Objevte kouzlo Krakova: Průvodce nejkrásnějšími památkami

Krakow Památky

Magie Krakova: Za poznáním perly Polska

Krakow, město králů a draků, láká svými magickými uličkami a dechberoucí architekturou. Procházka historickým centrem, zapsaným na seznamu UNESCO, je jako cesta časem. Nahlédněte do královských komnat na Wawelu, dominantě města tyčící se nad řekou Vislou. Obdivujte gotickou krásu Mariánského kostela s jeho slavným oltářem od Veita Stossse. Nenechte si ujít ani prohlídku Sukiennic, renesanční památky a srdce krakovského trhu. Večer se ponořte do tajemné atmosféry židovské čtvrti Kazimierz s jejími synagogami a hřbitovy. Krakow je město s duší, které vás okouzlí svou historií, kulturou i gastronomií.

Hlavní náměstí: Srdce Krakova

Krakow, perla Polska, láká cestovatele z celého světa. Jeho historické centrum, zapsané na seznamu UNESCO, je plné památek, které vyprávějí příběhy staletí. A v samém srdci tohoto historického klenotu leží Hlavní náměstí, Rynek Główny, největší středověké náměstí v Evropě.

Už od 13. století je Hlavní náměstí centrem společenského a kulturního dění. Obklopují ho honosné měšťanské domy s barevnými fasádami a bohatě zdobenými portály, které svědčí o bohatství a slávě tehdejšího Krakova. Dominantou náměstí je Sukiennice, renesanční obchodní hala, kde se kdysi obchodovalo s textilem a jiným zbožím. Dnes v Sukiennicích sídlí Muzeum krakovských dějin s expozicí o životě ve středověkém Krakově.

Na Hlavním náměstí se tyčí také věž radnice, z níž je nádherný výhled na celé město. Vedle radnice se nachází Mariánský kostel, gotická perla s unikátním dřevěným oltářem od Veita Stossse. Každou hodinu se z věže kostela rozeznívá troubení trubače, tzv. Hejnał mariacki, připomínka legendárního trubače, který varoval město před tatarským útokem.

Hlavní náměstí v Krakově je místem, kde se snoubí historie s rušným životem. Je to ideální místo pro procházku, posezení v kavárně s výhledem na památky, nákupy suvenýrů nebo jen tak pro nasávání atmosféry starobylého Krakova.

Mariánský kostel: Dvě věže, jeden příběh

Dominantou krakovského panoramatu jsou bezesporu dvě věže Mariánského kostela, tyčící se nad hlavním náměstím – Rynek Główny. Tento gotický chrám, jehož historie sahá až do 13. století, je neodmyslitelně spjat s životem Krakova a jeho obyvatel. Stavba kostela, provedená z cihel, byla zahájena na místě staršího, románského kostela, zničeného během mongolských vpádů.

Vysoká severní věž, měřící 80 metrů, sloužila kdysi jako strážní věž, z níž trubač ohlašoval požáry a blížící se nepřátele. Každou hodinu se z ní rozeznívá melodie Hejnał Mariacki, která je přerušena vždy ve stejném okamžiku, připomínající tak legendu o statečném trubači zastřeleném tatarským šípem. Nižší, jižní věž, vysoká 69 metrů, skrývá mohutný zvon, který se rozeznívá pouze při zvláštních příležitostech.

Interiér kostela je stejně fascinující jako jeho exteriér. Uvnitř se nachází skutečný poklad – pozdně gotický oltář od Veita Stoss, považovaný za jeden z největších dřevěných oltářů na světě. Jeho rozměry i umělecké zpracování berou dech. Kromě oltáře kostel zdobí také nádherné vitráže, renesanční náhrobky a bohatě zdobené kaple, z nichž každá má svůj vlastní příběh.

Sukiennice: Nákupy s historií

Stojí hrdě uprostřed krakovského Rynku a tvoří jeho pulzující srdce. Sukiennice, neboli Dům soukeníků, jsou svědkem staletí obchodu a společenského dění.

Původně dřevěné stánky, kde se ve 13. století obchodovalo s látkami, se postupně proměnily v kamennou stavbu, která dodnes uchvacuje svou krásou. Projděte se podloubím s jeho charakteristickými oblouky a nechte se unést atmosférou minulosti.

Obdivujte typické polské suvenýry, ručně vyráběné šperky s jantarem, dřevěné hračky a mnoho dalšího. V prvním patře Sukiennic se nachází Galerie polského umění 19. století, která je součástí Národního muzea v Krakově. Zde se můžete ponořit do světa mistrovských děl polských malířů. Návštěva Sukiennic není jen obyčejným nákupem suvenýrů, ale i cestou časem a jedinečným zážitkem, který vám Krakov nabízí.

