Toskánsko dovolená u moře: Slunce, pláže a italská pohoda

Toskánsko Dovolená U Moře

Doprava do Toskánska

Toskánsko, perla Itálie, láká na nezapomenutelnou dovolenou u moře. Ať už se chystáte na romantický pobyt ve dvou, rodinnou dovolenou plnou zábavy nebo dobrodružnou cestu s přáteli, doprava do této malebné oblasti je snadná a dostupná.

Pro ty, kteří preferují rychlou a pohodlnou cestu, je ideální volbou letadlo. Přímé lety z Prahy do Pisy nebo Florencie trvají přibližně dvě hodiny. Z letiště se pak snadno dostanete do vybraného letoviska autem, vlakem nebo autobusem.

Pokud máte raději cestování po vlastní ose a chcete si užít krásy italské krajiny, zvolte cestu autem. Z Prahy do Toskánska je to zhruba 1000 km a cesta autem zabere přibližně 10-12 hodin jízdy, záleží na zvolené trase a hustotě provozu. Nezapomeňte na platbu dálničních poplatků v Rakousku a Itálii.

Pro dobrodružné povahy je tu možnost cestovat do Toskánska vlakem. Z Prahy se dostanete do Florencie s jedním přestupem, například ve Vídni. Cesta vlakem je sice delší, ale nabízí neopakovatelné kouzlo cestování a možnost poznat nová místa.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost dopravy, dovolená u moře v Toskánsku bude nezapomenutelným zážitkem.

Autem po Toskánsku

Toskánsko není jen o renesanci a vínech Chianti. Jeho pobřeží, omývané Tyrhénským mořem, nabízí desítky kilometrů pláží, malebných zátok a blankytné vody. A právě auto vám dává svobodu prozkoumat všechny tyto poklady vlastním tempem. Naplánujte si trasu vedoucí podél pobřeží a objevujte skryté pláže, kam se jinak nedostanete. Zastavte se v rybářských vesničkách, vychutnejte si čerstvé mořské plody s výhledem na moře a nasajte tu pravou italskou atmosféru.

Autem se snadno dostanete i do vnitrozemí, kde na vás čekají zvlněné kopce s vinicemi, olivovými háji a malebnými vesničkami. Prožijte den ochutnáváním vín, navštivte farmu s výrobou olivového oleje nebo se jen tak projděte úzkými uličkami a nasávejte atmosféru. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, auto vám poskytne svobodu a flexibilitu užít si dovolenou v Toskánsku naplno. Nezapomeňte si ale zjistit informace o parkování, zvláště ve městech a turisticky oblíbených lokalitách.

Veřejná doprava

Plánujete dovolenou u moře v Toskánsku a přemýšlíte, jak se nejlépe dopravovat? Veřejná doprava je skvělou volbou! Toskánsko má rozvinutou síť autobusových a vlakových spojů, které vás zavedou do malebných přímořských městeček i do rušných letovisek. Autobusy jsou ideální pro kratší vzdálenosti a cestování po pobřeží. Spojují všechna významná města a vesnice a nabízejí flexibilitu a časté spoje, obzvláště v letní sezóně. Vlaky jsou zase pohodlnou a rychlou volbou pro delší cesty, například z Florencie do Livorna nebo Pisy, odkud se snadno dostanete do přímořských letovisek.

toskánsko dovolená u moře

Nezapomeňte si pořídit jízdenky s dostatečným předstihem, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně. Jízdenky lze zakoupit online, na nádražích, v trafikách nebo přímo u řidiče autobusu. Toskánsko je proslulé svou krásnou přírodou a historickými památkami. Využijte proto veřejnou dopravu a užijte si bezstarostnou dovolenou u moře bez stresu z řízení a parkování.

Toskánské ostrovy

Toskánsko není jen o zvlněných kopcích a vinicích, ale skrývá i nádherné pobřeží a ostrovy. Pro dovolenou u moře v Toskánsku jsou toskánské ostrovy jako stvořené. Souostroví zahrnuje sedm hlavních ostrovů: Elba, Giglio, Capraia, Montecristo, Pianosa, Giannutri a Gorgona. Každý z nich nabízí unikátní atmosféru a lákadla. Elba, největší z nich, je proslulá svými plážemi s jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Milovníci historie ocení stopy po Napoleonovi, který zde strávil období svého vyhnanství. Giglio, druhý největší ostrov, okouzlí malebnými přístavy a strmými útesy spadajícími do moře. Capraia si zamilují turisté vyhledávající klid a panenskou přírodu. Montecristo, opředený legendami o pirátech a ukrytých pokladech, je dnes přírodní rezervací s omezeným přístupem. Ať už toužíte po odpočinku na pláži, šnorchlování, potápění, turistice nebo poznávání historických památek, toskánské ostrovy vám nabídnou nezapomenutelnou dovolenou u moře.

Tipy na výlety

Toskánsko není jen o renesanci a lahodné kuchyni, ale také o nádherném pobřeží. Ať už toužíte po lenošení na pláži, koupání v křišťálově čisté vodě nebo objevování malebných přímořských městeček, dovolená u moře v Toskánsku vás nezklame.

