Okouzlující Lisabon: Objevte nejkrásnější památky portugalské metropole

Lisabon Památky

Tajemný hrad Svatého Jiří

Lisabon, hlavní město Portugalska, je plný historických památek a úchvatných staveb. Mezi nimi se tyčí i majestátní hrad Svatého Jiří, který je s Lisabonem spjatý od nepaměti. Nachází se na kopci s výhledem na řeku Tejo a historické centrum města. Jeho historie sahá až do maurské nadvlády v 8. století, kdy sloužil jako pevnost. Později se stal sídlem portugalských králů a symbolem jejich moci.

Dnes je hrad Svatého Jiří jednou z nejnavštěvovanějších památek v Lisabonu. Jeho mohutné hradby skrývají nádherné zahrady s pávy a fontánami, odkud si můžete vychutnat úchvatné panorama města. Projděte se po hradbách, prozkoumejte starobylé věže a ponořte se do bohaté historie tohoto magického místa. V hradním muzeu se dozvíte více o minulosti hradu a o životě portugalských králů.

Ať už se vydáte do Lisabonu za kulturou, historií nebo jen za odpočinkem, návštěva hradu Svatého Jiří by vám neměla uniknout.

Majestátní klášter Jerónimos

Klášter Jerónimos, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je důkazem bohaté historie Lisabonu a úžasným příkladem manýristického architektonického stylu. Tento architektonický skvost, který nechal postavit král Manuel I. na počátku 16. století, oslavuje portugalský věk objevů a námořní zdatnost.

Fasáda kláštera je zdobena složitými řezbami zobrazujícími biblické výjevy, mytologické postavy a námořní motivy. Uvnitř se nachází nádherný klášter s bohatě zdobenými sloupy a klenbami. Klášter byl po staletí domovem mnichů řádu sv. Jeronýma, kteří se věnovali studiu a modlitbě.

V areálu kláštera se nachází také hrobka portugalského národního básníka Luíse Vaz de Camões a slavného mořeplavce Vasca da Gamy. Návštěvníci si mohou prohlédnout také muzeum s expozicí o historii kláštera a portugalského umění. Klášter Jerónimos je jednou z nejvýznamnějších památek Lisabonu a Portugalska.

Bělostná věž Belém

Bělostná věž Belém, jeden ze symbolů Lisabonu a Portugalska, se tyčí na břehu řeky Tejo jako strážce a připomínka slavné námořní minulosti země. Tato impozantní stavba, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, byla postavena v 16. století na počest Vasco da Gamy a jeho objevitelských plaveb do Indie.

Věž Belém je mistrovským dílem manýristické architektury s bohatou dekorací inspirovanou mořem a zámořskými objevy. Obdivovat můžete sochy mořských panen, mořských koníků, provazů a armilárních sfér. Uvnitř věže se nachází několik úrovní s nádhernými výhledy na řeku a město. Z horní terasy se vám naskytne panoramatický výhled na Lisabon, který vám vezme dech.

Návštěva věže Belém je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo zavítá do Lisabonu. Procházka po hradbách, objevování skrytých zákoutí a úchvatné výhledy z věže vám zanechají vzpomínky na celý život. Věž Belém je snadno dostupná městskou hromadnou dopravou a je otevřena celoročně.

Roztomné tramvaje Lisabonu

Lisabon, město sedmi pahorků, si vás získá nejen svou úchvatnou architekturou, lahodnou kuchyní a melancholickým fado, ale i svými ikonickými žlutými tramvajemi. Ty se proplétají úzkými uličkami historického centra, šplhají do strmých kopců a nabízejí nezapomenutelnou jízdu s nádhernými výhledy. Tramvaje, pro Lisabon tak typické, nejsou jen dopravním prostředkem, ale i turistickou atrakcí a symbolem města. Nejznámější je bezesporu linka 28, která vás proveze těmi nejmalebnějšími čtvrtěmi, jako je Graça, Alfama či Estrela. Během jízdy se vám naskytnou úchvatné pohledy na hrad São Jorge, Tejo a malebné uličky s rozkvetlými balkony. Pro milovníky historie a nostalgie je tu Museu da Carris, muzeum tramvají, kde se můžete seznámit s historií lisabonské tramvajové dopravy a obdivovat historické vozy. Ať už se rozhodnete pro jízdu historickou tramvají, nebo dáte přednost modernějším typům, jízda lisabonskou tramvají bude nezapomenutelným zážitkem z vaší návštěvy portugalské metropole.

