Objevte kouzlo Vysočiny: Unikátní památky UNESCO čekají!

Vysočina Památky Unesco

Kouzlo Vysočiny: UNESCO skvosty

Vysočina se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií a kulturou. Není proto divu, že se na jejím území nachází hned několik památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Tyto skvosty lákají návštěvníky z celého světa a právem patří k tomu nejcennějšímu, co Vysočina nabízí.

Mezi nejznámější památky UNESCO na Vysočině patří bezpochyby historické centrum Telče. Malebné náměstí s renesančními a barokními domy, zámek s anglickým parkem a nedaleký kostel svatého Jakuba Většího vytváří neopakovatelnou atmosféru. Milovníci historie by si neměli nechat ujít ani prohlídku poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Tato unikátní stavba ve tvaru pěticípé hvězdy je mistrovským dílem barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Zapomenout nesmíme ani na židovské památky, které jsou nedílnou součástí kulturního dědictví Vysočiny. Židovská čtvrť v Třebíči s malebnými uličkami a zachovalou synagogou je důkazem staleté historie židovské komunity v tomto kraji. V neposlední řadě stojí za zmínku i vesnická památková rezervace Holašovice. Tato unikátní vesnice s rybníkem a statky ve stylu selského baroka je ukázkou tradiční architektury a způsobu života na venkově v 18. a 19. století.

Ať už se na Vysočinu vydáte za poznáním historie, kultury nebo jen za odpočinkem v krásné přírodě, památky UNESCO vám zaručeně vyrazí dech.

Telč: renesanční perla

Hluboko v srdci Vysočiny, obklopené malebnou krajinou rybníků a lesů, se nachází město Telč. Jeho historické jádro, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, uchvacuje jedinečnou atmosférou a architektonickým skvostem. Renesanční perla Vysočiny, jak se Telči často přezdívá, si své místo na seznamu UNESCO vysloužila díky zachovalému středověkému půdorysu a především díky renesančním domům s charakteristickými štíty a arkádami, které lemují náměstí Zachariáše z Hradce.

Město vděčí za svůj rozkvět rodu pánů z Hradce, kteří zde v 16. století vybudovali honosné renesanční sídlo. Jejich snaha o proměnu Telče v reprezentativní centrum se odrazila nejen v architektuře zámku, ale i v podobě celého náměstí. Italské stavitele si najímali i bohatí měšťané, a tak vznikl unikátní soubor staveb, který dodává Telči pohádkovou atmosféru.

Kromě prohlídky zámku a procházky náměstím láká Telč k návštěvě i dalších památek. Kostel sv. Jakuba, věž s vyhlídkou na město, židovská synagoga a hřbitov, to vše dokresluje bohatou historii a kulturní rozmanitost tohoto výjimečného místa. Díky své kráse a zachovalosti se Telč stala vyhledávanou turistickou destinací a je právem považována za jednu z nejkrších památek na Vysočině.

Žďár nad Sázavou: Poutní kostel

Žďár nad Sázavou je malebné město v srdci Českomoravské vrchoviny, které se pyšní jedinečnou památkou zapsanou na seznamu UNESCO – Poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tento architektonický skvost, postavený v první polovině 18. století, je považován za vrcholné dílo barokního génia Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Kostel je proslulý svým netradičním tvarem pěticípé hvězdy, symbolizující pět ran Kristových a pět hvězd zdobících legendu o sv. Janu Nepomuckém. Santiniho mistrovství se projevuje v harmonickém propojení složitých geometrických tvarů, symboliky a duchovního rozměru stavby. Interiér kostela je stejně fascinující jako jeho exteriér. Bohatá štuková výzdoba, nástropní fresky a oltářní obraz od Petra Brandla vytváří úchvatnou atmosféru.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je nejen významnou duchovní památkou, ale i svědectvím o genialitě barokní architektury a umění. Návštěva tohoto magického místa zanechá v každém nezapomenutelný zážitek.

Třebíč: židovská čtvrť a bazilika

Třebíč, malebné město na Vysočině, se pyšní hned dvěma výjimečnými památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa tvoří unikátní celek, který odráží staletí soužití křesťanské a židovské kultury. Židovská čtvrť, shloučená na pravém břehu řeky Jihlavy, je pozoruhodně zachovalým svědectvím o životě židovské komunity v minulosti. Mezi křivolakými uličkami se tísní přes sto domů, z nichž mnohé si uchovaly svůj původní ráz. Návštěvníci zde naleznou synagogu, židovskou radnici i tajemný židovský hřbitov, jeden z největších a nejzachovalejších v Evropě. Na protějším břehu řeky se tyčí majestátní bazilika svatého Prokopa. Tato románsko-gotická stavba, původně součást benediktinského kláštera, uchvátí svou impozantní architekturou a bohatou vnitřní výzdobou. Prostor kolem baziliky nabízí úchvatné výhledy na malebnou židovskou čtvrť a řeku Jihlavu. Třebíč tak představuje fascinující destinaci pro všechny, kdo se chtějí ponořit do historie a obdivovat architektonické skvosty zapsané na seznamu UNESCO.

Holašovice: unikátní selské baroko

Holašovice, malebná vesnička zasazená do jihočeské krajiny, se pyšní jedinečným souborem lidových staveb ve stylu selského baroka. Tato architektonická perla Vysočiny byla v roce 1998 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vesnice si uchovává původní urbanistickou strukturu s rozlehlou návsí obklopenou rybníkem a statky s bohatě zdobenými štíty. Holašovické statky, postavené převážně v 18. a 19. století, fascinují svými typickými prvky – volutovými štíty s bohatou štukovou výzdobou, arkádami a malovanými fasádami. Barvy fasád, často v kombinaci bílé, modré a červené, dodávají stavbám veselý a malebný ráz. Holašovice jsou živoucím skanzenem, kde se snoubí krása lidové architektury s každodenním životem. Návštěvníci se mohou projít po malebné návsi, obdivovat detaily staveb a nahlédnout do historie selského života. Pro milovníky kultury a historie je návštěva Holašovic nezapomenutelným zážitkem.