Vydejte se na výlet do půvabného Piombina s jeho historickým centrem a krásnými plážemi. Prozkoumejte romantické uličky Porto Ercole a užijte si dechberoucí výhledy na Tyrhénské moře. Navštivte Castiglione della Pescaia, perla toskánského pobřeží, s impozantní pevností a písečnými plážemi. Za návštěvu stojí i malebné městečko Orbetello, které leží na úzkém pruhu země mezi Tyrhénským mořem a lagunou Orbetello. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít Parco Naturale della Maremma, kde se můžete kochat nedotčenou přírodou, pozorovat ptáky a užít si procházky po stezkách s výhledy na moře. A pokud toužíte po klidu a relaxaci, vydejte se na ostrov Elba, největší z toskánských ostrovů, s nádhernými plážemi, křišťálově čistou vodou a spoustou možností pro vodní sporty.

toskánsko dovolená u moře

Toskánské slunce hladí pokožku, mořský vánek šeptá příběhy dávných mořeplavců a chuť bruschetty s rajčaty exploduje na jazyku. To je dovolená u moře v Toskánsku.

Eliška Nováková

Florencie

Florencie, perla Toskánska, láká svou krásou a historií. I když Florencie sama o sobě neleží přímo u moře, je ideálním výchozím bodem pro vaši toskánskou dovolenou u moře. Po dni stráveném na pláži se můžete ponořit do kouzelných uliček Florencie a užít si její nezapomenutelnou atmosféru. Projděte se po Ponte Vecchio, obdivujte Michelangelův David v Galerii Akademie nebo si vychutnejte lahodnou italskou večeři na Piazza della Signoria. Z Florencie se snadno dostanete do malebných přímořských letovisek, jako je Viareggio, Forte dei Marmi nebo Castiglioncello. Využijte vlakové spojení nebo si pronajměte auto a objevujte krásy toskánského pobřeží. Dovolená u moře v Toskánsku s výletem do Florencie je ideální kombinací relaxace a poznávání.

Pisa a Lucca

Ať už trávíte svou toskánskou dovolenou u moře kdekoli, výlet do Pisy a Luccy je skvělým zpestřením. Obě města jsou snadno dostupná autem i vlakem a nabízejí perfektní kombinaci historie, kultury a lahodného jídla. Pisa, proslulá svou šikmou věží, vás uchvátí svou atmosférou. Projděte se po Piazza dei Miracoli, obdivujte katedrálu, baptisterium a samozřejmě se vyfoťte u věže. Nezapomeňte ochutnat místní specialitu, Cecina, tenký křupavý chléb. Lucca, obehnaná mohutnými renesančními hradbami, vás okouzlí svými malebnými uličkami a náměstími. Projděte se po hradbách s úchvatným výhledem na město, navštivte katedrálu San Martino s Voltovým hrobem a odpočiňte si v jedné z mnoha kaváren na náměstí Piazza dell'Anfiteatro. Ať už se rozhodnete pro jednodenní výlet nebo delší pobyt, Pisa a Lucca vám zaručeně zpříjemní vaši dovolenou u moře v Toskánsku.

Siena a San Gimignano

Ať už trávíte svou dovolenou u moře v Toskánsku kdekoli, výlet do Sieny a San Gimignana je něco, co si nesmíte nechat ujít. Obě města, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízejí fascinující pohled do středověké Itálie. Siena, proslulá svým slavným dostihem Palio, vás okouzlí svou architekturou z červených cihel, úzkými uličkami a malebným náměstím Piazza del Campo. Vystoupejte na vrchol věže Torre del Mangia, odkud se vám naskytne dechberoucí panoramatický výhled na město a okolní toskánskou krajinu. San Gimignano, přezdívané "Manhattan středověku", vás zase uchvátí svými zachovalými věžemi, které se tyčí nad kopci. Projděte se jeho hradbami, ochutnejte místní šafránové speciality a užijte si atmosféru tohoto jedinečného města. Cesta autem z pobřeží Toskánska vám zabere přibližně hodinu a půl, ale věřte, že ten zážitek za to stojí.

toskánsko dovolená u moře

Vinařská oblast Chianti

Ať už plánujete dovolenou u moře v Toskánsku nebo toužíte po toskánské dovolené s výhledy na moře, oblast Chianti by neměla uniknout vaší pozornosti. Jen kousek od pobřeží se rozkládají zvlněné kopce pokryté vinicemi, které daly světu slavné víno Chianti.

Srovnání dovolených u moře v Toskánsku
Vlastnost Viareggio Livorno
Průměrná cena za noc v hotelu (Kč) 2 500 2 200
Délka pláže (km) 10 15
Teplota moře v srpnu (°C) 25 24

Ochutnávka vín přímo ve vinicích s výhledem na toskánskou krajinu je nezapomenutelným zážitkem. Mnoho vinařství nabízí prohlídky sklepů s degustacemi a možností nákupu vína. Doporučujeme ochutnat i místní speciality jako olivový olej, sýry a prosciutto, které se s vínem Chianti skvěle doplňují.