Vyhlídka Santa Luzia

Z mnoha úchvatných vyhlídek, které Lisabon nabízí, je Miradouro de Santa Luzia bezpochyby jednou z nejromantičtějších. Nachází se v čtvrti Alfama, nejstarší a jedné z nejmalebnějších částí města. Z této terasy, lemované stinnými stromy a zdobené krásnými azulejos, se otevírá dechberoucí panoramatický výhled na červené střechy domů Alfamy, řeku Tejo a most Ponte 25 de Abril.

Vyhlídka je zasvěcena svaté Lucii, patronce zraku, a není divu. Pohled na město zalité sluncem, s blyštící se řekou v pozadí a zvuky fada linoucími se z okolních kaváren, je skutečným zážitkem pro všechny smysly.

Na vyhlídce se nachází kostel Igreja de Santa Luzia, jehož historie sahá až do 12. století. Pozoruhodná je i samotná terasa, která je zdobena typickými portugalskými azulejos, modrobílými keramickými dlaždicemi. Tyto dlaždice zobrazují historické výjevy z Lisabonu, jako je například dobytí města od Maurů.

Miradouro de Santa Luzia je místem, kde se snoubí historie s úchvatnou krásou. Je to ideální místo pro odpočinek po procházce úzkými uličkami Alfamy, pro romantický západ slunce nebo jen pro vychutnání si šálku kávy s nezapomenutelným výhledem.

Historická čtvrť Alfama

Alfama je nejstarší a nejmalebnější čtvrť Lisabonu, plná úzkých uliček, starých domů s barevnými fasádami a balkony s květinami. Procházka Alfamou je jako skok do minulosti, do časů Maurů a objevování skrytých zákoutí.

V Alfamě se nachází mnoho historických památek, jako je hrad svatého Jiří s úchvatným výhledem na město, katedrála Sé, nejstarší kostel v Lisabonu, a Panteao Nacional, místo posledního odpočinku významných portugalských osobností.

Nezapomeňte navštívit Muzeum Fado, abyste se seznámili s tradiční portugalskou hudbou, nebo se ztratit v bludišti uliček a objevovat malé restaurace a bary s autentickou atmosférou. Večer ožívá Alfama hudbou Fado, která se line z oken a dveří a vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Při návštěvě Lisabonu si nenechte ujít procházku Alfamou, která vám poskytne nezapomenutelný zážitek z portugalské historie a kultury.

Oceánarium Lisabon

Lisabon, hlavní město Portugalska, se pyšní spoustou památek. Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí, která si zaslouží vaši pozornost, je bezesporu Tato památka, nacházející se v Parque das Nações, vás ohromí svou architekturou a fascinujícím podmořským světem. Oceánarium, postavené pro světovou výstavu Expo 1998, je domovem tisíců mořských živočichů z celého světa.

Během návštěvy se ponoříte do hlubin oceánu a prozkoumáte rozmanité ekosystémy. Uvidíte žraloky, rejnoky, tuňáky, pestrobarevné ryby korálových útesů a mnoho dalších druhů. Oceánarium se pyšní jednou z největších nádrží na světě, která pojme pět milionů litrů slané vody.

Pro děti je připravena interaktivní expozice, kde se dozví více o mořském životě a důležitosti jeho ochrany. Oceánarium Lisabon je skvělým místem pro celou rodinu, kde se zábavnou formou dozvíte mnoho nového o fascinujícím světě pod mořskou hladinou. Nezapomeňte si rezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.

Výtah Santa Justa

Výtah Santa Justa, známý také jako Elevador de Santa Justa, je jednou z nejznámějších památek Lisabonu. Tento secesní výtah, postavený v roce 1902 podle návrhu Raoula Mesnier de Ponsarda, žáka Gustava Eiffela, spojuje čtvrť Baixa s vyvýšeným náměstím Largo do Carmo. Výtah je vysoký 45 metrů a jeho kabiny zdobené dřevem a mosazí pojmou až 25 osob. Z horní plošiny výtahu se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Lisabon, řeku Tejo a kopce Alfama a Graça.

Výtah Santa Justa je oblíbenou turistickou atrakcí a nabízí nezapomenutelný zážitek z jízdy i z výhledu. Doporučuje se zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Vstupenky stojí přibližně 5 EUR a zahrnují i přístup na vyhlídkovou plošinu.

V blízkosti výtahu Santa Justa se nachází mnoho dalších památek a zajímavých míst, jako je například Convento do Carmo, kostel Igreja de São Roque a náměstí Rossio.