Wawel: Královský hrad a katedrála

Dominantou krakovského panoramatu je bezpochyby Wawel, majestátní komplex zahrnující královský hrad a katedrálu svatých Stanislava a Václava. Tyčící se na kopci nad řekou Vislou, Wawel po staletí sloužil jako sídlo polských králů a symbol polské státnosti. Jeho dějiny sahají až do 11. století a jsou protkány příběhy o moci, víře a kultuře.

Prohlídka Wawelu je jako procházka časem. Gotická katedrála ukrývá hrobky polských králů, včetně slavného Kazimíra Velikého. Její interiér zdobí nádherné kaple, z nichž nejznámější je kaple Zikmunda s pozlacenou kopulí. Královský hrad zase okouzlí návštěvníky renesančními komnatami s bohatou výzdobou a sbírkami gobelínů, obrazů a soch. Z nádvoří hradu se otevírá úchvatný výhled na Krakov a řeku Vislu.

Wawel je nejen historickou památkou, ale i živým kulturním centrem. Konají se zde výstavy, koncerty a divadelní představení. Procházka po Královské cestě, která vede od Floriánské brány až k Wawelu, je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nasát atmosféru starobylého Krakova.

Židovská čtvrť Kazimierz: Duše Krakova

Kazimierz, kdysi samostatné město, dnes okouzlující čtvrť Krakova, dýchá historií a kulturou. Proslulá je především jako centrum židovského života v Polsku po staletí. Projděte se křivolakými uličkami, obdivujte synagogy, jako je Stará synagoga, Remuh synagoga nebo Tempel synagoga, z nichž každá vypráví svůj vlastní příběh. Nahlédněte do židovských restaurací a ochutnejte tradiční pokrmy, jako jsou zapékané fazole či kugel. Navštivte židovské hřbitovy, místa poklidu a vzpomínek, kde se zastavil čas.

Nezapomeňte na Muzeum galicijského židovstva, které vám přiblíží bohatou historii a kulturu Židů v regionu. Kazimierz je místem, kde se minulost prolíná s přítomností a kde na každém kroku dýchá jedinečná atmosféra.

Schindlerova továrna: Pocta hrdinům

Schindlerova továrna, dnes Muzeum Schindlera, je jedním z nejnavštěvovanějších památek v Krakově. Nachází se v srdci historické čtvrti Zabalowo a slouží jako silná připomínka hrůz holocaustu a odvahy Oskara Schindlera, německého podnikatele, který během druhé světové války zachránil přes 1200 židovských životů. Muzeum se nachází v původní továrně na smaltované zboží, kterou Schindler provozoval během války. Expozice "Krakov pod nacistickou okupací 1939-1945" zobrazuje život v Krakově během války, s důrazem na osudy židovské komunity.

Procházka továrnou je jako cesta časem. Autentické prostory, fotografie, dokumenty a osobní předměty vyprávějí příběhy obětí i těch, kteří jim pomáhali. Návštěvníci se seznámí s příběhem Oskara Schindlera, jehož jméno se stalo symbolem lidskosti a naděje. Schindlerova továrna není jen muzeum, je to místo paměti a reflexe. Je to připomínka temné kapitoly lidských dějin, ale také důkaz o tom, že i v těch nejtemnějších dobách může vítězit lidskost a odvaha. Návštěva Schindlerovy továrny je silným emocionálním zážitkem, který ve vás zanechá hluboký dojem a nutí k zamyšlení nad minulostí i současností.

Rynek Podziemny: Podzemní Krakov

Kraków, město králů a draků, skrývá pod svými dlažebními kostkami tajemný svět – Rynek Podziemny. Toto unikátní muzeum, otevřené v roce 2010, vás přenese v čase do středověkého Krakova. Procházet se budete mezi rekonstrukcemi dílen, tržišť a hrobů, které vám přiblíží každodenní život ve 13. století. Interaktivní expozice, holografické projekce a multimediální prezentace dělají z Rynek Podziemny zážitek pro všechny smysly. Objevte repliky mincí, keramiky a nástrojů, poslechněte si zvuky tehdejšího trhu a seznamte se s příběhy obyvatel starobylého Krakova. Návštěva Rynek Podziemny je fascinující cestou do minulosti, která nadchne děti i dospělé.