Kromě vína oblast Chianti okouzlí i malebnými vesničkami s historickými památkami. Navštivte například San Gimignano s jeho středověkými věžemi, Sienu s náměstím Piazza del Campo nebo Florencii, která je od Chianti vzdálena jen krátkou jízdu autem.

Termální lázně

Toskánsko není jen o azurovém moři a písečných plážích. Tato oblast Itálie je proslulá i svými termálními lázněmi, které nabízejí jedinečnou možnost relaxace a regenerace po dni stráveném sluněním a koupáním. Představte si, jak se po dni stráveném na pláži ponoříte do horkých pramenů bohatých na minerály, obklopeni toskánskou krajinou.

Termální lázně v Toskánsku mají dlouhou historii sahající až do dob Etrusků a Římanů, kteří si byli vědomi jejich léčivých účinků. Dnes si můžete vybrat z široké škály lázní, od luxusních resortů s kompletní nabídkou wellness procedur až po menší, komornější lázně. Mezi nejznámější patří například Saturnia s kaskádovitými bazény s termální vodou, Bagno Vignoni s termálním pramenem uprostřed středověkého náměstí, nebo Montecatini Terme, které proslulo svými léčivými vodami.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, návštěva termálních lázní bude nezapomenutelným zážitkem, který dokonale doplní vaši dovolenou u moře v Toskánsku.

toskánsko dovolená u moře

Cykloturistika v Toskánsku

Toskánsko není jen o renesanci a lahodném víně, ale také o úchvatné přírodě, která přímo vybízí k prozkoumání na kole. Ať už preferujete pohodové výlety po rovině, nebo adrenalinové sjezdy, Toskánsko má co nabídnout. Pro cyklisty, kteří si chtějí užít moře i krásy vnitrozemí, je ideální spojit dovolenou u moře v Toskánsku s cyklovýlety. Po ránu se můžete osvěžit v azurových vodách Tyrhénského moře a odpoledne vyrazit na kole do malebných toskánských vesniček s vinicemi a olivovými háji. Oblíbenou trasou je například cyklostezka podél pobřeží Etruské riviéry, která nabízí nádherné výhledy na moře i okolní kopce. Pro náročnější cyklisty je výzvou zdolání některého z toskánských kopců, odkud se otevírají dechberoucí panoramatické výhledy.

Pěší turistika

Toskánsko není jen o plážích a moři, ale nabízí i překrásnou přírodu ve vnitrozemí. Pěší turistika je skvělý způsob, jak poznat skryté krásy Toskánska a užít si aktivní dovolenou. Projděte se vinicemi oblasti Chianti, obdivujte malebné vesničky na vrcholcích kopců nebo se vydejte na náročnější túru v Apuánských Alpách. Pro méně náročné vycházky jsou ideální oblasti Val d'Orcia s ikonickými toskánskými scenériemi nebo oblast Maremma s výhledy na moře. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, dostatek vody a mapu. Místní turistické informační kanceláře vám rády poskytnou tipy na trasy vhodné pro vaši kondici a zájmy.

Kempování u moře

Toskánsko není jen o zvlněných kopcích a vinicích, ale také o nádherném pobřeží, které láká k nezapomenutelné dovolené u moře. A co může být lepšího, než spojit pobyt u moře s dobrodružstvím kempování? Kempování u moře v Toskánsku nabízí jedinečnou možnost probudit se s výhledem na azurové moře a usínat za zvuku šumění vln. Oblast se pyšní širokou škálou kempů, od menších a komornějších až po rozlehlé komplexy s bazény a animačními programy.

Ať už preferujete stanování na pláži, karavaning nebo ubytování v mobilheimu, v Toskánsku si přijdete na své. Mnoho kempů se nachází v bezprostřední blízkosti pláží s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Aktivní jedinci ocení možnosti vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing nebo potápění. A po dni stráveném u moře si můžete vychutnat lahodnou večeři v některé z místních restaurací a ochutnat tak speciality toskánské kuchyně. Dovolená u moře v Toskánsku v kombinaci s kempováním je zárukou nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Toskánsko s dětmi

Toskánsko, perla Itálie, není jen rájem pro milovníky umění, vína a gastronomie, ale nabízí také nezapomenutelnou dovolenou u moře pro rodiny s dětmi. Písečné pláže s pozvolným vstupem do moře jsou ideální pro bezstarostné dovádění těch nejmenších. Zatímco se děti budou věnovat stavění hradů z písku, rodiče si mohou užívat slunce a šumění moře. Pro aktivnější rodiny je tu možnost šnorchlování, jízdy na kajaku nebo paddleboardu. Toskánské pobřeží je lemováno malebnými městečky, která lákají k procházkám a ochutnávce místních specialit. Děti jistě nadchne návštěva pizzerie s pravou italskou pizzou nebo zmrzlinárny s nepřeberným výběrem lahodných příchutí. Dovolená v Toskánsku u moře je skvělou volbou pro rodiny, které hledají kombinaci odpočinku, zábavy a poznávání.

toskánsko dovolená u moře

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: toskánsko dovolená u moře | dovolená u moře v toskánsku