Stanování se může oddávat naprosto každý tramp

Trampování nebo chcete-li stanování je jednou z nejpříjemnějších činností. Možnost strávit čas v přírodě a užívat si okolního klidu. To je jistě k nezaplacení. Pokud plánujete takovou dovolenou sami, s kamarády nebo s rodinou, budete potřebovat jednu důležitou věc. A tou je pochopitelně stan. Prozradíme Vám, jaké v tomto směru máte možnosti.

Stanování v praxi

Existuje přemíra nejrůznějších stanů. Pokud začneme těmi úplně základními, jsou to například dětské stany, které však použijete spíše pro hraní na zahradě. Dále to pak mohou být alternativy v podobě bivaků. Teprve až poté nastupují cyklostany a plnohodnotné stanové přístřešky. Ty jsou z pohledu konstrukce a velikosti řešeny jak pro expedice, běžné stanování, tak pro rodiny.

Podle čeho vybírat stan?

Každý asi viděl stany v podobě iglú, tunelové stany nebo klasická áčka. My se na stanování zaměříme ještě trochu hlouběji, abyste si byli schopni vybrat stan, který Vám bude ušit doslova na míru Vašim potřebám. Detailnější informace naleznete v níže prezentovaných otázkách a odpovědích.

Jaké jsou stany podle provedení pláště?

Základem všeho jsou jednoplášťové stany, které jsou tvořeny textilní nepromokavou vrstvou. Daleko propracovanější jsou dvouplášťové stany zhotovené z paropropustných materiálů. Označovány jsou jako tropiko.

Jaký vodní sloupec je vhodný?

Pokud jde o občasné kempování v přírodě, postačí Vám vodní sloupec 1 500 cm. Jestliže chcete s takovým stanem vyrážet na náročnější expedice, vodní sloupec by měl začínat na dvojnásobku a více.

Jaké jsou rozměry sbaleného stanu?

Záleží na tom, jakému modelu dáte přednost. Hloubka se však může pohybovat do 105 cm, šířka do 98 cm a výška do 89 cm.

Na jaké vlastnosti se zaměřit?

V rámci stanování Vám přijde vhod nepromokavost materiálu, UV ochrana a vodní sloupec podlážky.

Za jakých materiálů bývá zhotovena konstrukce stanu?

Setkat se můžete s odlišnými materiály. Jsou to Durawrap, dural, ocel, laminát, ale také sklolaminát. Možností je skutečně více než dost.

Publikováno: 08. 10. 2021

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: dural | konstrukce | konstrukce stanu | laminát | ocel | rodinný stan | sklolaminát | stan | stanování