Žatec: Památky, které vás okouzlí!

Žatec Památky

Chrám chmele a piva

Žatec, město proslulé chmelem, se pyšní unikátním Chrámem chmele a piva. Tato moderní stavba, otevřená v roce 2009, se stala jedním z hlavních turistických lákadel Žatce. Návštěvníci se zde zábavnou formou seznámí s historií pěstování chmele a vaření piva v regionu. Interaktivní expozice je provede celým procesem, od pěstování chmele na chmelnicích až po finální ochutnávku zlatavého moku. Součástí Chrámu chmele a piva je i minipivovar, kde se vaří speciální žatecké pivo. Návštěvníci si tak mohou vychutnat pivo uvařené tradičními postupy z lokálních surovin. Chrám chmele a piva je skvělým místem pro rodinný výlet i pro milovníky piva a historie.

Žatecké katakomby

Žatec, město proslulé pivem a chmelem, skrývá pod svými ulicemi tajemství – rozsáhlý systém chodeb zvaný Tyto podzemní prostory, vyhloubené ve skalním podloží, sloužily původně k uskladnění piva a potravin, neboť udržovaly stálou nízkou teplotu. Vznikaly postupně od 13. století a rozkládají se pod historickým centrem města v délce několika kilometrů.

Dnes jsou Žatecké katakomby zpřístupněny veřejnosti a patří k nejvyhledávanějším památkám ve městě Žatec. Návštěvníci se během prohlídky dozví nejen o historii jejich vzniku a využití, ale také o životě tehdejších obyvatel. Katakomby jsou opředeny i řadou pověstí a legend. Jedna z nich vypráví o tajné chodbě, která vedla až na nedaleký hrad. Ať už je to pravda, nebo ne, Žatecké katakomby uchvátí každého návštěvníka svou tajemnou atmosférou a magickou aurou minulosti.

Kromě katakomb město Žatec nabízí i další turistické atrakce. Dominantou města je gotický Chrám Nanebevzetí Panny Marie s nejvyšší cihlovou věží v Čechách. Za návštěvu stojí také Žatecké muzeum, kde se seznámíte s historií města a pěstováním chmele. Milovníci piva by si neměli nechat ujít prohlídku Chrámu chmele a piva, moderního zážitkového centra věnovaného tomuto zlatavému moku.

Dochovaná opevnění

Žatec, pyšný na svou bohatou historii, si dodnes uchovává stopy svého někdejšího opevnění. Z mohutných hradeb, které kdysi chránily město před nájezdníky, se dochovaly pouze fragmenty, přesto však dokáží vyprávět příběhy minulosti. Nejvýznamnějším pozůstatkem je bezesporu Žatecká brána, impozantní gotická stavba z 15. století. Tato brána, zdobená erby a chránící vstup do města od jihu, sloužila i jako vězení. Další části hradeb můžeme nalézt v ulici Věžní, kde se nachází i válcová bašta, připomínající středověkou fortifikaci. Procházka podél těchto zdí, i když jen zlomkových, umožňuje nahlédnout do minulosti a představit si, jak mohutné a nedobytné muselo být opevnění Žatce ve své době. Kromě hradeb se dochovaly i zbytky městských bran, například Pražská brána, která se bohužel nedochovala v plné kráse. I tyto fragmenty však dokreslují obraz o fortifikačním systému, jenž chránil Žatec a jeho obyvatele po staletí.

žatec památky

Radnice s věží

Dominantou Žatce a symbolem jeho bohaté historie je bezpochyby žatecká radnice s věží. Tato impozantní stavba se tyčí nad náměstím Svobody a je nepřehlédnutelným orientačním bodem. Její počátky sahají až do 14. století, kdy byla postavena gotická radnice. Věž, která je dnes nejvýraznějším prvkem, byla přistavěna později, v 16. století. Její výška dosahuje úctyhodných 75 metrů a nabízí úchvatný výhled na město a jeho okolí. Z ochozu věže je krásně vidět nejen historické centrum Žatce s jeho zachovalými měšťanskými domy, ale i panorama chmelařských oblastí, které proslavily Žatec po celém světě. Interiéry radnice skrývají cenné historické prostory, jako je například obřadní síň s nádhernými klenbami a dochovaným původním mobiliářem. Radnice s věží je nejen architektonickým skvostem, ale také důležitým kulturním centrem. V současnosti slouží jako sídlo městského úřadu a nachází se zde i galerie a muzeum. Prohlídka radnice s výstupem na věž patří k nezapomenutelným zážitkům z návštěvy Žatce.

Regionální muzeum

Žatec, město proslulé pěstováním chmele, se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží v jeho památkách. Regionální muzeum v Žatci je skvělým místem, kde se můžete ponořit do minulosti a poznat Žatec do hloubky. Muzeum sídlí v budově bývalé sladovny z 18. století, která je sama o sobě architektonickou památkou. Expozice vás provedou dějinami města od pravěku až po 20. století.

