Objevte kouzlo Gruzie: Dovolená u moře a nezapomenutelné zážitky!

Gruzie Dovolená U Moře

Černomořské pobřeží Gruzie

Gruzie se pomalu, ale jistě stává oblíbenou destinací pro dovolenou u moře. A není se čemu divit! Nabízí totiž úžasnou kombinaci slunce, pláží a kavkazské kultury. Černomořské pobřeží Gruzie se táhne v délce přes 300 kilometrů a najdete tu jak rušná letoviska s bohatým nočním životem, tak klidná místa ideální pro rodiny s dětmi.

Mezi nejznámější letoviska patří Batumi, moderní město s promenádou lemovanou palmami, kasiny a spoustou restaurací a barů. Pokud hledáte spíše klidnější atmosféru, vydejte se do Ureki, které je známé svými léčivými černými písky. Pro milovníky historie je pak ideální Kvariati s byzantskou pevností Gonio.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv místo na Černomořském pobřeží Gruzie, čeká vás nezapomenutelná dovolená plná slunce, koupání a poznávání nové kultury.

Nejlepší pláže v Gruzii

Gruzie, země starobylé historie a úchvatné přírody, nabízí i překvapivě krásné pobřeží Černého moře. Dovolená u moře v Gruzii je skvělou volbou pro ty, kteří hledají klidnější atmosféru, autentické zážitky a cenově dostupnou alternativu k přeplněným letoviskům. Pláže v Gruzii se táhnou v délce přes 100 km a nabízejí rozmanitou škálu možností, od rušných letovisek s promenádami a restauracemi až po odlehlé zátoky s panenskou přírodou.

Mezi nejoblíbenější destinace pro dovolenou u moře v Gruzii patří Batumi, pulzující město s moderní architekturou, kasiny a rušným nočním životem. Jeho pláže jsou pokryté oblázky a nabízejí širokou škálu vodních sportů a aktivit. Pro klidnější dovolenou je ideální Kvariati, malebná vesnička s krásnými plážemi a křišťálově čistou vodou. Milovníci potápění a šnorchlování si přijdou na své v okolí Sarpi, kde se nachází bohatý podmořský svět.

Pokud toužíte po panenské přírodě, vydejte se na pláže v oblasti Ureki, které jsou známé svým černým magnetickým pískem, jenž má údajně léčivé účinky. Dovolená u moře v Gruzii není jen o lenošení na pláži. Využijte možnost poznat bohatou historii a kulturu země, ochutnat vynikající gruzínskou kuchyni a užít si pohostinnost místních obyvatel.

Kdy jet na dovolenou

Gruzie se pyšní krásným pobřežím Černého moře, které láká k letní dovolené. Ale kdy je ten nejlepší čas na návštěvu?

Hlavní sezóna v Gruzii trvá od června do září, kdy si užijete teploty vzduchu kolem 30 °C a příjemně teplé moře ideální ke koupání. Pokud preferujete o něco klidnější atmosféru a mírnější teploty, zvolte květen nebo září. Počasí je stále vhodné ke slunění a koupání, ale pláže nejsou tolik přeplněné.

Mějte na paměti, že červenec a srpen jsou nejteplejší a nejrušnější měsíce. Teploty mohou šplhat i nad 35 °C a pláže bývají plné turistů. Naopak v květnu a září se můžete setkat s nižšími cenami ubytování a letenek.

Ať už se rozhodnete pro dovolenou v hlavní sezóně nebo mimo ni, Gruzie vás okouzlí svými krásnými plážemi, průzračným mořem a pohostinnou atmosférou.

Víza a cestovní doklady

Pro vstup do Gruzie za účelem turistického pobytu u moře, který nepřesáhne 360 dní v roce, občané České republiky vízum nepotřebují. Stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Je však důležité, aby cestovní doklad byl platný ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Gruzie.

I když vízum není nutné, je dobré si před cestou zkontrolovat aktuální podmínky vstupu na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo Velvyslanectví Gruzie v Praze. Mohou se totiž měnit.

Pro cestu s dětmi je potřeba, aby každé dítě mělo svůj vlastní cestovní doklad.

Při vstupu do Gruzie můžete být požádáni o předložení zpáteční letenky a potvrzení o ubytování. Dále je vhodné mít u sebe i doklad o cestovním pojištění.

Pamatujte, že i když je Gruzie bezpečná země, je vždy lepší být připraven na nečekané situace.

Typická jídla a nápoje

Gruzie se pyšní bohatou kulinářskou tradicí, která vás na dovolené u moře doslova ohromí. Čerstvé suroviny, aromatické koření a jedinečné kombinace chutí z ní dělají nezapomenutelný gurmánský zážitek. Během vaší dovolené v Gruzii u moře nesmíte vynechat ochutnávku chačapuri, sýrového pečiva plněného různými druhy sýrů, vajec a dalších ingrediencí. Existuje mnoho variant, od jednoduchých placek po nadýchané bochníky. Další specialitou, kterou musíte ochutnat, jsou chinkali, šťavnaté knedlíčky plněné masem, sýrem nebo houbami. Jsou servírovány s jogurtem a bylinkami. Gruzínská kuchyně je také proslulá svými masitými pokrmy. Mezi nejoblíbenější patří mtsvadi, grilované jehněčí nebo vepřové maso marinované v gruzínském koření, a chašlama, vydatný guláš z hovězího masa a zeleniny. K osvěžení v horkých dnech vám skvěle poslouží gruzínské limonády, jako je například Tarhun s estragonovou příchutí, nebo Laghidze Water s různými ovocnými sirupy. A co by to bylo za dovolenou v Gruzii bez ochutnávky gruzínského vína? Gruzie je považována za kolébku vinařství a pyšní se širokou škálou bílých, červených i růžových vín s jedinečným charakterem.

