Okouzlující Vietnam: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Dovolená Ve Vietnamu

Exotická krása Vietnamu

Vietnam je země s dechberoucí přírodní krásou, od zelených rýžových polí po tyrkysové vody. Dovolená ve Vietnamu nabízí nezapomenutelné zážitky. Prozkoumejte rušné ulice Hanoje a užijte si lahodnou kuchyni. Navštivte zátoku Ha Long s úchvatnými vápencovými útesy. Relaxujte na plážích Nha Trang nebo se vydejte na jih do delty Mekongu. Dovolená ve Vietnamu je perfektní kombinací dobrodružství a odpočinku. Objevte starobylé chrámy, pagody a paláce. Vydejte se na túru do hor nebo si užijte plavbu po řece. Vietnam nabízí něco pro každého. Naplánujte si dovolenou ve Vietnamu a zažijte nezapomenutelnou cestu do srdce jihovýchodní Asie.

Kdy vyrazit za sluncem

Vietnam je úžasná země s rozmanitým klimatem, takže ideální doba pro dovolenou ve Vietnamu závisí na tom, co od své cesty očekáváte a kterou oblast chcete navštívit. Obecně platí, že období od listopadu do dubna je považováno za hlavní sezónu pro jižní Vietnam, s teplým a suchým počasím, ideálním pro lenošení na pláži, koupání a vodní sporty. Sever Vietnamu si nejlépe užijete na jaře (březen až květen) nebo na podzim (září až listopad), kdy je počasí mírné a slunečné. Pro milovníky trekkingu a hor je ideální období od října do dubna, kdy je v severních horských oblastech sucho a teploty jsou příjemné. Naopak období dešťů, které trvá od května do října, s sebou přináší vysokou vlhkost a časté, i když obvykle krátké, přeháňky. To ale neznamená, že byste se Vietnamu v tomto období měli vyhýbat. Deště často přicházejí odpoledne nebo večer a krajina je svěží a zelená. Navíc ceny ubytování a letenek bývají v tomto období nižší.

Víza a vstupní formality

Pro občany České republiky platí pro turistické pobyty ve Vietnamu do 30 dnů bezvízový styk. Je však nutné mít s sebou cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu a zpáteční letenku. Po příletu obdržíte do pasu razítko s povolenou délkou pobytu. Pokud plánujete ve Vietnamu pobývat déle než 30 dnů, nebo cestovat opakovaně, je nutné si předem vyřídit vízum. Vízum si můžete vyřídit na zastupitelském úřadě Vietnamu v Praze nebo online formou e-víza. Pro vyřízení víza budete potřebovat platný cestovní pas, vyplněnou žádost, fotografii a poplatek. Doporučujeme si vízum vyřídit s dostatečným předstihem, abyste předešli komplikacím. Mějte na paměti, že podmínky pro vstup a pobyt se mohou měnit, proto je vždy vhodné se informovat o aktuální situaci na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky nebo vietnamské ambasády.

Letenky a doprava

Cesta do Vietnamu je pro Čechy spojena s dlouhým letem, obvykle s jedním přestupem. Přímé lety z Prahy do Vietnamu momentálně nelétají. Nejčastějšími přestupními body jsou Dubaj, Dauhá, Istanbul, Paříž nebo Moskva. Doba letu se pohybuje okolo 12-15 hodin, záleží na délce přestupu. Letenky se cenově liší v závislosti na sezóně a také na tom, s jakým předstihem si je kupujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte s několikaměsíčním předstihem, a to mimo hlavní sezónu, která trvá od listopadu do dubna.

Po Vietnamu se pak nejlépe přesouváte letecky, a to především na delší vzdálenosti. Vnitrostátní letecké společnosti jako Vietnam Airlines, Vietjet Air nebo Bamboo Airways nabízejí poměrně hustou síť linek za přijatelné ceny. Pokud se ale chcete podívat do menších měst nebo si užít krásy vietnamské krajiny, doporučujeme cestování autobusem. Autobusová doprava je ve Vietnamu velmi rozvinutá a cenově dostupná. Existuje mnoho autobusových společností, které provozují linky mezi všemi většími městy i turistickými destinacemi. Pro kratší vzdálenosti a poznávání lokálního života se nabízí také pronájem skútru. Je to levný a flexibilní způsob dopravy, ale je potřeba počítat s chaotickým provozem, obzvlášť ve velkých městech.

