Chrám svaté Barbory – Dominantní kostel v Kutné Hoře

V České republice se nachází přemíra historických staveb stojících za návštěvu. Typickým příkladem je zámek Hluboká nad Vltavou. Pokud tíhnete spíše k náboženským objektům, vydejte se do Kutné Hory. Právě zde se nachází Chrám svaté Barbory, který je ikonickou stavbou tohoto typu.

  • Římskokatolický filiální kostel.
  • Pětilodní gotická katedrála.
  • Nachází se nad říčkou Vrchlice.

Chrám svaté Barbory a něco o něm

V první řadě je třeba zmínit, že chrám vyjadřuje úctu měšťanů k Božímu Tělu. Právě na jejím místě stávala kaplička zasvěcená horníkům. Jestliže chcete vědět více z historie tohoto náboženského objektu, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Výstavba1388 až 1558
Současná podoba1884 až 1906
Stavební slohGotika a novogotika
Umístění oltářeVýchod
Co je potřeba vědět o chrámu svaté Barbory?

Chrám svaté Barbory je zároveň zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Na tento seznam se chrám dostal v roce 1995.

Přednosti chrámu sv. Barbory

Chrám svaté Barbory budí pozornost na první pohled stejně, jako třeba zámek Lednice. V tomto případě lze obdivovat neogotické průčelí pocházející právě z konce 19. století. Kapitolou samou o sobě je vnější opěrný systém a propracované sochařské výzdoby. Ty jsou dotaženy k naprosté dokonalosti a pyšní se řadou nejrůznějších detailů. Pokud jde o interiéry, hodně populární jsou místní historické varhany.

Chrám svaté Barbory a další informace

Když vkročíte do chrámu svaté Barbory, zaměřte se na kněžiště pocházející z roku 1510. Profesionální řezbářskou práci lze obdivovat i v případě chórových lavic. Ty zrealizoval mistr Jakub Nymburský v letech 1480 až 1490. Obdivovat zde budete nejrůznější gotické fresky. Oblíbená je Hašplířská kaple. Pokud jde o malířské výzdoby, dominantou je Smíškovská kaple. Zdobné plochy lze pozorovat na všech stranách. Nejvíce v chrámu převládají sochařské a kamenické práce. Jak vidno, okouzleni budete interiérem i exteriérem. Proto neotálejte a naplánujte si výlet do chrámu svaté Barbory, odkud se pak můžete vydat na prohlídku ostatních zajímavostí Kutné Hory.