Objevte Tajemství Starověké Indie: Památky, Které Vám Vyrazí Dech
- Taj Mahal: Symbol věčné lásky
- Khajuraho: Chrámy s erotickými motivy
- Ajanta: Skalní jeskyně s malbami
- Ellora: Chrámový komplex 34 jeskyní
- Qutub Minar: Nejvyšší minaret Indie
- Červená pevnost: Sídlo Mughalů
- Hawa Mahal: Palác větrů v Jaipuru
- Mysore Palace: Palác s úchvatnou architekturou
- Meenakshi Amman: Chrám s tisíci sochami
- Konark: Chrám Slunce ve tvaru vozu
- Sanchi: Nejstarší buddhistická památka
- Mahabodhi: Strom osvícení Buddhy
- Victoria Memorial: Památník královny Viktorie
- Indie Gate: Vítězný oblouk v Dillí
- Golden Temple: Nejposvátnější místo Sikhů
Taj Mahal: Symbol věčné lásky
Ačkoliv Taj Mahal v Ágře nepatří mezi památky starověké Indie, jeho krása a symbolika věčné lásky v sobě nesou ozvěny bohaté historie a kultury této země. Stejně jako starověké chrámy a paláce, i Taj Mahal je důkazem mistrovství indických stavitelů a umělců. Jeho elegantní linie, mramorové intarzie a propracované detaily odrážejí estetické cítění, které se formovalo po staletí.
Při pohledu na Taj Mahal si můžeme připomenout i další skvosty starověké Indie, jako jsou jeskynní chrámy v Ellóře a Adžantě s jejich úchvatnými sochami a malbami, nebo majestátní stúpa v Sančí, která je symbolem buddhismu. Tyto památky, stejně jako Taj Mahal, nám připomínají bohatství a rozmanitost indické kultury a její nesmazatelný vliv na světové dějiny.
Khajuraho: Chrámy s erotickými motivy
Ajanta: Skalní jeskyně s malbami
V srdci indického státu Maháráštra se nachází poklad starověké Indie - jeskyně Ajanty. Tyto skalní jeskyně, vytesané do podkovy strmého útesu, skrývají fascinující sbírku buddhistického umění a architektury. Vznikaly po dlouhá staletí, od 2. století př. n. l. do 5. století n. l., a odrážejí vývoj buddhismu v Indii.
Památka | Období | Lokace | Význam |
---|---|---|---|
Ašókův sloup v Sarnáthu | 3. století př. n. l. | Sarnáth, Uttar Pradesh | Symbol prvního hlásání buddhistického učení |
Stúpa v Sančí | 3. století př. n. l. - 12. století n. l. | Sančí, Madhya Pradesh | Jeden z nejstarších a nejzachovalejších buddhistických památkových komplexů |
Jeskyně Ajanty se dělí na dva typy: čaitji, sloužící jako modlitebny, a vihary, obydlí mnichů. Uvnitř jeskyní se nachází nádherné nástěnné malby, které pokrývají stěny i stropy. Tyto malby, provedené technikou tempery, zobrazují výjevy z životů Buddhy, příběhy z džátak, buddhistických legend a mýtů. Kromě náboženských témat se malby věnují i tehdejšímu životu v Indii, zachycují dvorní scény, slavnosti, lov a každodenní život prostých lidí.
Barvy maleb, i po staletích stále živé, jsou ohromující. Umělci používali přírodní pigmenty, které získávali z minerálů, rostlin a hmyzu. Červená, okrová, žlutá, modrá a zelená barva ožívají na zdech jeskyní a dodávají jim magickou atmosféru. Jeskyně Ajanty jsou nejenom uměleckým skvostem, ale také cenným zdrojem informací o životě v Indii v době, kdy vznikaly. Poskytují nám jedinečný vhled do tehdejší společnosti, kultury a náboženství.
Ellora: Chrámový komplex 34 jeskyní
Ellora v indickém státě Maháraštra je domovem úchvatného komplexu 34 jeskyní, které představují vrchol starověké indické architektury a umění. Tyto jeskyně, vytesané do čedičových skalních stěn, pocházejí z období mezi 5. a 10. stoletím našeho letopočtu a odrážejí tři hlavní náboženství tehdejší Indie: buddhismus, hinduismus a džinismus.