Lednicko-valtický areál: kousek od Vysočiny

Ačkoliv Lednicko-valtický areál neleží přímo na Vysočině, ale na jižní Moravě, stojí za zmínku v souvislosti s památkami UNESCO. Obě lokality, jak Lednicko-valtický areál, tak památky Vysočiny zapsané na seznamu UNESCO (Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a historické centrum Telče), reprezentují výjimečné kulturní dědictví České republiky. Zatímco Lednicko-valtický areál ukazuje na vznešenost a bohatství šlechtického rodu Lichtenštejnů, kteří krajinu přetvářeli v duchu anglických parků, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v Žďáru nad Sázavou je unikátní ukázkou barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Historické centrum Telče s renesančními a barokními domy s arkádami zase dýchá atmosférou středověkého města. Všechny tyto památky, ač odlišné stylem i významem, spojuje jejich výjimečnost a krása, pro kterou byly právem zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Pro milovníky historie a kultury je návštěva Vysočiny i Lednicko-valtického areálu skvělou příležitostí k poznávání bohaté historie a krás naší země.

Tipy na výlety a ubytování

Vysočina se pyšní hned několika památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Plánujete-li výlet za kulturou a historií, zamiřte do Telče. Její renesanční zámek obklopený rybníky a malebné náměstí s podloubím vás okouzlí. Ubytovat se můžete v některém z hotelů přímo ve městě, například Hotel Telč nabízí komfortní ubytování s výhledem na zámek. Další zastávkou na vaší cestě může být Třebíč. Zdejší židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa patří k nejvýznamnějším památkám židovské kultury ve střední Evropě. V Třebíči najdete širokou škálu ubytování, od penzionů po hotely. Za návštěvu stojí i historické centrum Jihlavy s kostelem svatého Jakuba a katakombami. Ubytování v Jihlavě nabízí například Hotel Gustav Mahler s wellness centrem. Nezapomeňte ani na krásnou přírodu Vysočiny. Vydejte se na túru do Žďárských vrchů, navštivte vodní nádrž Dalešice nebo se projeďte na kole po cyklostezce Greenways.

Kulinářské zážitky na Vysočině

Vysočina se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií a kulturou. Důkazem jsou i památky zapsané na seznamu UNESCO. Při jejich návštěvě se nezapomeňte potěšit i místními kulinářskými specialitami. V okolí Telče, jejíž historické centrum je součástí světového dědictví UNESCO, ochutnejte tradiční valašské frgály. Tyto tenké koláče s různými náplněmi, od makových po tvarohové, vás zaručeně okouzlí. Nedaleko Žďáru nad Sázavou, kde se nachází poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, další z perel UNESCO, si dopřejte bramborové placky. Tyto slané pochoutky se podávají s různými omáčkami a jsou skvělým obědem i večeří. A pokud zavítáte do Třebíče, kde na seznamu UNESCO figuruje židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa, nenechte si ujít třebíčský koláč. Tato sladká specialita s tvarohovou náplní a posypkou je symbolem města a potěší vaše chuťové pohárky. Kulinářské zážitky jsou nedílnou součástí poznávání Vysočiny a jejích památek.

Nejlepší doba pro návštěvu

Vysočina se pyšní hned několika památkami zapsanými na seznamu UNESCO, které lákají návštěvníky z celého světa. Kdy je ale ten nejlepší čas pro jejich návštěvu? Obecně platí, že jaro a podzim nabízí příjemné teploty ideální pro pěší turistiku a cyklistiku, zatímco v létě si užijete koupání v rybnících a jezerech.

Pro milovníky historie a kultury je ideální doba pro návštěvu Vysočiny jaro nebo podzim. Teploty jsou mírné a davy turistů menší, takže si památky jako Telč, Třebíč nebo Žďár nad Sázavou užijete v klidu a pohodě. V létě se na Vysočině koná řada festivalů a kulturních akcí, které dodají vaší návštěvě tu pravou atmosféru.

Pokud toužíte po aktivní dovolené, je Vysočina skvělou volbou i v zimě. Běžkařské tratě se vinou malebnou krajinou a sjezdovky lákají lyžaře všech úrovní. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv roční dobu, Vysočina vás okouzlí svou krásou a bohatou historií.

Praktické informace pro cestovatele

Vysočina se pyšní hned několika památkami zapsanými na Seznamu světového dědictví UNESCO. Prozkoumejte historické centrum Telče s kostelem svatého Jakuba a židovskou čtvrtí. Projděte se malebnými uličkami a nasajte atmosféru minulosti. V Třebíči na vás čeká bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť s unikátní atmosférou. Nezapomeňte navštívit i židovský hřbitov, jeden z nejzachovalejších ve střední Evropě. Plánujete-li delší pobyt, zvažte návštěvu informačních center v Telči a Třebíči. Získáte zde cenné rady ohledně otevírací doby, vstupného a dalších zajímavostí v okolí. Obě města jsou dobře dostupná autem i autobusem. Vzhledem k popularitě památek UNESCO doporučujeme rezervovat ubytování a vstupenky s předstihem, a to zejména v hlavní sezóně. Připravte se na davy turistů a využijte ranní či podvečerní hodiny pro klidnější zážitek.