Muzeum Calouste Gulbenkian

Lisabon, město sedmi pahorků, oplývá nejen krásnými výhledy, ale i bohatou historií a kulturou. Mezi nejvýznamnější památky Lisabonu patří bezpochyby i Muzeum Calouste Gulbenkiana. Toto muzeum, nacházející se v srdci zeleně parku Gulbenkian, ukrývá fascinující sbírku umění a artefaktů nashromážděných arménským magnátem Caloustem Gulbenkianem.

Gulbenkian, známý jako "král ropy", byl vášnivým sběratelem umění a jeho muzeum odráží jeho eklektický vkus. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla staroegyptského umění, islámské keramiky, evropské malby od renesance po impresionismus, ale i nábytek, sochy a šperky. K nejcennějším exponátům patří obrazy od Rembrandta, Rubense, Moneta a Degase.

Muzeum Calouste Gulbenkiana je tak skvělou zastávkou pro milovníky umění i historie a představuje fascinující pohled do světa sběratelství a mecenášství. Nezapomeňte si kromě stálé expozice prohlédnout i dočasné výstavy a užít si klidnou atmosféru přilehlé zahrady.

Oblíbený most 25. dubna

Most 25. dubna je ikonický most v Lisabonu, který se tyčí nad řekou Tejo. Jeho silueta připomíná slavný most Golden Gate v San Franciscu, což není náhoda. Oba mosty navrhla stejná společnost. Most 25. dubna byl otevřen v roce 1966 a původně nesl jméno diktátora Antónia de Oliveira Salazara. Po Karafiátové revoluci v roce 1974 byl přejmenován na Most 25. dubna, aby připomínal den osvobození Portugalska od diktatury.

Most je dlouhý přes 2 kilometry a nabízí úchvatné výhledy na město, řeku Tejo a sochu Krista Krále na protějším břehu. Pro odvážnější je tu možnost zdolat jeden z pilířů mostu a užít si panoramatický výhled z výšky 190 metrů. Pro ty, kteří se bojí výšek, je tu možnost užít si krásu mostu z paluby vyhlídkové lodi plující po řece Tejo.

Ať už se rozhodnete most obdivovat z jakékoli perspektivy, Most 25. dubna je nepochybně jedním z nejvýznamnějších symbolů Lisabonu a památkou, která vám vyrazí dech.

Chuť pasteis de nata

Procházet úzké uličky Lisabonu a obdivovat jeho památky je zážitek sám o sobě, ale žádná návštěva portugalské metropole by nebyla úplná bez ochutnání pasteis de nata. Tyto malé, křupavé košíčky plněné lahodným krémem jsou symbolem Lisabonu a neodmyslitelnou součástí jeho kulinářského dědictví.

Původně je připravovali mniši z kláštera Jerónimos v Belému, kteří je prodávali, aby si přivydělali na provoz kláštera. Tajný recept se předával z generace na generaci a dodnes ho pečlivě střeží cukrárna Pastéis de Belém, která se nachází nedaleko kláštera.

Chuť pasteis de nata je nezaměnitelná – křupavé těsto, jemný krém s nádechem skořice a citronu. Nejlépe chutnají čerstvě upečené a posypané trochou moučkového cukru a skořice. Vychutnat si je můžete v kavárně s šálkem silné portugalské kávy bica nebo je vzít s sebou a vychutnat si je s výhledem na Tejo.

Ať už se vydáte do vyhlášené cukrárny Pastéis de Belém, nebo si dáte pasteis de nata v některé z mnoha malých pekařství rozesetých po celém Lisabonu, jedno je jisté – tato sladká tečka za vaší návštěvou portugalské metropole vám bude ještě dlouho chutnat.

Noční život Bairro Alto

Bairro Alto, historická čtvrť Lisabonu s úzkými uličkami a starobylými domy, se s příchodem noci proměňuje v pulzující centrum nočního života. Po setmění se zdejší uličky zaplní lidmi, kteří míří do desítek barů, restaurací a klubů. Najdete zde vše od tradičních portugalských podniků s fado hudbou až po moderní kluby s elektronickou hudbou. Atmosféra je uvolněná a přátelská, lidé se baví na ulicích a popíjejí víno. Bairro Alto je ideálním místem pro ty, kteří chtějí zažít pravý lisabonský noční život. Doporučujeme si dát večeři v některé z tradičních restaurací a poté se vydat na průzkum zdejších barů. Nezapomeňte ochutnat typické portugalské nápoje jako Ginjinha nebo víno Vinho Verde. Bairro Alto je zážitkem, který si nesmíte nechat ujít při návštěvě Lisabonu.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: lisabon památky | památky v lisabonu