Jeskyně v Česku Vám nabídnou tak trochu jiný svět

Pusťte se do objevování a poznávání České republiky. Nemusíte se zaměřovat pouze na nejvyšší hory v ČR, ale můžete cílit i na jejich protiklad. Tím jsou jeskyně v Česku, kterých je tu více než dost. Krasová území nacházející se v odlišných částech naší země. A právě na těchto a mnohých dalších územích se nachází jednotlivé jeskyně.

  • Moravský kras
  • Český kras
  • Jesenický kras
  • Krkonošský kras

Jeskyně Balcarka Vás jistě zaujme

Krásné jeskyně v Česku můžete pozorovat například v prvním jmenovaném Moravském krasu a okolí. Právě zde se nachází jeskyně Balcarka, která se vyznačuje noblesním vstupem, kruhovou propastí Rotunda, Dómem zkázy, vodopády a řadou nejrůznějších krápníků. Bližší informace o této jeskyni můžete vyčíst z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
DélkaCca 6 000 m
Výškový profil100 m
Nadmořská výška450 m
Zpřístupnění1923
Jaké jsou parametry jeskyně zvané Balcarka?

Kromě dómu zvaného Rotunda zde můžete nalézt ještě mnohé další. Jejich jména jsou Jubilejní dómy, Masarykovi dómy, Popeluška a Galerie.

Krásné jeskyně v Česku

Jeskyně Balcarka pochopitelně není tou jedinou, která Vás zaujme svými přednostmi a krásou. Obsahově bohaté jsou například Bozkovské dolomitové jeskyně, Chýnovské jeskyně a Javoříčské jeskyně. Výlet k nim mimochodem můžete spojit s návštěvou populárních zoologických zahrad. Zapomínat bychom neměli ani na Kateřinské jeskyně a jim podobné. Ty mimochodem leží také v Moravském krasu. S nimi se pojí například nejstarší nástěnné malby pocházející z doby 4 200 let před naším letopočtem.

Poznejte všechny jeskyně v Česku

Jestliže propadnete kouzlu jeskynního prostředí, nabízí se pochopitelně i mnohé jiné podzemní prostory vhodné k navštívení. Typickým příkladem jsou Koněpruské jeskyně, Mladečské jeskyně nebo Punkevní jeskyně. K těm větším a známějším patří také jeskyně Na Pomezí, Na Turoldu, Na Špičáku nebo Zbrašovské aragonitové jeskyně. Pokud Vás zajímá, jaké jeskyně jsou nejdelší, prozradíme Vám to. Je to Amatérská jeskyně dlouhá 35 000 metrů. Za ní je Byčí skála jinak zvaná Rudnické propadání s délkou 13 000 metrů. Jak vidno, v Česku je toho k poznávání více než dost.