Každá jeskyně je jedinečným uměleckým dílem, zdobeným složitými řezbami a sochami, které vyprávějí příběhy z mytologie, zobrazují božstva a oslavují duchovní ideály. Mezi nejvýznamnější jeskyně patří buddhistická jeskyně č. 12, známá jako Višvakarma, s monumentální sochou Buddhy, a hinduistická jeskyně č. 16, Kailásanátha, která je největší monolitickou stavbou na světě a představuje posvátnou horu Kailás.
Chrámový komplex Ellora je svědectvím bohaté kulturní a náboženské historie Indie a představuje pozoruhodný příklad lidské kreativity a technické zručnosti. V roce 1983 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a dodnes láká návštěvníky z celého světa, kteří obdivují jeho krásu a duchovní atmosféru.
Památky starověké Indie, to nejsou jen němé kameny, ale ozvěny příběhů a moudrosti, které v sobě nesou ozvěnu věků. Jsou to brány do minulosti, skrze které můžeme nahlédnout do duše dávno zaniklé civilizace.
Zdeněk Novotný
Qutub Minar: Nejvyšší minaret Indie
Qutub Minar, tyčící se do výšky přes 72 metrů nad rušnou Dillí, není jen nejvyšším cihlovým minaretem světa, ale také majestátním symbolem indické historie a architektury. Jeho stavba, započatá v roce 1193 pod patronátem Qutub-ud-din Aibaka, zakladatele Dillíského sultanátu, je fascinující směsicí indické a perské architektury. Qutub Minar nebyl postaven naráz, ale v několika etapách, o čemž svědčí odlišné materiály a styly použité v jeho pěti patrech.
Zatímco první tři patra jsou postavena z červeného pískovce, čtvrté a páté patro, dokončené později, jsou z mramoru a pískovce. Na stavbě se podíleli i další panovníci, včetně Iltutmishe a Firoz Shah Tuglaqa, kteří k minaretu přidali brány a další struktury. Povrch Qutub Minaru zdobí složité rytiny s kaligrafickými nápisy z Koránu a květinovými motivy, které svědčí o zručnosti tehdejších řemeslníků.
Tento monumentální minaret, součást komplexu Qutub, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, je němým svědkem staletí indické historie, od nástupu islámu po období Mughalské říše. Qutub Minar tak není jen architektonickým skvostem, ale i fascinujícím příběhem o kulturní výměně a historických zvratech, které formovaly dnešní Indii.
Červená pevnost: Sídlo Mughalů
Červená pevnost v Dillí, postavená z červeného pískovce, je impozantní připomínkou mocné Mughalské říše. Tato pevnost, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, sloužila jako sídlo mughalských císařů po více než 200 let. Stavba započala v roce 1639 za vlády Šáhdžahána, který chtěl nahradit starší pevnost v Dillí. Červená pevnost, známá také jako Lal Qila, je mistrovským dílem mughalské architektury, která v sobě spojuje prvky islámského, perského a hinduistického stylu.
Uvnitř mohutných zdí pevnosti se nachází komplex paláců, mešit, zahrad a pavilonů, které svědčí o bohatství a vznešenosti Mughalské říše. Mezi nejvýznamnější památky patří Diwan-i-Am, veřejná audienční síň, kde císař přijímal své poddané, a Diwan-i-Khas, soukromá audienční síň vyhrazená pro významné hosty. Krásné zahrady, jako je Hayat Bakhsh Bagh, s kanály a fontánami, poskytovaly klidné útočiště od shonu dvora.
Červená pevnost je nejen architektonickým skvostem, ale také důležitým symbolem indické historie. Právě zde vyhlásil indický premiér Jawaharlal Nehru v roce 1947 nezávislost Indie. Dnes je pevnost oblíbenou turistickou destinací a místem konání důležitých státních akcí.
Hawa Mahal: Palác větrů v Jaipuru
Hawa Mahal, neboli Palác větrů, je ikonickou památkou v Jaipuru, hlavním městě indického státu Rádžasthán. Tato architektonická krása, postavená v roce 1799, je vyrobena z červeného a růžového pískovce a je proslulá svou jedinečnou fasádou s 953 malými okny, zvanými jharokhas. Tato okna sloužila nejen jako dekorace, ale také k zachycení chladného větru a ventilaci paláce, čímž poskytovala úlevu od horkého pouštního podnebí.
Hawa Mahal byl postaven mahárádžem Sawai Pratap Singhem a sloužil jako rozšíření královského paláce. Jeho jedinečný design umožňoval královským dámám pozorovat každodenní život a festivaly v ulicích níže, aniž by byly vidět, a to díky mřížím na oknech. Palác má pět pater a je postaven ve tvaru koruny Krišny, hinduistického boha.