Ubytování u moře

Gruzie se pomalu, ale jistě stává oblíbenou destinací pro dovolenou u moře a není se čemu divit. Černomořské pobřeží Gruzie nabízí nádherné pláže s jemným pískem, průzračnou vodou a příjemným klimatem. Ať už hledáte rušná letoviska s bohatým nočním životem, nebo klidná zákoutí pro relaxaci, v Gruzii si vybere každý.

Ubytování u moře v Gruzii je pestré a uspokojí všechny typy cestovatelů. Vybírat můžete z luxusních hotelů s výhledem na moře, útulných penzionů v tradičním gruzínském stylu, apartmánů s kuchyňkou pro rodiny s dětmi i kempů pro milovníky přírody.

Pokud preferujete komfort a služby all inclusive, zaměřte se na hotely v letoviscích jako Batumi, Kobuleti nebo Anaklia. Tyto hotely často disponují bazény, restauracemi, bary a nabízejí animační programy pro děti i dospělé.

Pro ty, kteří hledají autentičtější zážitek a blízký kontakt s místní kulturou, jsou ideální volbou penziony a guesthousy. Jejich majitelé vás srdečně přivítají, pohostí vás domácími specialitami a rádi vám poradí, co vidět a zažít v okolí.

Rodiny s dětmi ocení prostorné apartmány s kuchyňkou, kde si mohou sami vařit a užít si soukromí. Vybírat můžete z apartmánů v blízkosti pláží i v klidnějších lokalitách.

A pokud milujete kempování pod širým nebem, Gruzie vás nezklame. V blízkosti pláží najdete kempy s veškerým potřebným zázemím, jako jsou sociální zařízení, sprchy a restaurace.

Ceny ubytování v Gruzii jsou obecně příznivé, a to i v hlavní sezóně. Samozřejmě se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a poskytovaných službách. Obecně platí, že ubytování v Batumi je dražší než v menších letoviscích.

Při výběru ubytování v Gruzii nezapomeňte zohlednit své preference a rozpočet. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, věříme, že si dovolenou u moře v Gruzii užijete plnými doušky.

Doprava po Gruzii

Gruzie se může pochlubit rozmanitou krajinou, od vrcholků Kavkazu až po pláže Černého moře. Ať už se chystáte na dovolenou u moře v Gruzii nebo plánujete dobrodružství v horách, doprava hraje klíčovou roli v plánování vašeho itineráře.

Pro cestování mezi městy jsou maršrutky (minibusy) cenově dostupnou a efektivní volbou. Tyto mikrobusy odjíždějí zhruba každých 15-30 minut z hlavních měst a spojují i ty nejmenší vesnice. Pokud preferujete větší pohodlí, autobusy nabízejí pravidelné spoje mezi hlavními městy, jako je Tbilisi, Kutaisi a Batumi. Vlaky jsou další možností, zejména pro delší vzdálenosti. Gruzínské železnice provozují pohodlné vlaky s lůžkovými i sedadlovými vozy.

Pokud toužíte po větší flexibilitě a chcete prozkoumat odlehlé oblasti, pronájem auta je skvělou volbou. Silnice v Gruzii se neustále zlepšují, i když v horských oblastech mohou být úzké a klikaté. Mějte na paměti, že v Gruzii se jezdí vpravo a pro řízení je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

V rámci měst a obcí jezdí autobusy, maršrutky a v Tbilisi také metro. Taxíky jsou široce dostupné a cenově dostupné, ale vždy si před jízdou domluvte cenu. Pro kratší vzdálenosti zvažte využití taxi aplikací, jako je Yandex Taxi nebo Bolt.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, cestování po Gruzii je samo o sobě zážitkem. Užijte si malebné výhledy, pohostinnost místních obyvatel a objevte skryté klenoty této fascinující země.

Tipy na výlety

Gruzie se pyšní nejen majestátními horami, ale také krásným pobřežím Černého moře. Pokud plánujete dovolenou u moře v Gruzii, máte na výběr z mnoha atraktivních destinací.

Batumi, pulzující centrum Adžárie, láká na rušné pláže, moderní promenádu a bohatý noční život. Projděte se po Batumi Boulevard, obdivujte sochu Ali a Nina a užijte si panoramatický výhled z lanovky Argo.

Pro klidnější atmosféru zamiřte do Ureki, které je známé svými magnetickými písky. Říká se, že mají léčivé účinky. Děti se zabaví stavěním hradů z černého písku.

Kutaisi, starobylé město s bohatou historií, leží jen kousek od pobřeží. Navštivte jeskyně Prometheus a Sataplia s úchvatnými krápníky a projděte se po historickém centru s katedrálou Bagrati a klášterem Gelati.

Přístavní město Poti láká na procházky po nábřeží a ochutnávku čerstvých ryb v místních restauracích. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu pevnosti Gonio, která pochází z římských dob.

Národní park Mtirala, nacházející se nedaleko Batumi, nabízí úchvatné scenérie, vodopády a možnost pěších túr. Prozkoumejte bujnou vegetaci a pozorujte vzácné druhy ptáků.

Ať už hledáte rušné letovisko, klidnou pláž nebo kombinaci obojího, dovolená u moře v Gruzii splní vaše očekávání.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: gruzie dovolená u moře | dovolená u moře v gruzii