Řecké památky: Cesta časem a krásou
Starověká Akropole v Aténách
Dominantou Athén a symbolem starověkého Řecka je bezesporu Akropole. Tato pevnost tyčící se na vápencovém pahorku nad městem ukrývá pozůstatky staveb z období antiky, z nichž nejznámější je Parthenón. Chrám zasvěcený bohyni Athéně byl postaven v 5. století př. n. l. a dodnes ohromuje svou architekturou a sochařskou výzdobou. Kromě Parthenónu se na Akropoli nachází i Erechtheion s proslulými karyatidy, chrám bohyně Niké a Propylaje, monumentální vstupní brána. Procházka po tomto místě je jako cesta časem, která vám umožní nahlédnout do slávy a majestátnosti starověké Athény. Akropole je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám světa.
Delfy: Pupek světa
Delfy, starověké řecké město zasvěcené bohu Apollónovi, byly považovány za "pupek světa". Podle legendy Zeus vypustil dva orly z opačných konců světa a ti se setkali právě v Delfách, čímž určili střed země. V srdci Delf se nacházela Apollónova svatyně s věštírnou, kam se sjížděli poutníci z celého Řecka i dalších koutů světa, aby se ptali na rady a předpovědi budoucnosti. Věštba Pýthie, kněžky Apollóna, měla značný vliv na politické i osobní životy Řeků. Delfy tak představovaly nejen náboženské centrum, ale i důležité místo pro diplomacii a kulturní výměnu.
Tajemství Olympie
Olympie, starobylé řecké město a kolébka olympijských her, skrývá nejedno tajemství. Ruiny chrámů a sportovišť vypovídají o slávě a duchu dávných dob, ale i o záhadách, které dodnes fascinují historiky i laiky. Jaká byla skutečná podoba Diova sochy, jednoho ze sedmi divů světa? Jak dokázali staří Řekové vybudovat tak monumentální stavby s tehdejšími technologiemi? A jaký byl skutečný význam a symbolika olympijských her pro tehdejší společnost? Odpovědi na tyto otázky leží pohřbeny pod nánosy času a prachu, čekajíc na své odhalení.
Římská minulost v Efezu
Efez, dnes fascinující archeologická lokalita v Turecku, vzkvétal i pod nadvládou Římanů. Od roku 129 př. n. l. se stal součástí římské provincie Asie a zažil nebývalý rozkvět. Římané Efez povýšili na hlavní město provincie a město se stalo významným centrem obchodu a kultury. Dokladem římské prosperity jsou monumentální stavby, které dodnes uchvacují návštěvníky. Dominantou je Celsova knihovna, skvost římské architektury, dále impozantní divadlo s kapacitou 25 000 diváků, Hadriánův chrám a římské lázně. Římané v Efezu zanechali nesmazatelnou stopu a pozvedli ho na úroveň jednoho z nejvýznamnějších měst starověkého světa.
Kláštery Meteora
Vysoko na vrcholcích mohutných skalních útvarů v řecké Thesálii se nachází komplex klášterů Meteora. Tyto kláštery, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, jsou důkazem neuvěřitelné lidské víry a architektonického mistrovství. První poustevníci se na tyto nepřístupné skály začali šplhat již v 9. století, hledajíc samotu a duchovní klid. V 14. století zde svatý Athanasios založil první klášter, Velkou Meteoru, a zahájil tak tradici mnišského života v této oblasti. Původně se do klášterů dalo dostat pouze po vratkých žebřících nebo vynesením v síti. Dnes už k nim vedou schody vytesané do skály, ale i tak návštěva klášterů Meteora zůstává nezapomenutelným zážitkem.
Pláže ostrova Santorini
Santorini, klenot Egejského moře, je proslulý nejen svými bělostnými domky a kostely s modrými kopulemi, ale také svými jedinečnými plážemi. Na rozdíl od mnoha jiných řeckých ostrovů se Santorini pyšní plážemi s barevným pískem. Červená pláž poblíž Akrotiri je toho důkazem – sopečné horniny jí dodávají nezapomenutelný ráz. Pro milovníky černé barvy je tu pak pláž Perissa s černým sopečným pískem a křišťálově čistou vodou. Pokud toužíte po relaxaci a klidu, vydejte se na pláž Vlychada, která je obklopena bílými útesy. Pláže na Santorini nabízejí nezapomenutelné scenérie a zážitky, které jinde nenajdete.
Kréta: Mínojská civilizace
Kréta, třetí největší řecký ostrov, je kolébkou mínojské civilizace, nejstarší známé civilizace v Evropě. Tato fascinující kultura vzkvétala od 3. tisíciletí př. n. l. a zanechala po sobě úchvatné paláce, sofistikované umění a záhadné písmo Linear B. Mínojci byli zruční mořeplavci a obchodníci, jejichž vliv sahal daleko za hranice Kréty. Jejich paláce, jako Knossos a Faistos, udivují svou architekturou a freskami, které zobrazují každodenní život, náboženské obřady a zábavu. Zánik mínojské civilizace je stále zahalen tajemstvím, ačkoliv se spekuluje o erupci sopky Théra (Santorini) a následné tsunami. Navzdory tomu odkaz Mínojců žije dál a Kréta zůstává fascinujícím místem plným historie a kultury.
Chutě řecké kuchyně
Řecká kuchyně je proslulá svou jednoduchostí, čerstvostí a výraznými chutěmi. Využívá hojnost olivového oleje, čerstvé zeleniny, bylinek jako oregano a tymián, a mořských plodů. Typická je pro ni chuť feta sýru, oliv, citronu a česneku. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří musaka, souvlaki, tzatziki a řecký salát. Řecká kuchyně je nejen chutná, ale také zdravá a je považována za jednu z nejzdravějších kuchyní světa.
Publikováno: 13. 06. 2024
Kategorie: cestování