nejzachovalejších středověkých pevností v Evropě. Tato impozantní stavba, známá jako Cité de Carcassonne, se tyčí na kopci nad řekou Aude a nabízí úchvatný pohled do minulosti. Její historie sahá až do gallo-římského období, ale svůj charakteristický vzhled získala ve 13. století za vlády krále Filipa II. Augusta a jeho syna Ludvíka IX. V té době byla Carcassonne důležitou pevností na hranici mezi Francií a Aragonským královstvím. Pevnostní zdi, dlouhé přes 3 kilometry, s 52 věžemi a dvojitým opevněním, chránily město před útoky. Uvnitř hradeb se nachází bludiště úzkých uliček, náměstíček a historických budov, včetně baziliky Saint-Nazaire s krásnými vitrážemi. Carcassonne bylo v 19. století zrestaurováno architektem Viollet-le-Ducem a v roce 1997 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes je Cité de Carcassonne jednou z nejnavštěvovanějších památek Francie a láká turisty z celého světa, kteří sem přijíždějí obdivovat jeho krásu a atmosféru středověku.

Dune du Pilat: Nejvyšší duna Evropy

Tváří v tvář Atlantskému oceánu, na pobřeží Francie, se tyčí ohromující přírodní úkaz – Duna du Pilat. Tato písečná hora, dosahující výšky přes 100 metrů a táhnoucí se do délky téměř 3 kilometrů, je právem považována za nejvyšší dunu v Evropě. Návštěvníci z celého světa míří do francouzského regionu Nová Akvitánie, aby na vlastní oči spatřili tento monumentální výtvor přírody. Výstup na vrchol duny je sice náročný, ale odměnou je dechberoucí panoramatický výhled na Atlantik, borovicové lesy a Arcachonský záliv.

Duna du Pilat je nejen fascinující geologickou formací, ale také důležitým ekosystémem, který je domovem rozmanité flóry a fauny. Její krása a jedinečnost z ní činí jednu z nejnavštěvovanějších památek Francie, která každoročně přitahuje miliony turistů. Ať už se rozhodnete zdolat její vrchol, procházet se po jejím hřebeni, nebo si užít paragliding s výhledem na nekonečný oceán, Duna du Pilat vám zaručeně nabídne nezapomenutelný zážitek.

Etretat: Brána do Normandie

Etretat, malebné městečko na alabastrové pobřeží Normandie, je právem považováno za bránu do tohoto historického regionu. Jeho ikonické útesy, tyčící se nad azurovými vodami Lamanšského průlivu, učarovaly nejednomu umělci a inspirovaly slavné impresionisty, jako byli Claude Monet a Gustave Courbet. Dominantou Etretatu jsou bezesporu tři majestátní skalní brány: Porte d'Aval, Porte d'Amont a Manneporte, největší z nich. Tyto přírodní monumenty, formované po staletí erozí, vytváří dechberoucí scenérie, jež se neustále mění v závislosti na denní době a světle. Procházka po útesech nabízí úchvatné panoramatické výhledy na pobřeží a okolní krajinu. Návštěvníci se mohou kochat pohledem na rozlehlé pláže s bílým pískem, zelené pastviny a malebné normandské vesničky. Etretat však není jen o přírodních krásách. Městečko samo o sobě je plné historie a kultury. Naleznete zde půvabné hrázděné domy, kostel Notre-Dame s románskou věží a elegantní vily z 19. století, které svědčí o bohaté minulosti. Pro milovníky literatury je Etretat spjat s postavou Arsèna Lupina, fiktivního gentlemana zloděje, jehož příběhy se odehrávají právě v tomto malebném koutě Normandie.

Strasbourg: Katedrála a vánoční trhy

Strasbourg, malebné město na východě Francie, se pyšní nejen svou bohatou historií a kulturou, ale také úchvatnou katedrálou Notre-Dame, která je právem považována za jeden z nejkrásnějších příkladů gotické architektury v Evropě. Její impozantní věž se tyčí do výšky 142 metrů a nabízí dechberoucí výhled na celé město a okolní krajinu. Interiér katedrály je neméně působivý, s bohatou sochařskou výzdobou, vitrážemi a astronomickým orlojem z 16. století.

Během adventu se Strasbourg promění v pohádkové město vánočních trhů. Náměstí kolem katedrály se rozzáří stovkami stánků s vánočními ozdobami, tradičními řemeslnými výrobky a lákavými vůněmi svařeného vína a perníku. Vánoční trhy ve Strasbourgu patří k nejstarším a nejznámějším v Evropě a každoročně přilákají miliony návštěvníků z celého světa. Procházka vánočním Strasbourgem je nezapomenutelným zážitkem, který vám navodí tu pravou sváteční atmosféru.

Bordeaux: Hlavní město vína

Bordeaux, přezdívané "Hlavní město vína", je město s bohatou historií a kulturou, které se nachází v jihozápadní Francii. Je proslulé svými vinicemi, které se rozkládají po celém regionu a produkují jedny z nejlepších vín na světě. Ale Bordeaux není jen o víně. Nabízí také úchvatnou architekturu, fascinující muzea a pulzující gastronomickou scénu.

Projděte se po nábřeží Garonne a obdivujte elegantní budovy z 18. století, které svědčí o bohaté minulosti města. Navštivte Place de la Bourse, jedno z nejkrásnějších náměstí ve Francii, a nechte se okouzlit jeho vodním zrcadlem, které vytváří iluzi nekonečného prostoru. Za návštěvu stojí také Grand Théâtre, mistrovské dílo klasicistní architektury, a katedrála Saint-André s jejími gotickými věžemi.

Bordeaux je také domovem mnoha muzeí, která uspokojí i ty nejnáročnější milovníky umění a historie. V Musée d'Aquitaine se ponoříte do minulosti regionu od pravěku až po současnost. Musée des Beaux-Arts vám představí díla slavných mistrů, jako jsou Rubens, Delacroix nebo Renoir. A pokud vás zajímá námořní historie, nenechte si ujít Musée de la Mer et de la Marine.

Chamonix: Majestátní Mont Blanc

Chamonix, malebné městečko zasazené do údolí pod majestátním masivem Mont Blanc, je právem považováno za mekku horolezců a milovníků alpské přírody. Jeho věhlas sahá daleko za hranice Francie a láká návštěvníky z celého světa, kteří sem přijíždějí obdivovat dechberoucí scenérie a užít si širokou škálu aktivit. Dominantou Chamonix a symbolem celých Alp je bezesporu Mont Blanc, jehož vrchol se tyčí do úctyhodné výšky 4 808 metrů nad mořem. Výstup na střechu Evropy je snem mnoha horolezců, ale i pro ty méně zdatné nabízí Chamonix nezapomenutelné zážitky v podobě vyjížděk lanovkou na Aiguille du Midi (3 842 m), odkud se otevírá panoramatický výhled na okolní alpské velikány. Milovníci turistiky si přijdou na své na nespočtu značených stezek, které se vinou malebnými údolími a nabízejí úchvatné výhledy na ledovce, horská jezera a vodopády. Za návštěvu stojí také Mer de Glace, jeden z nejdelších a nejrozlehlejších ledovců v Evropě, k němuž se dostanete historickou zubačkou z centra Chamonix. Chamonix je zkrátka destinací, která má co nabídnout v každém ročním období. Ať už sem zavítáte v létě za turistikou a horskými výhledy, nebo v zimě za lyžováním a snowboardingem, jedno je jisté – na krásu a majestátnost Chamonix a Mont Blancu jen tak nezapomenete.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: nejznámější památky francie | nejznámější památky ve francii