Ubytování pro každý vkus

Vietnam nabízí širokou škálu ubytování, které uspokojí všechny chutě a rozpočty. Ať už hledáte luxusní resort, útulný homestay u místních, nebo cenově dostupný hostel, Vietnam má co nabídnout.

Milovníci luxusu si užijí pobyt v pětihvězdičkových resortech, které se nacházejí na malebných plážích, jako je Nha Trang, Da Nang nebo Phu Quoc. Tyto resorty nabízejí špičkové služby, včetně soukromých pláží, bazénů, lázní a restaurací světové úrovně.

Pro ty, kteří chtějí poznat pravou vietnamskou kulturu a životní styl, je ideální volbou homestay. Ubytujete se v domě místní rodiny a zažijete jejich každodenní život, jídlo a zvyky. Homestay je skvělý způsob, jak se seznámit s místními lidmi a poznat Vietnam z jiné perspektivy.

Cestovatelé s omezeným rozpočtem ocení širokou nabídku hostelů, penzionů a levných hotelů. Tyto možnosti ubytování jsou k dispozici ve všech větších městech a turistických destinacích. Nabízejí základní vybavení za dostupné ceny.

Bez ohledu na to, jaký typ ubytování si vyberete, Vietnam vás okouzlí svou krásou, pohostinností a nezapomenutelnými zážitky.

Pláže a ostrovy

Vietnam se pyšní dechberoucími plážemi, které se táhnou podél jeho dlouhého pobřeží. Jemný bílý písek, tyrkysové moře a palmy kymácející se ve větru vytvářejí dokonalou kulisu pro odpočinkovou dovolenou. Mezi nejoblíbenější pláže patří Nha Trang s rušným nočním životem, Mui Ne vyhledávaná surfaři a Phu Quoc s luxusními resorty. Kromě pevninských pláží Vietnam nabízí i nespočet ostrovů, které lákají na panenskou přírodu a klidnou atmosféru. Ostrov Phu Quoc je největším vietnamským ostrovem a pyšní se nedotčenými plážemi, hustými tropickými lesy a vodopády. Dalším oblíbeným ostrovem je Cat Ba v zátoce Ha Long, která je proslulá svými vápencovými skalami vystupujícími z moře. Pro milovníky potápění a šnorchlování je ideální ostrov Con Dao s bohatým podmořským životem a korálovými útesy. Ať už hledáte rušnou atmosféru nebo klidný odpočinek, vietnamské pláže a ostrovy vám nabídnou nezapomenutelný zážitek.

Chrámy a památky

Vietnam je země s bohatou historií a kulturou, což se odráží v nespočtu chrámů a památek rozesetých po celé zemi. Od starobylých pagod po majestátní císařské hrobky, Vietnam nabízí fascinující pohled do své minulosti.

V Hanoji, rušném hlavním městě, se nachází Chrám literatury, konfuciánská svatyně zasvěcená vzdělání. Nedaleko se tyčí Chrám Ngoc Son na jezeře Hoan Kiem, oáza klidu uprostřed ruchu velkoměsta.

Hue, bývalé císařské město, se pyšní Zakázaným městem, komplexem paláců a chrámů, které sloužily císařské rodině. Hrobky císařů dynastie Nguyen, rozeseté v malebné krajině, uchvacují svou architekturou a duchovní atmosférou.

Hoi An, okouzlující staré obchodní město, je zapsáno na seznamu UNESCO a láká svými zachovalými domy, pagodami a japonským mostem.

My Son, komplex hinduistických chrámů z období Čampa, je důkazem bohaté historie Vietnamu.

Delta Mekongu, úrodná oblast na jihu Vietnamu, je protkána sítí kanálů a rýžových polí. Zdejší plovoucí trhy a pagody nabízejí jedinečný pohled na život v této oblasti.