Objevte archeologické nálezy z doby Keltů a Slovanů, dokumentující osídlení Žatce již od pradávna. Projděte si expozici věnovanou středověkému rozkvětu města, kdy se Žatec stal významným centrem obchodu s chmelem. Seznamte se s životem měšťanů v období renesance a baroka, prohlédněte si dobový nábytek, obrazy a keramiku.

Samostatná část muzea je věnována fenoménu žateckého chmele. Dozvíte se o jeho pěstování, zpracování a významu pro město. Uvidíte historické nástroje na sklizeň a sušení chmele, staré fotografie a dokumenty. Regionální muzeum v Žatci je tak skvělým výchozím bodem pro poznávání památek a historie města.

Židovské památky

Žatec, město proslulé chmelem a pivem, ukrývá i bohatou historii židovské komunity. Ta zde zanechala nesmazatelné stopy v podobě cenných památek. Jednou z nejvýznamnějších je bezesporu židovský hřbitov, nacházející se na okraji města. S více než 2500 náhrobky patří k největším a nejzachovalejším v Čechách. Nejstarší náhrobky pocházejí z 17. století a vynikají uměleckým zpracováním. Procházka po hřbitově je tak putováním časem a připomínkou židovské komunity, která byla nedílnou součástí života v Žatci po staletí.

žatec památky
Zajímavé památky v Žatci
Památka Popis Vstupné
Chrám chmele a piva Interaktivní muzeum o historii chmele a piva v Žatci. Ano (cena se liší dle typu prohlídky)
Žatecká věž Gotická věž s vyhlídkou na město a okolí. Ano (symbolické vstupné)

Samotné město pak ukrývá další památky připomínající židovské osídlení. V Husově ulici se nachází budova bývalé synagogy, postavené v novogotickém slohu v 19. století. Dnes slouží kulturním účelům a je místem konání koncertů a výstav. Nedaleko odtud, v Dlouhé ulici, stojí židovský dům s pozdně gotickým jádrem a renesanční fasádou. Tyto památky, ač němými svědky minulosti, nám připomínají bohatou historii a kulturní rozmanitost Žatce.

Klášterní zahrady

Žatec, město proslulé pěstováním chmele, se pyšní nejenom svou pivovarnickou tradicí, ale i bohatou historií a krásnými památkami. Mezi nimi zaujímají zvláštní místo klášterní zahrady, oázy klidu a zeleně uprostřed městské zástavby.

Ačkoliv se v Žatci nenachází mnoho klášterů, ty, které zde stojí, ukrývají půvabné zahrady. Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie se může pochlubit rajskou zahradou, která sloužila mnichům k rozjímání a pěstování léčivých bylin. Dnes je tato zahrada přístupná veřejnosti a nabízí příjemné posezení ve stínu staletých stromů.

Za zmínku stojí i zahrada u bývalého kapucínského kláštera, která prošla v minulosti rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes slouží jako odpočinková zóna a konají se zde kulturní akce. Klášterní zahrady v Žatci tak nejsou jen vzpomínkou na minulost, ale i živými místy, která nabízejí klid a krásu.

Procházka náměstím

Procházka náměstím v Žatci je jako listování v učebnici historie. Dominantou náměstí Svobody, jednoho z největších v Čechách, je barokní radnice s věží tyčící se nad městem. Z jejího ochozu se otevírá úchvatný pohled na historické centrum s podloubím a štíty měšťanských domů. Mnohé z nich skrývají gotické sklepy, svědky bohaté minulosti Žatce. Na náměstí stojí také morový sloup se sochou Panny Marie a kašna zdobená sochou Samsona, připomínající slavné časy žateckého chmelařství. Právě chmel je s městem neodmyslitelně spjatý a jeho aroma vás bude provázet na každém kroku. Navštívit můžete Chrám chmele a piva, kde se seznámíte s historií pěstování chmele a výrobou piva. Za prohlídku stojí i židovské památky, jako je synagoga a židovský hřbitov, které připomínají kdysi početnou židovskou komunitu v Žatci. Procházka náměstím a přilehlými uličkami vám odhalí kouzlo tohoto historického města a zanechá ve vás nezapomenutelné dojmy.

žatec památky

Místní pivovarnictví

Žatec, město proslulé chmelem, se pyšní bohatou pivovarnickou tradicí. Není divu, vždyť zdejší "zelené zlato" je nedílnou součástí výroby lahodného moku. Památky na slavnou minulost vaření piva v Žatci najdeme na každém kroku. Dominantou města je bezesporu Chrám chmele a piva, moderní turistické centrum, které vás provede historií pěstování chmele a vaření piva od středověku až po současnost. V jeho útrobách se nachází i minipivovar, kde můžete ochutnat pivo vařené tradičními postupy.