Dnes je Hawa Mahal oblíbenou turistickou atrakcí a symbolem Jaipuru. Návštěvníci si mohou prohlédnout jeho složité detaily, užít si panoramatický výhled na město z horních pater a dozvědět se více o historii a kultuře Rádžasthánu v muzeu, které se nachází uvnitř paláce.
Mysore Palace: Palác s úchvatnou architekturou
Mysore Palace, přestože je architektonickým skvostem, nepatří mezi památky starověké Indie. Jeho historie sahá "pouze" do 19. století, kdy byl postaven pro tehdejší královskou rodinu. Pro pochopení odkazu starověké Indie se musíme vydat na jiná místa, opředená tisíciletou historií. Mezi nejznámější patří bezesporu Tádž Mahal, symbol věčné lásky, jehož bílé mramorové zdi ukrývají hrobku Mumtaz Mahal. Neméně fascinující je i starobylé město Hampi s ruinami chrámů a paláců, které jsou němým svědkem slávy říše Vidžajanagar. A co teprve jeskynní chrámy v Ellora a Ajanta, zdobené úchvatnými freskami a sochami, vytesané do skalního masivu? Tyto památky, na rozdíl od Mysore Palace, dýchají duchem starověké Indie, s její filozofií, uměním a architekturou, která dodnes udivuje svět.
Meenakshi Amman: Chrám s tisíci sochami
Chrám bohyně Meenakshi, nacházející se v Madurai v Tamil Nadu, je jedním z nejúžasnějších příkladů starověké indické architektury a duchovního dědictví. Tento chrámový komplex, zasvěcený bohyni Parvati, známé také jako Meenakshi, a jejímu manželovi Šivovi, je pastvou pro oči a duši. S tisíci sochami, které zdobí jeho gopuramy (věžové brány), sloupy a svatyně, chrám vypráví příběhy z hinduistické mytologie, eposů a legend.
Barevné sochy, vytesané s neuvěřitelnou precizností a uměním, zobrazují božstva, nebeské tanečnice, mytologické bytosti a výjevy z každodenního života. Každá socha je mistrovským dílem, které odráží dovednosti a oddanost starověkých indických řemeslníků. Chrám Meenakshi je nejen místem uctívání, ale také živoucím muzeem starověké indické kultury a umění. Jeho krása a duchovní energie přitahují poutníky a turisty z celého světa, kteří přicházejí obdivovat jeho nádheru a ponořit se do jeho bohaté historie.
Konark: Chrám Slunce ve tvaru vozu
V srdci indického státu Urísa se tyčí úchvatný chrám Konark, mistrovské dílo starověké indické architektury. Tato památka, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je zasvěcena bohu Slunce Súrjovi a je příkladem neuvěřitelné zručnosti a umělecké vize stavitelů z období dynastie Východní Ganga.
Chrám, jehož název v překladu znamená "roh Slunce", byl postaven ve 13. století králem Narasimhadevou I. a je navržen jako gigantický sluneční vůz s dvanácti páry kol taženými sedmi koňmi, symbolizujícími dny v týdnu a pohyb Slunce po obloze. Každý detail chrámu, od složitě vyřezávaných kol s paprsky až po erotiku evokující sochy, vypráví příběh o slávě, moci a duchovní hloubce starověké Indie.
Konark je bohužel dnes z velké části v ruinách, s chybějící hlavní věží a poškozenými částmi stavby. Přesto i v tomto stavu zůstává chrám dechberoucí památkou, která láká cestovatele a poutníky z celého světa. Jeho krása a symbolika slouží jako trvalá připomínka bohaté historie a kulturního dědictví Indie.
Sanchi: Nejstarší buddhistická památka
Sanchi, ležící ve státě Madhjapradéš v Indii, je domovem jedné z nejvýznamnějších památek buddhistické architektury a umění – Stupy číslo 1. Tato monumentální stavba, pocházející ze 3. století př. n. l., je považována za nejstarší dochovanou stúpu na světě a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Stupa, impozantní polokulovitá stavba z kamene, byla postavena za vlády krále Ašóky, významného panovníka Maurjovské říše, který přijal buddhismus a zasloužil se o jeho šíření.