Ať už se vydáte kamkoli ve Vietnamu, narazíte na fascinující chrámy a památky, které vám přiblíží bohatou historii a kulturu této země.

Vietnamská kuchyně

Dovolená ve Vietnamu není kompletní bez ochutnání lahodných pokrmů, které tato země nabízí. Vietnamská kuchyně je proslulá svou svěžestí, pestrostí a harmonií chutí. Typické pro ni je používání čerstvých bylinek, jako je koriandr, máta a bazalka, a také exotického koření, které dodává jídlům nezaměnitelnou chuť. Mezi nejoblíbenější vietnamské speciality patří bezesporu Pho, vydatná polévka s hovězím masem nebo kuřecím masem, rýžovými nudlemi a spoustou bylinek. Dalším favoritem je Bun Cha, grilované vepřové maso s rýžovými nudlemi, zeleninou a lahodnou omáčkou. Neměli byste vynechat ani Goi Cuon, čerstvé letní závitky plněné krevetami, zeleninou a bylinkami, nebo Banh Mi, křupavou bagetu s různými náplněmi, jako je vepřové maso, zelenina a pikantní omáčka.

Dovolená ve Vietnamu je tak i kulinářským zážitkem. Ať už se rozhodnete pro pouliční jídlo nebo navštívíte luxusní restauraci, vietnamská kuchyně vás zaručeně okouzlí.

Treking a příroda

Vietnam není jen o rušných městech a nádherných plážích. Ukrývá v sobě také dechberoucí přírodní scenérie, které čekají na prozkoumání. Pro milovníky trekingu a aktivní dovolené je Vietnam hotovým rájem.

Severní Vietnam je proslulý svými rýžovými terasami, které se táhnou do nekonečna a vytváří tak pohádkovou kulisu. Oblast Sapa je proslulá svými trekingovými stezkami, které vás provedou mezi terasami, vesničkami etnických menšin a nabídnou vám úchvatné výhledy na horské štíty. Můžete se vydat na jednodenní výlet s průvodcem nebo si troufnout na náročnější vícedenní trek s noclehem u místních obyvatel.

Pro ty, kteří hledají opravdovou výzvu, je tu Fansipan, nejvyšší hora Indočíny. Výstup na vrchol je náročný, ale odměna v podobě panoramatického výhledu na okolní krajinu je k nezaplacení.

Jižní Vietnam zase láká na národní parky s bujnou vegetací a vodopády. Národní park Cat Tien je domovem rozmanité fauny a flóry a nabízí možnost trekingu džunglí, pozorování ptáků a nočních procházek. Delta Mekongu je zase ideálním místem pro cyklovýlety a plavby lodí mezi rýžovými poli a plovoucími trhy.

Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte na pevnou obuv, dostatek vody a repelent proti komárům. Treking ve Vietnamu je nezapomenutelným zážitkem, který vám odhalí skryté krásy této fascinující země.

Bezpečnost a zdraví

Při plánování dovolené ve Vietnamu je důležité myslet na bezpečnost a zdraví. Vietnam je obecně bezpečná země s nízkou kriminalitou, ale opatrnosti není nikdy nazbyt. Doporučuje se hlídat si své osobní věci, a to zejména ve velkých městech a turistických oblastech. Vždy mějte u sebe kopii pasu a důležitých dokumentů.

Co se týče zdraví, je vhodné se poradit se svým lékařem o očkování a preventivních opatřeních. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a vzteklině. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění, které pokryje i případné lékařské výlohy.

Ve Vietnamu je běžné jíst pouliční jídlo, ale dbejte na hygienu. Vybírejte si stánky, které jsou čisté a kde se jídlo připravuje čerstvě před vámi. Pijte pouze balenou vodu a vyhýbejte se ledu v nápojích, pokud si nejste jisti jeho původem.

Při pobytu na slunci používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a pokrývku hlavy. Nezapomeňte na dostatečnou hydrataci, pijte dostatek tekutin, zejména vody.