Za návštěvu stojí také Žatecký pivovar, jehož historie sahá až do 18. století. Dnes se zde nachází Muzeum pivovarnictví, které vám přiblíží tradiční výrobní postupy a představí unikátní sbírku historických předmětů spjatých s pivovarnictvím. Procházka historickým centrem Žatce vás zavede k dalším památkám, které připomínají důležitost piva pro toto město. Narazíte na malebné hospody s malebnými názvy jako "U Orla" nebo "U Zlatého lva", kde se pivo čepovalo již před staletími. V Žatci se pivovarnictví stalo neodmyslitelnou součástí kultury a identity města.

Žatec, to není jen chmel. Jsou to i křivolaké uličky, gotické štíty domů a tajemné podzemí, které vypráví příběhy staletí.

Anežka Nováková

Festivaly a akce

Žatec je město s bohatou historií a kulturou, což se odráží i v pestré nabídce festivalů a akcí konaných po celý rok. Milovníci zlatavého moku si nenechají ujít Žateckou Dočesnou, největší slavnosti chmele a piva v České republice. Tradiční program zahrnuje historický průvod, vystoupení hudebních skupin, degustace piva a ukázky tradičních řemesel. Pro milovníky historie je tu Zámecký jarmark, který oživuje atmosféru středověkého Žatce. Návštěvníci se mohou těšit na dobové trhy, ukázky šermířských soubojů, dobovou hudbu a divadlo.

žatec památky

Žatec je také dějištěm hudebních festivalů. Na své si přijdou fanoušci rocku a popu na festivalu Žatec LIVE, který hostí známá jména české hudební scény. Pro milovníky vážné hudby je tu Mezinárodní festival komorní hudby, který do Žatce přiváží talentované umělce z celého světa.

Kromě těchto hlavních událostí se v Žatci koná řada menších akcí, jako jsou farmářské trhy, výstavy, divadelní představení a sportovní turnaje. Kalendář akcí je skutečně pestrý a nabízí zábavu pro všechny věkové kategorie a zájmy. Návštěva Žatce se tak stává zážitkem nejen pro milovníky historie a památek, ale i pro ty, kteří hledají kulturní vyžití.

Ubytování a gastronomie

Žatec, město proslulé pěstováním chmele a výrobou piva, nabízí návštěvníkům širokou škálu ubytovacích a gastronomických možností. Ať už hledáte luxusní hotel, útulný penzion nebo cenově dostupný hostel, v Žatci si vybere každý.

Milovníci historie ocení ubytování v historickém centru města, kde se nachází mnoho krásných a zrekonstruovaných měšťanských domů. Většina hotelů a penzionů nabízí moderně vybavené pokoje s veškerým komfortem. Pro ty, kteří preferují ubytování v přírodě, jsou k dispozici kempy a chatové osady v blízkém okolí města.

Žatec je také rájem pro gurmány. V centru města i na jeho okraji najdete restaurace s nabídkou tradiční české kuchyně i mezinárodních specialit. Ochutnat byste rozhodně měli žatecký chmel, ať už ve formě piva, zmrzliny nebo jiných specialit. Místní pivo se vaří podle tradičních receptur a je známé svou lahodnou chutí a vysokou kvalitou.

Kromě restaurací se v Žatci nachází také mnoho kaváren, cukráren a vináren, kde si můžete odpočinout a vychutnat si šálek kávy, zákusek nebo sklenku dobrého vína. V letních měsících lákají k posezení zahrádky restaurací a kaváren, ze kterých můžete obdivovat krásy historického centra města.

Tipy na výlety v okolí

Žatec, město proslulé chmelem a pivem, nabízí mnohem více než jen návštěvu pivovaru. Kousek od centra se tyčí majestátní Chrám Nanebevzetí Panny Marie, skvost gotické architektury s úchvatnou vyhlídkou z věže. Pro milovníky historie je nutností procházka Žateckým podzemím, labyrintem chodeb a sklepů pod historickým centrem. Jen pár kilometrů od Žatce se nachází zámek Stekník, perla barokní architektury s rozlehlým parkem. Za návštěvu stojí i nedaleký hrad Hazmburk, dominanta Českého středohoří s dechberoucí vyhlídkou do kraje. Pokud vás zajímají technické památky, zamiřte do muzea Křížovnické chmelnice a sušárny chmele v Krušovicích, kde se seznámíte s tradičním zpracováním chmele. Ať už se vydáte kamkoli, okolí Žatce vás okouzlí svou krásou a bohatou historií.

žatec památky

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: RomanSkop

Tagy: žatec památky | památky ve městě žatec