Památky v Krakově jako Rynek Podziemny dokazují bohatou historii a kulturu města. Nezapomeňte navštívit i další významné památky, jako je Wawel, Mariánský kostel nebo Židovská čtvrť Kazimierz.

Planty: Zelený prstenec města

Kraków se pyšní mnoha krásami, ale jen málo z nich je tak osvěžujících a okouzlujících jako Planty. Tento zelený pás, který obepíná Staré Město, je pozůstatkem středověkých hradeb, jež kdysi chránily město před nepřáteli. Dnes Planty slouží jako klidná oáza klidu uprostřed ruchu velkoměsta. Pro turisty i místní obyvatele představují ideální místo pro procházky, pikniky nebo jen relaxaci v příjemném prostředí.

Při procházce Planty narazíte na řadu soch a památníků věnovaných významným polským umělcům a vědcům. Mezi nimi nechybí ani socha básníka Adama Mickiewicze, která je oblíbeným místem setkávání. Planty zdobí také fontány, květinové záhony a staré stromy, které poskytují stín během horkých letních dnů.

Zelený prstenec je rozdělen do osmi zahrad, z nichž každá má svůj vlastní charakter a historii. Například zahrada Wawelská nabízí úchvatný výhled na královský hrad Wawel, zatímco zahrada Floriánská láká svými kavárnami a restauracemi. Planty jsou živoucím důkazem toho, že i ve velkoměstě se dá najít kousek přírody a klidu. Procházka tímto zeleným pásem je nezapomenutelným zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Krakova.

Nowa Huta: Socialistický realismus

Nowa Huta, původně koncipovaná jako samostatné město, je dnes nedílnou součástí Krakova a fascinujícím příkladem socialistického realismu v architektuře. Tato čtvrť, budovaná od konce 40. let 20. století, měla být ukázkou ideálního socialistického města pro dělníky. Architektura Nowé Huty je monumentální a symetrická, s širokými bulváry a velkými náměstími, inspirovaná klasicismem a renesancí.

Dominantou Nowé Huty je bezesporu Alej Růže (Aleja Róż), hlavní tepna čtvrti, lemovaná monumentálními budovami s charakteristickými prvky socialistického realismu. Najdete zde bytové domy, kulturní centra, kina a obchody, vše v duchu tehdejší ideologie.

Kromě Aleje Růže stojí za návštěvu také Centrální náměstí (Plac Centralny), které mělo sloužit jako centrum společenského dění. Zde se nachází budova okresního úřadu, divadlo Ludwika Solskiego a další významné stavby.

Pro milovníky historie a architektury je Nowa Huta skutečnou lahůdkou. Procházka touto čtvrtí vám umožní nahlédnout do minulosti a poznat ideologii, která formovala tvář mnoha měst východní Evropy.

Solný důl Wieliczka: Podzemní zázrak

Královské město Krakov se pyšní nespočtem památek, ale jen jedna vás zavede do fascinujícího světa soli. Solný důl Wieliczka, zapsaný na seznamu UNESCO, je pokladnicí historie a umění vytesanou do soli. Nachází se jen pár kilometrů od centra Krakova a nabízí nezapomenutelný zážitek pro malé i velké.

Projděte se labyrintem chodeb a komor, které se táhnou v délce stovek kilometrů. Obdivujte nádherné solné sochy, kaple a jezera, která dokazují mistrovství a oddanost horníků, kteří zde pracovali po staletí. Nechte se okouzlit Kaplí sv. Kingy, největší atrakcí dolu, která vás ohromí svými lustry, oltářem a reliéfy, vše vyrobeno ze soli.

Důl Wieliczka není jen muzeum, ale také místo s unikátním mikroklimatem, které blahodárně působí na dýchací cesty. Projděte se Stezkou absolventů, navštivte Muzeum krakovských solných dolů a užijte si netradiční koncert nebo jinou kulturní akci v magické atmosféře solných komor.

Ať už se zajímáte o historii, umění nebo jen hledáte nevšední zážitek, Solný důl Wieliczka vás zaručeně okouzlí. Nezapomeňte si rezervovat vstupenky online a naplánujte si dostatek času na prohlídku, abyste si tento podzemní zázrak užili naplno.

Auschwitz-Birkenau: Pamatník hrůz

Ačkoliv se nachází zhruba 70 km od Krakova, návštěva koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau je pro mnohé turisty smutnou povinností. Toto místo, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, slouží jako mrazivá připomínka hrůz holocaustu a nacistických zločinů. Prohlídka tábora, včetně zachovalých budov, plynových komor a krematorií, je silným a emotivním zážitkem. Doporučuje se vyhradit si na návštěvu celý den a využít služeb průvodce, který vám poskytne historický kontext a pomůže lépe pochopit rozsah tragédie, která se zde odehrála.

