Turecko Antalya dovolená: Užijte si slunce a moře!

Turecko Antalya Dovolená

Kdy do Antalye

Antalya láká sluncem prakticky po celý rok. Hlavní sezóna tu ale začíná v květnu a končí v říjnu, kdy se teploty šplhají nad příjemných 25 °C a moře má až 28 °C. Pokud toužíte po koupání a opalování, je to ideální doba. Pro poznávání památek a výletů do okolí je zase vhodnější jaro a podzim. Teploty se pohybují okolo 20 °C a vy se tak vyhnete davům turistů. V zimě je Antalya spíše klidnější, ale i tak tu můžete prožít příjemnou dovolenou. Teploty se pohybují okolo 15 °C a občas zaprší.

Počasí v Antalyi

Antalya se pyšní typickým středomořským klimatem s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. Průměrná teplota vzduchu v létě (červen-srpen) se pohybuje mezi 30-35 °C, voda v moři dosahuje příjemných 25-28 °C. Ideální podmínky pro lenošení na pláži a koupání! Zimy (prosinec-únor) jsou mírné s průměrnou teplotou 10-15 °C a občasnými srážkami. I v tomto období je Antalya příjemnou destinací pro ty, kteří dávají přednost procházkám a poznávání památek před opalováním. Nejteplejším měsícem je červenec, nejchladnějším pak leden. Pokud plánujete dovolenou v Antalyi, počítejte s tím, že nejvíce srážek spadne v zimních měsících, naopak nejméně pak v letních.

Pláže Antalye

Antalya je proslulá svými nádhernými plážemi, které lákají turisty z celého světa. Město se může pochlubit více než 100 kilometry pobřeží omývaného tyrkysovými vodami Středozemního moře. Mezi nejoblíbenější pláže patří Konyaalti s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Lara Beach je známá svými luxusními resorty a živou atmosférou. Pro milovníky klidu a přírody je ideální pláž Belek, obklopená borovicovými lesy. Na plážích Antalye si přijdou na své milovníci vodních sportů, opalování i relaxace.

Památky Antalye

Antalya, perla turecké riviéry, se pyšní nejen nádhernými plážemi, ale i bohatou historií a fascinujícími památkami. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu Hadriánova brána, impozantní římský vítězný oblouk z 2. století, který vítal císaře Hadriána při jeho návštěvě města. Kousek od brány se nachází malebný přístav Kaleiçi s úzkými uličkami lemovanými obchůdky se suvenýry a restauracemi s tradiční tureckou kuchyní. Za návštěvu stojí také Yivli Minare, symbol Antalye, štíhlý minaret z 13. století s osmibokým dříkem. Milovníci historie by si neměli nechat ujít archeologické muzeum v Antalyi, které ukrývá cenné artefakty z římské, byzantské a osmanské éry.

Aktivity v Antalyi

Antalya, perla Turecké riviéry, nabízí mnohem více než jen nádherné pláže a luxusní resorty. Milovníci historie se mohou ponořit do minulosti v úchvatném historickém centru Kaleiçi s Hadriánovou bránou a Yivli Minare. Pro aktivní dovolenou si nenechte ujít výlet k fascinujícím Düdenským vodopádům, kde se řeka vlévá do moře. Rodiny s dětmi si užijí den plný zábavy v aquaparku Aqualand Antalya. Chcete zažít něco opravdu netradičního? Vydejte se na túru do pohoří Taurus s dechberoucími výhledy. Večer si vychutnejte lahodnou večeři v některé z mnoha restaurací a nasajte tu pravou atmosféru Turecka.

Jídlo a pití

Češi si potrpí na dobré jídlo a pití a jejich kuchyně je toho důkazem. Mezi tradiční pokrmy patří svíčková na smetaně s knedlíkem, vepřo knedlo zelo a guláš. Oblíbené jsou také polévky, jako hovězí vývar s játrovými knedlíčky nebo česnečka.

K pití se často volí pivo, Česká republika je jeho velmocí. Typické je plzeňské pivo, ale narazíte i na širokou škálu dalších druhů. Kromě piva Češi rádi pijí víno, zejména z Moravy, a také různé druhy lihovin, jako slivovici nebo becherovku.

Tipy na ubytování

Praha nabízí nepřeberné možnosti ubytování pro každý rozpočet. Pokud toužíte po luxusu, zvolte jeden z pětihvězdičkových hotelů v centru města, jako je Mandarin Oriental Prague nebo Four Seasons Hotel Prague. Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou tu útulné hostely v historických budovách, například Hostel One Prague nebo Sir Toby's Hostel. Alternativou mohou být i moderní apartmány, které nabízejí Airbnb a Booking.com. Při výběru ubytování zvažte lokalitu, dopravní dostupnost a samozřejmě cenu. Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Ceny v Antalyi

Antalya nabízí širokou škálu cenových relací, takže si tu na své přijdou jak cestovatelé s nízkým, tak i s vysokým rozpočtem. Obecně lze říci, že Antalya je levnější než mnoho jiných evropských turistických destinací. Ubytování se pohybuje od dostupných hostelů a penzionů až po luxusní pětihvězdičkové resorty. Jídlo je v Antalyi poměrně levné, a to i v restauracích. Místní speciality jako kebab, pide a lahmacun se dají sehnat za pár korun. Doprava po městě je také cenově dostupná, ať už se jedná o autobusy, dolmuše nebo taxi. Vstupy do muzeí a památek se pohybují v rozumných mezích.

Doprava do Antalye

Antalyi se nejlépe dosáhne letecky, a to díky mezinárodnímu letišti Antalya Airport (AYT), které se nachází jen pár kilometrů od centra města. Z Prahy a dalších evropských měst sem létá řada leteckých společností, a to jak pravidelnými linkami, tak i charterovými lety, obzvláště během hlavní turistické sezóny. Po příletu se do centra Antalye snadno dostanete autobusem, taxi nebo si můžete pronajmout auto přímo na letišti.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: dovolená

Autor: RomanSkop

Tagy: turecko antalya dovolená | informace o dovolené v antalyi v turecku