V případě zdravotních problémů vyhledejte lékařskou pomoc. Větší města mají mezinárodní nemocnice s anglicky mluvícím personálem.

Tipy pro cestovatele

Vietnam je země kontrastů, kde se setkává rušné město s klidnou přírodou. Abyste si dovolenou užili naplno, je dobré se na ni připravit. Nezapomeňte na vízum, pokud plánujete pobyt delší než 15 dní. Měnu si směňte až ve Vietnamu, a to za výhodnější kurz. Smlouvání je zde běžnou praxí, a to nejen na trzích, ale i v obchodech. Nebojte se usmlouvat cenu suvenýrů i služeb. Doprava ve Vietnamu je dobrodružná. Prozkoumejte rušná města na motorce, ale dávejte pozor na provoz. Mezi městy se pohodlně přepravíte autobusem nebo vlakem. Vietnam nabízí pestrou paletu chutí. Ochutnejte tradiční polévku Pho, svěží letní závitky nebo lahodné mořské plody. Pozor na vodu z kohoutku, pijte pouze balenou vodu. Nezapomeňte na repelent proti komárům, obzvláště v období dešťů. Při návštěvě chrámů a svatyní se slušně oblečte, zakryjte si ramena a kolena. Vietnamci jsou velmi přátelští a pohostinní. Naučte se pár základních frází v jejich jazyce a určitě si získáte jejich sympatie.

Náklady na dovolenou

Náklady na dovolenou ve Vietnamu se odvíjí od mnoha faktorů, jako je délka pobytu, typ ubytování, stravování a aktivity. Obecně platí, že Vietnam je cenově dostupnou destinací, a to i pro cestovatele s nižším rozpočtem. Letenka z Prahy do Vietnamu se pohybuje od 15 000 Kč do 25 000 Kč za zpáteční letenenku v ekonomické třídě. Ubytování ve Vietnamu je možné najít v široké škále cenových relací. Levné ubytovny a hostely nabízejí nocleh již od 200 Kč za noc, zatímco luxusní hotely si účtují i několik tisíc korun za noc. Stravování ve Vietnamu je velmi levné a chutné. Za jídlo v pouličních stáncích zaplatíte v přepočtu jen pár desítek korun, v restauracích pak ceny začínají na 100 Kč za hlavní jídlo. Doprava po Vietnamu je také velmi dostupná. Jízda autobusem na delší vzdálenosti vyjde na pár stovek korun, pronájem skútru pak na 150 Kč za den. Vstupy do památek a atrakcí se pohybují v řádu desítek korun. Celkově lze říci, že dovolená ve Vietnamu může být velmi levná, pokud se budete držet při zemi s výdaji. S rozpočtem 1 000 Kč na den se ve Vietnamu bez problémů najíte, ubytujete a užijete si i nějaké ty aktivity. Pokud si chcete dopřát více luxusu, počítejte s denním rozpočtem okolo 2 000 Kč a více.

Nezapomenutelný Vietnam

Vietnam, země kontrastů a nezapomenutelných zážitků, láká turisty z celého světa. Od rušných měst s koloniální architekturou po klidné pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou, Vietnam nabízí něco pro každého. Prozkoumejte starobylé chrámy a pagody v Hue, bývalém císařském hlavním městě, nebo se vydejte na plavbu po malebné zátoce Ha Long s tisíci vápencových ostrůvků. Milovníci přírody ocení treky džunglí v národním parku Phong Nha-Ke Bang s největšími jeskyněmi na světě. Gastronomie je nedílnou součástí vietnamské kultury. Ochutnejte Pho, tradiční nudlovou polévku, nebo Bun Cha, grilované vepřové maso s rýžovými nudlemi. Nezapomeňte ani na lahodnou vietnamskou kávu, která vás nabije energií na celý den. Dovolená ve Vietnamu je zážitkem na celý život. Bohatá historie, úchvatná příroda, lahodná kuchyně a pohostinní lidé zaručí, že se budete chtít do této fascinující země znovu vrátit.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: dovolená ve vietnamu