Vzhledem k popularitě a významu tohoto místa je nutné si vstupenky rezervovat online s dostatečným předstihem, a to zejména v hlavní sezóně. Z Krakova se do Osvětimi dostanete pohodlně autobusem nebo vlakem, cesta trvá přibližně 1,5-2 hodiny.

Krakovská gastronomie: Chutě Polska

Kraków, město králů a starobylých památek, nabízí nejen bohatou historii a kulturu, ale také fascinující gastronomické zážitky. Tradiční polská kuchyně je známá svými sytými jídly, plnými chuti a vůně. V Krakově můžete ochutnat speciality z Malopolska, regionu s bohatou kulinářskou tradicí.

Začít můžete na Hlavním trhu, srdci Krakova, kde se nachází nespočet restaurací a stánků s občerstvením. Ochutnejte obwarzanek krakowski, tradiční preclík posypaný solí a sezamovými semínky, který se prodává na každém rohu. K obědu si dopřejte žurek, polévku z kysaného žita s klobásou a vejcem, nebo pierogi, taštičky plněné masem, zelím či sýrem.

Večer se vydejte do Kazimierze, historické židovské čtvrti, která je dnes centrem nočního života. Zde najdete restaurace s moderní polskou kuchyní, ale i tradiční židovské restaurace, kde můžete ochutnat například hummus, falafel nebo šoulet. Nezapomeňte ochutnat ani polské pivo, které je vyhlášené svou kvalitou.

Tipy na ubytování: Od levného po luxusní

Krakow nabízí širokou škálu ubytování pro každý rozpočet. Pokud hledáte levné ubytování, můžete zvolit jeden z mnoha hostelů ve městě. Hostely nabízejí sdílené pokoje za velmi příznivé ceny a jsou skvělou volbou pro sólo cestovatele nebo skupiny přátel. Pro ty, kteří preferují soukromí, jsou k dispozici také soukromé pokoje v hostelech nebo cenově dostupné hotely.

Pokud si chcete dopřát luxusnější zážitek, Krakow nabízí také širokou škálu hotelů vyšší kategorie. Tyto hotely se nacházejí v centru města, v blízkosti hlavních památek, jako je Wawelský hrad, Mariánský kostel a historické centrum. Nabízejí komfortní ubytování s vysokou úrovní služeb.

Pro ty, kteří hledají autentičtější zážitek, jsou k dispozici také apartmány k pronájmu. Apartmány nabízejí více prostoru a soukromí než hotelové pokoje a často se nacházejí v historických budovách v centru města.

Ať už hledáte levné ubytování nebo luxusní hotel, Krakow má co nabídnout. Nezapomeňte si rezervovat ubytování včas, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Praktické informace: Doprava, ceny, tipy

Do Krakova se snadno dostanete letadlem, vlakem i autobusem. Z letiště Jana Pavla II. se do centra pohodlně dopravíte vlakem nebo autobusem. Hlavní vlakové nádraží Kraków Główny se nachází v centru města, odkud se snadno dostanete ke všem důležitým památkám. Pro pohyb po městě doporučujeme využít MHD, která je spolehlivá a cenově dostupná. Lístky si můžete zakoupit v automatech na zastávkách nebo u řidiče.

Ceny

Ceny v Krakově jsou ve srovnání s Českou republikou o něco nižší. Ubytování seženete v hostelech od 400 Kč za noc, za dvoulůžkový pokoj v hotelu zaplatíte od 1 500 Kč. Jídlo v restauracích je také cenově dostupné, za hlavní chod zaplatíte od 200 Kč.

Tipy

  • Prohlídku města si naplánujte předem a kupte si online vstupenky do památek, abyste se vyhnuli frontám.
  • Nezapomeňte navštívit Wawelský hrad, hlavní náměstí Rynek Główny s Mariánským kostelem a Sukiennice, židovskou čtvrť Kazimierz a bývalý koncentrační tábor Osvětim-Březinka.
  • Ochutnejte tradiční polské speciality, jako jsou pierogi, bigos nebo żurek.
  • Mějte na paměti, že v Krakově se platí polskými zlotými (PLN).
  • Naučte se pár základních frází v polštině, místní to ocení.

Užijte si nezapomenutelnou cestu do Krakova!

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: krakow památky | památky v krakově