3 června, 2023
Pražský hrad tyčící se nad řekou Vltavou.

Pražský hrad patří mezi nejvýznamnější české hrady

Středověký hrad Karlštejn se řadí rozhodně mezi dominantní hrady České republiky. Pokud se však zamyslíte nad tím, jaký hradní komplex je největší a pochopitelně i nejvýznamnější, měl by Vás napadnout pouze jediný hrad. A tím je Pražský hrad, jemuž se budeme věnovat více.

  • Stojí na skalnatém ostrohu nad Vltavou.
  • Nachází se v centru Prahy.
  • Historické sídlo knížat a králů.

Základní informace o pražském hradu

Pražský hrad je doslova obřím hradním komplexem. Dokonce je jedním z největších na světě. Jeho rozměry jsou 570 x 128 metrů. Celková rozloha hradu a jeho přilehlých částí je 7,28 hektarů. O hradě jako takovém Vám něco více přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Výstavba9. století
SlohRománský, gotický, renesanční a barokní
Nadmořská výška250 metrů
SymbolMěsta a české státnosti
Informace, které je třeba vědět o pražském hradě.

České knížectví, později království byly hlavními strůjci hradu. Později i Československý stát. Za dlouhá léta jej obývali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci, Habsburkové a Habsburko-Lotrinští.

Pražský hrad a jeho objekty

Velká rozloha hradu samozřejmě napovídá, že na takové ploše toho bude hodně k vidění. Dokazují to čtyři nádvoří. Z náboženských staveb je nejslavnější Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V ní se mimochodem nachází Hrobka českých králů. Kromě ní je k vidění Kostel Všech svatých, Kaple sv. Kříže, Kaple Nejsvětější Trojice v Ústavu šlechtičen a Bazilika sv. Jiří.

Pražský hrad, to je i několik dominantních paláců. Od Starého královského paláce, přes Lobkovický palác, až po Nový královský palác a Letohrádek královny Anny. Hradní komplex se pyšní i honosnými sály. Jsou to Vladislavský sál, Sloupová síň, Rudolfova galerie a Španělský sál. Zde se mimo jiné konají významné události související s Českou republikou.

Pražský hrad toho nabízí více než dost

Náš největší český hrad je zkrátka studnicí historie a překrásných míst. V jejich výčtu pochopitelně můžeme pokračovat. Jsou to nejrůznější věže, sochy a sousoší, studny a kašny nebo zahrady. K významným objektům patří také Prašný most, jízdárna Pražského hradu, Míčovna, Zlatá ulička, Kapitulní děkanství a Staré probošství.