Ašóka nechal do stúpy uložit ostatky Buddhy Šákjamuniho, čímž se Sanchi stalo důležitým poutním místem pro buddhisty z celého světa. Stupu obklopuje kamenný plot s ozdobnými branami (tóranami), které jsou zdobeny reliéfy s výjevy ze života Buddhy a příběhy z jeho minulých životů (džátak). Tyto reliéfy, datované do 1. století př. n. l., jsou mistrovskými díly indického umění a poskytují cenné informace o životě v Indii v době Maurjovské říše. Sanchi tak není jen symbolem buddhismu, ale i oknem do bohaté historie a kultury starověké Indie.
Mahabodhi: Strom osvícení Buddhy
V srdci indického státu Bihár se tyčí strom s hlubokým duchovním významem - strom Mahabodhi. Tento strom, konkrétně fíkovník posvátný, je považován za přímého potomka stromu, pod kterým princ Siddhártha Gautama dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Pro buddhisty po celém světě je Mahabodhi stromem nejvyšší úcty a poutním místem nesmírného významu.
Jeho historie sahá až do 3. století př. n. l., kdy byl strom zasazen indickým císařem Ašókou. Ašóka, silný panovník, konvertoval k buddhismu a zasvětil svůj život jeho šíření. Strom Mahabodhi se tak stal symbolem jeho oddanosti a mírumilovné filozofie buddhismu.
V průběhu staletí byl strom svědkem vzestupu a pádu říší, přežil útoky i přírodní katastrofy. Jeho odolnost a vytrvalost jsou vnímány jako metafora Buddhova učení, které přetrvává navzdory všem překážkám. Dnes je strom Mahabodhi součástí komplexu chrámu Mahabodhi, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Miliony poutníků z celého světa sem přicházejí, aby meditovali, vzdali úctu Buddhovi a načerpali inspiraci z tohoto posvátného místa.
Victoria Memorial: Památník královny Viktorie
Victoria Memorial, impozantní mramorový monument v Kalkatě, Indie, slouží jako připomínka britského impéria, nikoli starověké Indie. Byl postaven na počátku 20. století na počest královny Viktorie a jeho architektura odráží spíše evropské styly než indické.
Zatímco Victoria Memorial vypráví příběh koloniální minulosti Indie, skutečné poklady starověké Indie se nacházejí jinde. Chrámy Khajuraho s erotickými sochami, jeskyně Ajanta a Ellora s buddhistickými malbami a monumenty z období Mughalské říše, jako je Taj Mahal, to jsou jen některé z příkladů bohatého kulturního dědictví starověké Indie.
Victoria Memorial je krásná stavba, ale pro ty, kteří chtějí prozkoumat starověkou Indii, existuje mnoho jiných fascinujících památek, které čekají na objevení.
Indie Gate: Vítězný oblouk v Dillí
Indie Gate, neboli Indická brána, je ikonický monument stojící v srdci Dillí. Ačkoliv se jedná o poměrně moderní stavbu, dokončenou v roce 1931, její symbolika sahá hluboko do historie Indie. Brána byla postavena na památku indických vojáků, kteří padli v první světové válce, a její design je inspirován starověkými indickými památkami.
Při pohledu na monument si nelze nevšimnout prvků typických pro architekturu starověké Indie. Vznešené oblouky a mohutné sloupy odkazují na slavnou éru Maurů a jejich architektonické skvosty, jako je například Tádž Mahal. Samotný tvar brány, připomínající vítězný oblouk, je pak odkazem na starověké římské stavby, čímž Indie Gate propojuje historii a kulturu hned několika civilizací.
I když Indie Gate nepatří mezi památky z období starověké Indie, její existence a symbolika jsou s touto érou neoddělitelně spjaty. Stojí jako připomínka bohaté historie a kulturního dědictví Indie, které se formovalo po tisíciletí a inspirovalo celý svět.
Golden Temple: Nejposvátnější místo Sikhů
Zlatý chrám v Amritsaru, Indie, není památkou z období starověké Indie. Jeho stavba začala až v 16. století a je tak spíše odrazem relativně moderní historie Sikhismu. Ačkoliv Zlatý chrám nenajdeme na seznamu památek starověké Indie, jeho krása a duchovní význam z něj dělají fascinující místo, které láká miliony návštěvníků ročně. Pro ty, co se zajímají o starověkou Indii, existuje mnoho jiných úchvatných památek. Mezi ně patří například ruiny starověkého města Mohendžodaro, jeskynní chrámy v Ellora a Ajanta, sloup krále Ašóky v Sarnathu a mnoho dalších. Tyto památky nám otevírají okno do minulosti a umožňují nám nahlédnout do bohaté historie a kultury starověké Indie.
Publikováno: 18. 08. 2024
Kategorie: cestování